Minerały wykorzystywane były już w starożytności w celu podkreślenia urody. Obecnie produkowane kosmetyki mineralne do makijażu także cieszą się sporą popularnością. Produkty te charakteryzują się prostym, nieprzetworzonym składem. Znajdują się w nich m.in. tlenek żelaza, tlenek cynku, dwutlenek tytanu i ultramaryna. Koncepcję makijażu mineralnego stworzyła Diane Ranger. Jednym z oferowanych produktów jest podkład mineralny, z którego mogą korzystać nawet osoby o problematycznej i wrażliwej skórze.
Co to są kosmetyki mineralne?
Kosmetyki mineralne do makijażu cieszą się coraz większą popularnością i dostępnością. Produkty te przeznaczone są zwłaszcza dla osób po zabiegach z zakresu medycyny estetycznej (np. botoks i peeling laserowy), z wrażliwą, trądzikową czy alergiczną cerą i po operacjach plastycznych. Korzystają z nich także ci, którzy nie chcą obciążać skóry kosmetykami, a pielęgnować i podkreślać swoją urodę za pomocą makijażu.
Ideą przyświecającą produkcji kosmetyków mineralnych jest zwrot ku naturze. Podejście to zostało spopularyzowane w latach 70-tych XX w. przez Diane Ranger – specjalistkę w dziedzinie chemii kosmetycznej. Kosmetyki mineralne nie zawierają składników takich jak parabeny, silikony, konserwanty, produkty ropopochodne i sztucznie aromaty. Dodatkowo nie znajdzie się w nich składników pochodzenia zwierzęcego.
Podkład mineralny – co to jest?
W sprzedaży dostępny jest podkład mineralny w płynie i w wersji sypkiej. Istnieje też podkład mineralny w kremie, który stanowi częste połączenie z masłem babassu.
Ze względu na właściwości wyróżnia się:
-
podkład mineralny kryjący, który zapewnia efekt idealnie gładkiej skóry i zakrywa niedoskonałości, nie powodując tzw. maski;
- podkład mineralny matujący, który pochłania nadmiar i reguluje poziom wytwarzanego sebum, wykazuje działanie przeciwzapalne i antybakteryjnie;
- podkład mineralny rozświetlający, który rozjaśnia cerę i dodaje jej blasku, zapewnia naturalny i zdrowy kolor oraz ukrywa zmarszczki.
Decydując się na dany podkład, należy wziąć też pod uwagę rodzaj cery. Dla przykładu: osoby o tłustej i skłonnej do wyprysków cerze powinny używać podkładu matującego, a o suchej i bladej – rozświetlającego.
W jaki sposób zrobić samemu naturalny podkład? Zobaczcie na filmie:
Dodatkowe działanie podkładu mineralnego
Podkład mineralny jest niezwykle lekki, dzięki czemu nie obciąża skóry i nie zapycha porów. Jest przy tym skuteczny, wydajny i odporny na ścieranie i działanie wody. Gwarantuje trwałość makijażu nawet podczas deszczowej pogody. Nie wysusza skóry i zapobiega jej nieestetycznemu błyszczeniu się. Stanowi świetną alternatywę dla tradycyjnego fluidu. Produkt ten może być z powodzeniem stosowany przez osoby w różnym wieku, o skórze skłonnej do podrażnień lub z pękającymi naczynkami.
Jakie składniki zawiera podkład mineralny?
Podkład mineralny zawiera m.in. optycznie wygładzającą niedoskonałości mikę i chroniący skórę przed promieniowaniem ultrafioletowym dwutlenek tytanu. Ponadto posiada działający antybakteryjnie i przeciwzapalnie tlenek cynku, który dodatkowo koi skórę, łagodzi podrażnienia i reguluje wydzielanie sebum. Zawarte są w nim także zapewniające odpowiednią barwę tlenki żelaza i pigment ultramaryny.
Jak dobrać odcień podkładu mineralnego?
Dobór najlepszego dla danej skóry odcienia podkładu mineralnego stanowi spore wyzwanie. W internecie dostępne są zdjęcia poglądowe, a w drogeriach można ocenić je w formie rzeczywistej i skorzystać z pomocy specjalisty. Dodatkowo zanim zakupi się produkt, warto nabyć testery wybranych odcieni i na spokojnie je sprawdzić.
Odcień podkładu ocenia się na linii szczęki w świetle dziennym. Wyglądający szarawo jest zbyt jasny, a pomarańczowo – za ciemny dla skóry. Kosmetyki mineralne dostępne są zazwyczaj w odcieniach (od najjaśniejszego do najciemniejszego): beige, natural, golden i sunny. Gama beige posiada chłodny odcień i pasuje do karnacji o widocznych różowych tonach. Natural jest neutralna, a golden ma złoto-oliwkowe tony doskonałe dla ciepłej karnacji. Gama sunny wskazana jest do słowiańskiego typu urody. Dodatkowo każdy z odcieni ma kilka poziomów jasności.
Jak nakładać podkład mineralny sypki?
Sypki podkład mineralny nakłada się w bardzo prosty sposób. Należy wysypać niewielką ilość produktu na wieczko opakowania. Następnie porusza się w nim pędzlem kolistymi ruchami do momentu, aż produkt wbije się we włosie. Przed aplikacją kosmetyku potrząsa się pędzlem, dzięki czemu strzepuje się nadmiar podkładu. Producenci kosmetyków zalecają w tym celu uderzanie jego podstawą o twardą powierzchnię. Kosmetyk nakłada się na skórę kolistymi ruchami. Aplikację rozpoczyna się od konturu twarzy przy kościach policzkowych. Następnie przechodzi się na policzki, czoło, nos i podbródek. Podkład nakłada się na twarz w kilku cienkich warstwach. Podana metoda nie sprawdzi się u osób o suchej cerze, w przypadku których wskazane jest nakładanie podkładu mineralnego w pudrze przez stemplowanie.
Najlepszym pędzlem do podkładu mineralnego jest ten typu kabuki, który posiada hipoalergiczne i syntetyczne włosie, dzięki czemu nie wywołuje podrażnień i alergii. Charakteryzuje się zaokrąglonym i gęstym włosiem, które zapewnia precyzyjne rozprowadzenie podkładu po twarzy. Koszt pędzla typu kabuki to około 32 zł.