Polub nas na Facebooku
Czytasz: Co to jest sklerotyzacja kości (powierzchni stawowych)? Przyczyny i leczenie
menu
Polub nas na Facebooku

Co to jest sklerotyzacja kości (powierzchni stawowych)? Przyczyny i leczenie

Mężczyzna podczas wiyzty u lekarza

Fot: monkeybusinessimages / gettyimages.com

Sklerotyzacja kości to proces, podczas którego powstają zmiany zwyrodnieniowe w warstwie podchrzęstnej. Najczęściej występuje u osób borykających się z chorobą zwyrodnieniową stawów lub chorobą reumatyczną. Sklerotyzacji kości towarzyszy ból i sztywność, co przekłada się także na trudności w funkcjonowaniu.

Sklerotyzację kości wykrywa się poprzez badanie rentgenowskie RTG. Specjalista, który je wykonuje, stwierdza zwiększenie gęstości utkania warstwy kostnej pod chrząstką stawową. Po wykryciu zmian zwyrodnieniowych rozpoczyna się dalszą diagnostykę umożliwiającą znalezienie przyczyny.

Sklerotyzacja kości – przyczyny

Sklerotyzacja kości, niezależnie od tego, czy dotyczy powierzchni stawowych, stawu biodrowego, krzyżowo-biodrowego, kręgosłupa czy stropu panewki, dotyka kości w miejscach najbardziej przeciążonych. Zagęszczenie warstwy kostnej wynika najczęściej z zużycia chrząstki stawowej. Sklerotyzacja podchrzęstna to również charakterystyczny objaw w chorobie zwyrodnieniowej stawów, a także w chorobach reumatycznych.

Choroba zwyrodnieniowa stawów i sklerotyzacja

Choroba zwyrodnieniowa stawów to zaburzenia jakości i ilości chrząstki stawowej. Jej konsekwencją jest organicznie funkcjonalności stawu. Dotyka głównie osób starszych (po 60 roku życia), jednak czasami występuje również u osób młodych. Wraz z jej przebiegiem, oprócz chrząstki stawowej, uszkodzenia obejmują kości pod nią, torebkę stawową, a także ostatecznie również ścięgna i mięśnie. Gdy chrząstka przestaje funkcjonować, na stawie pojawiają się zmiany, które mogą przerodzić się w torbiele. Ponadto efektem jest sklerotyzacja podchrzęstna. W chorobie zwyrodnieniowej stawów, oprócz bólu (narastającego szczególnie podczas wysiłku fizycznego), u osoby chorej występuje zmniejszony zakres ruchu. Mogą pojawić się również tkliwość i trzeszczenie. Schorzenie atakuje biodra, kolana, kręgosłup, a także może dotyczyć również innych stawów w całym ciele. Jednak najczęściej spotyka się gonartrozę, czyli zwyrodnienie stawu kolanowego. Jest to choroba, która w znacznym stopniu utrudnia funkcjonowanie i ogranicza ruchomość, przez co znacznie pogarsza jakość życia.

Sklerotyzacja a choroby reumatyczne

Choroby reumatyczne, potocznie określane mianem reumatyzmu, to grupa chorób charakteryzująca się przewlekłym i uciążliwym bólem jednego stawu lub ich grupy. Najczęściej zalicza się do nich RZS, czyli reumatoidalne zapalenie stawów i ZZSK, czyli zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa. Osoby chorujące na tzw. reumatyzm borykają się nie tylko z bólem, ale również obrzękami, a nawet deformacjami stawów. Doskwiera im częste zmęczenie, co z kolei przekłada się na spadek ich nastroju, a nawet na stany depresyjne. Niektóre choroby reumatologiczne szybko postępują i mogą nawet atakować organy, takie jak serce bądź płuca. Ponadto w tej grupie chorób dochodzi do zniszczenia chrząstki stawowej, co prowadzi do sklerotyzacji powierzchni stawowych (np. stawu krzyżowo-biodrowego, stropu panewki, blaszek, nazywanych także płytkami, granicznych). Podczas badań diagnostycznych (np. RTG) dostrzega się nadżerki kostne, zniekształcenia stawu, a także zwężenie szpary stawowej.

Zobacz film: Zdrowy kręgosłup - prawidłowe postawy. Źródło: 36,6

Sklerotyzacja kości podchrzęstnej – leczenie

Najważniejszym etapem leczenia jest rozpoznanie przyczyny dolegliwości, a także sklerotyzacji kości. Znaczące jest tutaj indywidualne podejście do danego przypadku, a także kompleksowe działanie. Specjaliści w pierwszej kolejności skupiają się na rozpoznaniu przyczyny, a później zmniejszeniu dolegliwości. Aby tego dokonać, stosują zarówno metody farmakologiczne, jak i niefarmakologiczne. W łagodzeniu objawów dużą rolę odgrywa rehabilitacja i fizykoterapia. W niektórych przypadkach zatrzymanie choroby umożliwiają dostawowe sterydy. Warto jednak podkreślić, że w wielu schorzeniach stawów cofnięcie sklerotyzacji podchrzęstnej jest niemożliwe. Specjalistom zależy jednak, aby zatrzymać postępowanie choroby, która ją wywołuje, dlatego też podejmują różnorakie działania przyczyniające się do tego. Podczas znacznego zaniku ruchomości stawu rozważa się także leczenie operacyjne. Stosuje się wtedy np. sztuczny staw biodrowy (nie dotyczy to kręgosłupa). Protezy nie są najlepszym rozwiązaniem, gdyż z czasem zużywają się i wymagają wymiany. Dlatego też znacząca jest wczesna interwencja, gdy możliwe jest zastosowanie całego wachlarza metod, które spowolnią degenerację chrząstki.

Bibliografia:

1. Nalazek Anna, Kamińska Ewa, Kaźmierczak Urszula, Trela Ewa "Leczenie, diagnostyka i profilaktyka stawu biodrowego w chorobie zwyrodnieniowej";

2. Mariusz Jędrzejczyk, Maciej Ciebiada, Ludomir Stefańczyk "Współczesna diagnostyka obrazowa choroby zwyrodnieniowej stawów".

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
731
28
Polecamy
Jak rozpoznać i leczyć zespół przewlekłego zmęczenia?
Jak rozpoznać i leczyć zespół przewlekłego zmęczenia? Dzień Dobry TVN
Hipermobilność stawów – jak się objawia i jak ją leczyć?
Hipermobilność stawów – jak się objawia i jak ją leczyć? Dzień Dobry TVN
Choroby stawów – jak się mogą objawiać i jak skutecznie z nimi walczyć?
Choroby stawów – jak się mogą objawiać i jak skutecznie z nimi walczyć? TVN zdrowie
Choroba zwyrodnieniowa stawów kolanowych i rąk.
Objawy i metody leczenia 
Choroba zwyrodnieniowa stawów kolanowych i rąk. Objawy i metody leczenia  TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty