Polub nas na Facebooku
Czytasz: Co to jest wędzidełko napletkowe? Jakie spełnia funkcje?
menu
Polub nas na Facebooku

Co to jest wędzidełko napletkowe? Jakie spełnia funkcje?

Nagi mężczyzna

Fot: Robert Daly / gettyimages.com

Wędzidełko napletkowe (łac. frenulum preputii) jest bardzo cienkim fałdem skóry, który łączy żołądź penisa z napletkiem. Jeżeli jest prawidłowej długości, umożliwia swobodne zsuwanie się napletka zarówno w stanie wzwodu, jak i zwisu. Jeśli jest za krótkie, może powodować problemy podczas stosunku.

Najczęstszą wadą wędzidełka napletkowego (podłużnego fałdu skóry o kształcie trójkąta) jest jego zbyt mała długość – skrócenie może być nabyte lub wrodzone. Zazwyczaj wędzidełko umiejscowione jest poniżej ujścia cewki moczowej, a kończy się w okolicy wewnętrznej blaszki napletka.

Naderwane wędzidełko – kiedy występuje ryzyko urazu?

Skrócenie wędzidełka napletkowego może być wadą wrodzoną lub nabytą. Do zmniejszenia jego długości przyczyniają się urazy lub powtarzające się infekcje, które mogą powodować bliznowacenie się fałdu skóry i postępujące skracanie. Dzieje się tak zwłaszcza, jeśli do mniejszych urazów w obrębie tkanki dochodzi często i następuje ich samoistne gojenie się, przez co bliznowiec się powiększa, a elastyczność wędzidełka maleje.

Do naderwania wędzidełka napletkowego może dojść w sytuacji, kiedy jego długość nie pozwala na swobodne zsuwanie się napletka do rowka zażołędnego, co może powodować dyskomfort odczuwany w związku z pociąganiem żołędzi prącia w dół. Mężczyzna odczuwa ból przede wszystkim podczas współżycia, a zbyt intensywne pieszczoty i stymulacja mogą prowadzić do naderwania lub całkowitego zerwania wędzidełka. Jeśli zostanie przerwana ciągłość tkanki łączącej żołędzi penisa z napletkiem, dochodzi do intensywnego krwawienia, któremu towarzyszy ból i pieczenie.

Wędzidełko może zostać zerwane również, jeśli jest prawidłowej długości – w tej sytuacji przyczyną okazuje się zbyt ciasny napletek (tzw. stulejka). W obu przypadkach objawy urazu są takie same, ale są to odrębne schorzenia. W wyniku stulejki często niemożliwe staje się swobodne odsłonięcie żołędzi i jednoczesne uwidocznienie zewnętrznego ujścia cewki moczowej. Dolegliwość diagnozowana jest u chłopców w młodym wieku i również utrudnia proces określenia długości wędzidełka. Konieczność interwencji można ocenić dopiero po operacji plastycznej poszerzenia napletka. Zazwyczaj poddawana jej osoba informowana jest o możliwości wystąpienia skróconej tkanki łączącej żołądź z napletkiem, a w razie konieczności oba zabiegi przeprowadzane są jednocześnie.

Wędzidełko prącia – co zrobić, gdy jest za krótkie?

U wielu mężczyzn problem ten jest na tyle wstydliwy, że zwlekają oni z wizytą u lekarza, aż do czasu poważnego urazu. Skrócone wędzidełko zawsze jest wskazaniem do konsultacji medycznej z urologiem, a podjęte działania mogą zapobiec jego naderwaniu. Ponadto zbyt krótkie wędzidełko prącia może powodować przedwczesny wytrysk w czasie stosunku, a ból odczuwany w trakcie współżycia powoduje wtórne problemy ze wzwodem.

Zabieg wędzidełka napletka polega na jego chirurgicznym wydłużeniu, czyli nacięciu i ponownym zszyciu. Nie jest to skomplikowana procedura i nie wymaga hospitalizacji. Wykonuje się ją zwykle w znieczuleniu miejscowym, chociaż zdarzają się przypadki, w których wskazane jest znieczulenie ogólne, a całość trwa kilkanaście minut. Bezpośrednio po operacji nie zaleca się przyjmowania pozycji siedzącej przez kilka kolejnych dni – wskazane jest za to leżenie lub chodzenie. Gojenie się rany trwa około tygodnia, ale do około miesiąca mężczyzna musi powstrzymać się od współżycia i masturbacji, aby fałd skórny się wzmocnił i uelastycznił. Po operacji wskazana jest też wizyta kontrolna, aby lekarz mógł ocenić jej wynik. Zazwyczaj plastyczne nacięcie i odpowiednie zszycie dają bardzo dobre efekty, jeżeli chodzi o wydłużenie wędzidełka.

Zerwane wędzidełko napletka

O ile naderwanie tkanki wymaga interwencji chirurgicznej, o tyle nie jest ona konieczna przy całkowitym zerwaniu wędzidełka napletka (jednak nie zwalnia to z wizyty u lekarza). Wskazana jest wtedy dbałość o higienę (mycie penisa przynajmniej 2 razy dziennie) i wstrzymanie się od aktywności seksualnej do czasu całkowitego wygojenia rany, co zwykle trwa około 4 tygodni. Jeżeli jednak po zagojeniu się wędzidełka będą występowały trudności w odprowadzaniu napletka czy też odczuwalny będzie ból, lekarz może podjąć decyzję o tzw. całkowitym obrzezaniu, ponieważ w przeciwnym razie zwiększa się ryzyko kolejnych urazów.

Wędzidełko u dzieci

U chłopców do około 3 roku życia odprowadzenie napletka do rowka zażołędnego jest zupełnie niemożliwe i jest to cecha fizjologiczna. Jego stopniowe zsuwanie staje się możliwe wraz ze wzrostem i rozwojem dziecka. Jeżeli jednak u starszych chłopców rodzice zaobserwują utrzymywanie się stanu charakterystycznego dla małych dzieci, konieczna jest konsultacja medyczna. Najczęściej dolegliwość jest skutkiem skrócenia wędzidełka o charakterze pierwotnym lub stulejki. Wędzidełko u dzieci może być zbyt małe również przez uraz czy infekcję, np. w wyniku powtarzających się stanów zapalnych w obrębie prącia.

Zobacz film: Jakie symptomy zmuszają do konsultacji z urologiem? Źródło: 36,6.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
24
9
Polecamy
Czym charakteryzuje się krótkie wędzidełko i w jaki sposób wydłużyć zbyt krótkie wędzidełko napletkowe?
Czym charakteryzuje się krótkie wędzidełko i w jaki sposób wydłużyć zbyt krótkie wędzidełko napletkowe? Dzień Dobry TVN
Stulejka u dziecka ‒ jak zdiagnozować i leczyć?
Stulejka u dziecka ‒ jak zdiagnozować i leczyć? Dzień Dobry TVN
Co to jest napletek?
Choroby napletka
Co to jest napletek? Choroby napletka TVN zdrowie
Załupek – jak wygląda leczenie?
Czym się różni od stulejki?
Załupek – jak wygląda leczenie? Czym się różni od stulejki? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby