Polub nas na Facebooku
Czytasz: Co to jest osteopatia i osteopatia ginekologiczna?
menu
Polub nas na Facebooku

Co to jest osteopatia i osteopatia ginekologiczna?

NAN

Fot: karelnoppe / stock.adobe.com

Osteopatia jest metodą z pogranicza fizjoterapii i medycyny naturalnej, którą wykorzystuje się do diagnozy i leczenia przewlekłego bólu o nieznanym pochodzeniu. Zabiegi i masaże, które wykonują osteopaci, stają się coraz bardziej popularne.

Osteopatia ginekologiczna to odłam osteopatii zajmujący się problemami ginekologicznymi. Wiele osób uważa, że masaż osteopatyczny pomógł im uporać się z uciążliwymi problemami, uwolnił od bólu i poprawił jakość życia seksualnego.

Co to jest osteopatia?

Osteopatia jest metodą opartą na holistycznej wizji człowieka, czyli zakładającą, że jego ciało jest całością. Z tego powodu osteopaci uważają, że leczenie powinno być kompleksowe i polegać na eliminowaniu pierwotnych przyczyn, a nie tylko skutków choroby.

Osteopatia zakłada, że budowa i funkcje ciała są wzajemnie powiązane, a organizm posiada wrodzone funkcje samoregulacyjne i samonaprawcze. W myśl tej filozofii procesy samolecznicze mogą być uruchomione dzięki pomocy, którą jest masaż osteopatyczny. Metoda ta bierze pod uwagę również równowagę psychiczną i duchową człowieka.

Zobacz film: Jak wybrać właściwego osteopatę? Źródło: 36,6

Na czym polega leczenie osteopatyczne?

Leczenie osteopatyczne zawsze jest rozpoczynane od postawienia diagnozy, która oparta jest na wywiadzie i oględzinach ciała. Pomocne mogą być także wyniki dotychczas wykonanych badań. Następnie wykonywane są zabiegi przypominające masaż, które mają na celu skorygowanie:

  • pozycji kości,
  • funkcjonowania stanów,
  • napięcia mięśniowego.

Pierwsze zabiegi najczęściej koncentrują się wokół kręgosłupa, który jest uważany za centralną część ciała, przez co zaburzenia występujące w jego obrębie mogą wpływać na cały organizm. Po zabiegu należy nie podejmować większego wysiłku przez 2 dni, a w mięśniach może pojawić się uczucie podobne do zakwasów.

Komu może pomóc masaż osteopatyczny?

Techniki osteopatyczne są polecane osobom, które cierpią na przewlekły ból w obrębie kręgosłupa, stawów, kończyn, a także na bóle głowy i migreny niewyjaśnionego pochodzenia. Ponadto zalecana jest także w przypadku zespołów psychosomatycznych, lękowych, depresyjnych i nerwicowych. Osteopaci twierdzą także, że ich pomoc może być skuteczna w przypadku urazów powypadkowych czy okołoporodowych, a nawet zaburzeń działania większości organów.

Zobacz film: Jak wybrać dobrego osteopatę? Źródło: 36,6

Osteopatia ginekologiczna

Osteopatia ginekologiczna to odłam osteopatii, który zajmuje się dolegliwościami kobiecymi. Mogą to być problemy dotyczące kobiet w ciąży – bóle kręgosłupa, rwa kulszowa, puchnięcie nóg czy zespół cieśni nadgarstka. Ta metoda lecznicza oferuje swoje usługi również kobietom w połogu – w przypadku dużej bolesności blizn po cesarskim cięciu, bólu dna miednicy czy problemów z nietrzymaniem moczu.

Osteopatia ginekologiczna ma również łagodzić ból w obrębie kobiecego układu rozrodczego i pomagać w zaburzeniach seksualnych, na przykład przy bolesnym współżyciu lub pochwicy. Problemy z uprawieniem seksu dotykają coraz więcej kobiet w społeczeństwie, a ich podłoże często ma złożony, nie tylko somatyczny, charakter. Holistyczne podejście do leczenia takich dolegliwości bywa bardzo pomocne.

Nietypowe i trudne w leczeniu dolegliwości dotykające kobiety, w których terapii swoją pomoc oferują osteopaci, to między innymi:

  • vulvodynia – chroniczne bóle pochwy występujące nie tylko podczas stosunków seksualnych;
  • vestibulodynia – przeszywający ból pochwy na skutek dotyku;
  • pochwica – mimowolne zaciskanie się mięśni uniemożliwiające wejście do pochwy;
  • dyspareunia – ból podczas współżycia.

Czy medycyna osteopatyczna działa?

Osteopatia czerpie z fizjologii i anatomii człowieka, sama jednak nie jest nauką medyczną. Choć z jednej strony posiada wielkie rzesze zwolenników, to często jest też mocno krytykowana przez środowiska medyczne jako metoda paranaukowa. Póki co wciąż brakuje badań klinicznych odpowiedniej jakości, które umożliwiłby jednoznaczne wypowiadanie się o jej skuteczności.

