Polub nas na Facebooku
Czytasz: Co to jest pirogronian? Najbardziej popularne suplementy pirogronianowe
menu
Polub nas na Facebooku

Co to jest pirogronian? Najbardziej popularne suplementy pirogronianowe

trening

Fot.: Henk Badenhorst / Getty Images

Pirogronian, czyli kwas pirogronowy, to organiczny związek chemiczny, który nasila transport glukozy do komórek mięśniowych, zapewniając wysokie stężenie glikogenu w mięśniach, co zwiększa wytrzymałość treningową. Potęguje proces spalania tkanki tłuszczowej.

Pirogronian to często wykorzystywany w ostatnim czasie składnik suplementów diety. Odgrywa znaczącą rolę w adaptacji organizmu do wysiłku fizycznego. Jednym z bardziej popularnych jego połączeń jest pirogronian wapnia. Produkt ten uważany jest za najefektywniejszy suplement redukujący tkankę tłuszczową. Wśród innych połączeń kwasu pirogronowego znajdują się pirogronian kreatyny, sodu lub potasu.

Co to jest pirogronian?

Pirogronian to zdysocjowana forma kwasu pirogronowego znanego też jako kwas 2-oksopropanowy. Jest to organiczny związek chemiczny należący do grupy α-ketokwasów, które pełnią istotną rolę w metabolizmie komórkowym. Wzór sumaryczny kwasu pirogronowego ma następującą postać: C3H4O3.

Jak powstaje pirogronian?

Kwas pirogronowy powstaje jako produkt metabolizmu węglowodanów, w trakcie procesu nazywanego glikolizą. W środowisku komórki występuje w formie zdysocjowanej jako jon pirogronowy, czyli pirogronian. Jest wykorzystywany przez organizm jako źródło energii na 2 sposoby:

  • w warunkach tlenowych jest utleniany do acetylokoenzymu A przez wieloenzymatyczny kompleks,
  • w warunkach beztlenowych powstający w mięśniach pirogronian jest redukowany do kwasu mlekowego.

Pirogronian jest również wykorzystywany w organizmie do syntezy glukozy jako podstawowy substrat w glukoneogenezie.

Najbardziej popularne suplementy pirogronianowe

Pirogronian jest często wykorzystywanym składnikiem suplementów. Można je kupić w sklepach dla sportowców albo dzięki sprzedaży internetowej. Mimo powszechnej dostępności suplementów pirogronianowych osoby przyjmujące jakiekolwiek leki powinny skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem ich stosowania. Sporadycznie produkty te wywołują niegroźne dla zdrowia działania niepożądane, takie jak gazy, wzdęcia, biegunka i nadmierne ruchy jelit. Najbardziej popularne suplementy pirogronianowe stanowią: pirogronian wapnia, pirogronian kreatyny i pirogronian sodu.

Czy wiesz, jak zdrowo się odżywiać? Sprawdź swoją wiedzę!

Odpowiedz na 7 pytań
Rozpocznij quiz

Pirogronian wapnia

Pirogronian wapnia to połączenie kwasu pirogronowego i mineralnego wapnia. Ma postać krystalicznego proszku, o białym kolorze, bez smaku i niemalże neutralnym zapachu. Jako suplement diety stosowany jest w celu redukcji masy ciała, ponieważ usprawnia proces metabolizmu i trawienia węglowodanów. Dodatkowo pirogronian wapnia wspomaga spalanie zatrzymanego lub zdeponowanego w ciele tłuszczu, dzięki czemu staje się źródłem energii. Suplement ten jest szczególnie skuteczny w redukcji tkanki tłuszczowej zlokalizowanej wokół okolicy brzucha i ud. Inne korzystne skutki działania pirogronianu wapnia to obniżenie ciśnienia tętniczego krwi i stężenia cholesterolu. Przyczynia się do budowy mięśni i dostarcza siłę podczas walki ze zmęczeniem. Jego właściwości antyutleniające pomagają zwalczać naturalny proces starzenia. Ponadto wapń w diecie człowieka pełni wiele ważnych funkcji. Stanowi wsparcie dla prawidłowej pracy układu krwionośnego, nerwowego i przede wszystkim kostnego. Wapń jest budulcem szkieletu, stąd jego odpowiednia ilość stymuluje gęstość kości i zapewnia ich dobrą kondycję – wzmacnia wytrzymałość na złamania. Nowością jest stosowanie pirogronianu wapnia w terapii anty-chlamydiowej.

Pirogronian wapnia w sprzedaży funkcjonuje pod nazwą Pyruvate Pirogronian lub Calcium Pyruvate. Opakowanie 600 mg liczące 100 kapsułek to koszt rzędu 70 zł. Spożywać należy 2 kapsułki dziennie (najlepiej z posiłkiem) i obficie popijać je wodą. Pirogronian wapnia w niewielkich ilościach można znaleźć także w produktach pokarmowych, takich jak jabłka, czerwone wino, ocet i ciemne piwo.

