Polub nas na Facebooku
Czytasz: Co to znaczy remisja? Czy tylko dotyczy choroby nowotworowej?
menu
Polub nas na Facebooku

Co to znaczy remisja? Czy tylko dotyczy choroby nowotworowej?

Fot. Ręce, dłonie. Wsparcie.

Fot. PeopleImages / Getty Images

Remisja choroby nowotworowej nie jest terminem równoznacznym z wyleczeniem. Oznacza, że objawy choroby uległy wycofaniu. Remisja może odnosić się też do innych chorób, jak łuszczyca, choroba Crohna czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Istnieje wiele chorób, w których nie da się wdrożyć leczenia przyczynowego, jak np. nowotwory czy choroba Crohna. Leczenie ma na celu ustąpienie rozrostów nowotworowych czy wygaszenie stanu zapalnego. W większości specjalizacji medycznych i chorób można spotkać się z pojęciem remisji choroby. Remisja to inaczej brak choroby. Jest to pojęcie określane dla oszacowania rokowania w danej jednostce chorobowej. Jeśli choroba jest niewykrywalna, mówi się o remisji całkowitej. W przypadku zmniejszenia się nowotworu o przeszło 50% pierwotnej wielkości, mówi się o remisji częściowej. Remisja choroby może być samoistna lub wynikać z prowadzonego leczenia.

Zobaczcie film, z którego dowiecie się, jak ważna jest dieta podczas choroby nowotworowej:

Zobacz film: Jak ważna jest dieta podczas walki z nowotworem. Źródło: 36,6

Remisja choroby jako jedno z określeń wyników leczenia

Chory poddawany jest różnym rodzajom terapii. Dobór leczenia oparty jest na obowiązujących wytycznych dotyczących danej jednostki chorobowej, jak również uwzględnia wiek chorego, jego stan, choroby towarzyszące i wiele innych czynników. Niejednokrotnie lekarz na początku leczenia jest pytany o rokowanie w danej jednostce chorobowej. Lekarz dzięki pewnym terminom medycznym, jak remisja choroby, może powiedzieć, co daną terapią można osiągnąć. Do takich określeń zaliczają się:

  • całkowita remisja – oznacza, że objawy choroby ustępują całkowicie po zakończeniu leczenia. Nie jest to jednoznaczne z całkowitym wyleczeniem. Choroby nie można wykryć badaniami diagnostycznymi. Jeśli taki stan utrzymuje się przez dłuższy czas, można mówić o trwałej remisji. Zazwyczaj bierze się wtedy pod uwagę okres 3 lub 5 lat od zakończenia leczenia. Chory mimo braku objawów klinicznych musi podlegać stałym kontrolom i badaniom;
  • częściowa remisja – termin ten odnosi się najczęściej do chorób nowotworowych, kiedy to masa nowotworu pod wpływem leczenia zmniejsza się o co najmniej połowę początkowej wielkości;
  • wyleczenie – odnosi się do całkowitego wyleczenia choroby i kilkuletniej lub nawet kilkunastoletniej trwałej remisji;
  • stabilizacja choroby – stan chorego nie ulega polepszeniu, ale też się nie pogarsza;
  • progresja choroby – pogorszenie choroby mimo leczenia;
  • polepszenie stanu chorego – częściowe ustąpienie objawów, jednak bez spektakularnej poprawy wskaźników klinicznych.

Remisja choroby nowotworowej a wyleczenie

Pojęcie remisji najlepiej jest wyjaśnić na przykładzie chorób nowotworowych. Większość nowotworów opiera się na leczeniu chirurgicznym, radioterapii czy chemioterapii. Nawet jeśli leczenie choroby nowotworowej przebiega pomyślnie i skutkuje pełnym sukcesem, lekarze używają określenia „remisja choroby nowotworowej”. Mimo że osoba zakończyła leczenie, czuje się bardzo dobrze i nie wykazuje żadnych objawów, nie ma pewności, że choroba nie nawróci. W związku z tym używa się terminu „remisja”, by zakwalifikować daną osobę do potencjalnie zdrowych ludzi, jednak z wysokim ryzykiem nawrotu choroby nowotworowej. W tym czasie pacjent podlega częstym konsultacjom specjalistycznym i badaniom. Jeśli przez kilka lat choroba nie nawraca, dopiero wtedy można uznać go za osobę zdrową, czyli wyleczoną.

Jakich chorób dotyczy remisja?

Pojęcie remisji może występować właściwie w każdej specjalizacji, począwszy od psychiatrii po dermatologię czy laryngologię. Najczęściej kojarzone jest jednak z onkologią i hematologią. W przypadku wielu chorób nie można bowiem użyć sformułowania „wyleczenie”, a jedynie można podkreślić brak objawów klinicznych i niemożność wykrycia choroby po leczeniu. Bardzo często z pojęciem remisji poza onkologią i chorobami nowotworowymi można spotkać się w gastroenterologii. Otóż nieswoista choroba zapalna jelit, jaką jest choroba Crohna, przebiega z okresami zaostrzeń i remisji. Podobnie w przypadku wrzodziejącego zapalenia jelita grubego. Z okresami zaostrzeń i remisji często przebiegają np. choroby dermatologiczne, jak łuszczyca, atopowe zapalenie skóry. Do innych często spotykanych chorób, w przebiegu których można mieć do czynienia z okresami remisji, zalicza się np. reumatoidalne zapalenie stawów, migreny, choroby alergiczne.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
45
2
Polecamy
Refluks.
Dolegliwość czy poważna choroba?
Refluks. Dolegliwość czy poważna choroba? Dzień Dobry TVN
Z czym się wiąże progresja choroby nowotworowej?
Z czym się wiąże progresja choroby nowotworowej? TVN zdrowie
Migrena to nie przypadłość rozhisteryzowanych kobiet.
Jak skutecznie walczyć z tą chorobą?
Migrena to nie przypadłość rozhisteryzowanych kobiet. Jak skutecznie walczyć z tą chorobą? Dzień Dobry TVN
Co to jest leczenie paliatywne?
Co daje pacjentom?
Co to jest leczenie paliatywne? Co daje pacjentom? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Gluten - gdzie występuje? Co nie zawiera glutenu?
Gluten - gdzie występuje? Co nie zawiera glutenu?
Ból ramienia - ból kości i mięśni, przyczyny
Ból ramienia - ból kości i mięśni, przyczyny
Urobilinogen w moczu - przyczyny odchyleń
Urobilinogen w moczu - przyczyny odchyleń
Oleje do cery dojrzałej: opuncja figowa, dzika róża, rokitnik i orzechy brazylijskie
Oleje do cery dojrzałej: opuncja figowa, dzika róża, rokitnik i orzechy brazylijskie
Jak szybko zapuścić włosy: zapuszczanie włosów męskich i damskich, fryzury
Jak szybko zapuścić włosy: zapuszczanie włosów męskich i damskich, fryzury
Wirus RSV jest dla wcześniaków groźniejszy niż koronawirus. Jak chronić przed nim dziecko?
Wirus RSV jest dla wcześniaków groźniejszy niż koronawirus. Jak chronić przed nim dziecko?