W większości przeprowadzonych dotychczas testów udowodnione zostało skuteczne oddziaływanie osteopatii na:

  • bóle karku,
  • bóle pleców,
  • rwę kulszową,
  • przewlekłą obturacyjną chorobę płuc,
  • zespół jelita drażliwego,
  • chroniczne bóle głowy i migreny.

Ze względu na brak wystarczających danych na temat działania osteopatii jej skuteczność najlepiej ocenić samemu. Podczas gdy niektóre z osób poddających się takich zabiegom nie zauważają żadnych efektów, innym udaje się uwolnić od wieloletnich dolegliwości bądź złagodzić je na tyle, aby znacznie podnieść jakość swojego życia.

Bibliografia:

  • http://www.terapiakregoslupa.pl/osteopatia.php
  • https://vulvodynia.pl/2013/osteopatia-ginekologiczna-a-bole-w-obrebie-miednicy/
  • Steel A., Sundberg T., Reid R. i in., Osteopathic manipulative treatment: A systematic review and critical appraisal of comparative effectiveness and health economics research, „Musculoskeletal Science and Practice”, 27, 2016, s. 165-175.
  • Cerritelli F., Lacorte E.,, Ruffini N. i Vanacore N., Osteopathy for primary headache patients: a systematic review, „Journal of pain research”, 10, 2017, s.601–611.
Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
86
5
Komentarze (17)
Aneta
Ja z Krakowa mogę polecić klinikę REHAORTHOPEDICA. Leczyłam się tam ja oraz mój syn i efekty rzeczywiście są bardzo dobre. Zanim lekarze z przychodni postawili mi diagnozę to zdążyłam już wyleczyć mój problem w tej właśnie klinice. Polecam, warto przynajmniej udać się na kosnultacje.
Czytaj całość
Redakcja
Czat z ekspertem, osteopatą Marcinem Ganowskim, odbywał się tutaj: https://zdrowie.tvn.pl/a/chcesz-wiedziec-wiecej-o-osteopatii-zapraszamy-na-czat-z-ekspertem-fizjoterapeuta-i-osteopata-marcinem-ganowskim-ktory-odpowie-na-twoje-pytania
Zapraszamy do zapoznania się z odpowiedziami osteopaty.
Czytaj całość
jedrula
Też nie mogłem znależć czatu.
Czytaj całość
Anna
czy ktoś wie , gdzie jest ten czat?
Czytaj całość
Anka
Witam! Czy moze Pan doktor polecic jakiegos osteopate w obrebie woj. łódzkiego?!
Czytaj całość
jedrula
Mam problemy ze wszystkimi odcinkami kręgosłupa. Czy osteopata może pomóc, gdzie go szukać i czy mnie na niego stać.
Czytaj całość
andzia
Witam! Mam rozejscie miesnia prostego to czy osteopata jest w stanie to "naprawic" doprowadzic do zniwelowania tego?!
Czytaj całość
Zuza
Witam. Jakie ma Pan doświadczenie w pracy z pacjentami z chorobą Arnolda - Chiariego z dodatkową jamistoscia rdzenia?
Czytaj całość
le polak 2b
Dzień dobry mam stwierdzoną przepukline l5 s1 bol w nodze i w posladku mam średnio co 2 miesiące ciagle tabletki rozkurczajace przeciwzapalne itd mam już wszystkiego dosyć problem trwa około 4 lat czy mozna prosić o jakiś bezpośredni kontakt z panem doktorem mieszka za granicą ale chętnie umowie się na zabieg
Czytaj całość
Anna
witam. mam pękniętą łąkotkę i naderwane więzadła krzyżowe. Czy osteopatia jest w stanie przyspieszyć rehabilitację? Oczekuję na artroskopię. Pozdrawiam Ania
Czytaj całość
Gosia78
Czy może Pan polecić kogoś "sprawdzonego" we Włocławku lub Toruniu (lub okolicach)? Pozdrawiam serdecznie.
Czytaj całość
Halina
Czy osteopata mógłby pomóc osobie po udarze. Całkowity niedowlad ręki
Czytaj całość
Ania
Czy przepuklina kregosłupa jest przeciwwskazaniem do zabiegu osteopati
Czytaj całość
Ewelina
Witam mam stojącą pracę i po 6 godzinach pojawia się ból i pieczenie pod lewą łopatką co z tym mogę zrobić gdzie się udać??
Czytaj całość
Kasia
Czy można osteopatią wyleczyć haluksy? Jeśli tak to ile razy trzeba chodzić na wizyte żeby wyleczyć?
Czytaj całość
kasiaa@wp.pl
Witam mam pytanie jak mozna wyleczyc rwe kulszowa ibule kregoslupa ledzwiowego
Czytaj całość
Irena
Mam sakralizację L5 kręgosłupa i tego tytułu mam naprawdę wiele dolegliwości, wręcz bólu, co nie pozwala normalnie żyć. Mam pytanie do Pana Marcina, czy da się z tym coś zrobić ?
Czytaj całość
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?