Dlaczego po spożyciu nadmiaru węglowodanów mamy wzdęcia? Odpowiedź na filmie:

Zobacz film: Drożdżak biały w organizmie człowieka. Źródło: Co nas truje

Pirogronian kreatyny

Pirogronian kreatyny to połączenie molekularne 60% kreatyny i 40% kwasu pirogronowego. Poprzez swoją dostępność biologiczną jest najbardziej wartościowym źródłem kreatyny, dzięki czemu nie ma konieczności jej zażywania w fazie przed treningiem. Suplement przyspiesza proces resyntezy ATP, czyli adenozynotrójfosforanu – podstawowego wewnątrzkomórkowego nośnika energetycznego. Poprawia uwodnienie komórek mięśniowych i zwiększa rezerwy magazynowanego w nich glikogenu. Pirogronian kreatyny polecany jest osobom aktywnym fizycznie, a przede wszystkim sportowcom dyscyplin siłowych i wytrzymałościowo-siłowych. Stosowany regularnie w odpowiedniej dawce zapewnia szybki przyrost siły i poprawę składu ciała – usprawnia proces redukcji tkanki tłuszczowej bez zmniejszenia tkanki mięśniowej. Zapewnia skrócenie czasu potrzebnego na regenerację po treningu, poprawę wydolności i wytrzymałości organizmu. Jest buforem opóźniającym zmęczenie.

Pirogronian kreatyny w sprzedaży funkcjonuje pod nazwą Creatine Pyruvate. Opakowanie 700 mg liczące 100 kapsułek to koszt rzędu 75 zł. Dostępny jest też w postaci proszku rozpuszczalnego w wodzie. Należy go spożywać po 2–3 mg rano i wieczorem, najlepiej z posiłkiem.

Pirogronian sodu

Pirogronian sodu ma właściwości antybakteryjne, złuszczające, sebostatyczne, rozjaśniające i nawilżające. Stymuluje syntezę kolagenu i aktywność fibroblastów. Wykorzystywany jest do zabiegu mezoterapii w celu łagodzenia blizn, rozstępów, cellulitu, zaburzeń rogowacenia i zmarszczek oraz poprawy wiotkości skóry. Minimalny czas między kolejnymi zabiegami z użyciem pirogronianu sodu powinien wynosić 10–14 dni. Dzięki szybkiej penetracji skóry właściwej pozwala na uzyskanie w wyjątkowo krótkim czasie doskonałych efektów estetycznych. Pirogronian sodu w sprzedaży funkcjonuje pod nazwą Sodium Pyruvate. Ampułka 2 ml kosztuje około 15 zł.

Czym są suplementy diety? Jak wprowadzić do obrotu popularne suplementy?

Zobacz film: Wprowadzenie suplementów na rynek. Źródło: Wiem, co jem

Bibliografia:

1. Dżugaj A., Węglowodany i ich metabolizm, W: Barańska J., Legocki A.B. (red.), Polskie i światowe osiągnięcia nauki. Nauki biologiczne, Gliwice, Fundacja im. Wojciecha Świętosławskiego na Rzecz Wspierania Nauki i Rozwoju Potencjału Naukowego w Polsce, 2010, s. 127-152.

2. Szewczyk P.B., Poniewierka E., Kreatyna – zastosowanie w sporcie i medycynie, „Pielęgniarstwo i Zdrowie Publiczne”, 2015, 5(4), s. 409–416.

3. Łątka I., Etiopatogeneza, obraz kliniczny oraz charakterystyka wybranych metod likwidacji rozstępów, „Studenckie Zeszyty Naukowe Kosmetologia”, 2016, 1(1), s. 98-118.

4. Ząbczyńska M., Jurzak M., Zastosowanie hydroksykwasów w kosmetologii, W: Goździalska A., Jaśkiewicz J. (red.), Stan skóry wykładnikiem stanu zdrowia, Kraków, Oficyna Wydawnicza AFM, 2012, s. 95-105.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
4
0
Polecamy
Chrom na odchudzanie
Chrom na odchudzanie Dzień Dobry TVN
Jakie są najlepsze witaminy dla sportowców?
Jakie są najlepsze witaminy dla sportowców? Dzień Dobry TVN
Co to jest HMB?
Działanie, skutki uboczne, dawkowanie HMB
Co to jest HMB? Działanie, skutki uboczne, dawkowanie HMB TVN zdrowie
Czym jest i jak działa leucyna?
Właściwości, zastosowanie i skutki uboczne
Czym jest i jak działa leucyna? Właściwości, zastosowanie i skutki uboczne TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Ruszył konkurs „Możemy więcej”. Złóż wniosek już dziś
Ruszył konkurs „Możemy więcej”. Złóż wniosek już dziś Materiał sponsorowany
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie
Jaki kolor i kształt ma zdrowy stolec? 
Jaki kolor i kształt ma zdrowy stolec?