Polub nas na Facebooku
Czytasz: Co to jest nasiadówka? Jak ją zrobić i na co stosować?
menu
Polub nas na Facebooku

Co to jest nasiadówka? Jak ją zrobić i na co stosować?

wanna

Fot. Hero Images / Getty Images

Nasiadówka nazywana bywa często mylnie półkąpielą. Jest to stosowana od dawna naturalna metoda lecznicza, wykorzystywana także w leczeniu uzdrowiskowym. Uważana jest za jeden z najprostszych i najskuteczniejszych sposobów w walce z żylakami odbytu czy zapaleniem pęcherza.

Nasiadówka czy też kąpiel nasiadowa to skuteczny domowy sposób na wiele przykrych dolegliwości. Wskazana jest w chorobach zapalnych w obrębie miednicy mniejszej i krocza, takich jak zapalenie odbytnicy, pęcherza moczowego, zapalne choroby narządów płciowych. Zabieg ten nie tylko działa przeciwzapalnie, ściągająco czy dezynfekująco, ale także przyspiesza gojenie ran, łagodzi pieczenie i ból oraz zapewnia utrzymanie higieny.

Co to jest nasiadówka?

Nasiadówka to jedno z częściej stosowanych domowych rozwiązań terapeutycznych w wielu schorzeniach. Polega na odbywaniu kilkunastominutowej (zazwyczaj 15–20 minut) kąpieli, w której dochodzi do zanurzenia pośladków (woda powinna sięgać do poziomu bioder) w ciepłej wodzie (zalecana temperatura to 36–42°C) z dodatkiem składników leczniczych. W tym celu wykorzystuje się rośliny lecznicze i niektóre związki chemiczne (nadmanganian potasu czy wodę utlenioną). Nasiadówkę przeprowadza się w wannie, misce czy innym naczyniu. Po zakończonym zabiegu można obmyć dolną część ciała zimną wodą albo poddać natryskowi wodą o temperaturze 28–30°C. Kuracja powinna trwać co najmniej 7 dni, ale nie dłużej niż 21 dni.

Nasiadówki mają doskonałe efekty lecznicze – poprawiają ukrwienie tkanek w obrębie narządów miednicy i jamy brzusznej, zmniejszają napięcie mięśni gładkich, działają przeciwzapalnie, przeciwgrzybiczo, przeciwbakteryjnie i ściągająco.

Wskazania i przeciwwskazania do nasiadówek

Wśród wskazań do przeprowadzenia kąpieli nasiadowych wymienia się m.in.:

  • zapalenie pęcherza moczowego,
  • bolesne miesiączkowanie,
  • pielęgnację po nacięciu krocza przy porodzie,
  • zapalenie lub przerost gruczołu krokowego,
  • choroby ginekologiczne, a zwłaszcza grzybicę pochwy,
  • żylaki odbytu,
  • mechaniczne uszkodzenia naskórka i błon śluzowych,
  • kolkę jelitową lub nerkową.

Przeciwwskazaniem do stosowania kąpieli nasiadowej jest niewydolność krążenia. Nie powinny z nich korzystać kobiety w czasie 3 pierwszych miesięcy ciąży i osoby nadwrażliwe na wykorzystane do kąpieli nasiadowych zioła.

Nasiadówki na hemoroidy

Nasiadówki stosowane są zwłaszcza na hemoroidy. Zabiegi te przynoszą znaczną ulgę w bólu, łagodzą swędzenie, pieczenie, uczucie dyskomfortu i inne przykre objawy wywołane przez żylaki odbytu. Zaleca się przeważnie nasiadówkę z kory dębu, która jest bogatym źródłem garbników. Dzięki temu składnikowi wykazuje właściwości odkażające, przeciwzapalne, wysuszające, ściągające i uszczelniające naczynia krwionośne. Ponadto wspomaga utrzymanie pH na prawidłowym poziomie, rozkurcza mięśnie zwieracza odbytu i zmniejsza ciśnienie w naczyniach żylnych. Nasiadówka z kory dębu zalecana jest także po zabiegach proktologicznych, takich jak operacje żylaków odbytu (hemoroidektomia), szczeliny odbytu, polipów lub kłykcin kończystych.

Jak zrobić nasiadówkę z kory dębu na hemoroidy? Odwar uzyskuje się poprzez gotowanie w 1 l wody 100 g sproszkowanej kory dębu. Należy odstawić miksturę na kwadrans do naciągnięcia, a następnie odcedzić i przelać do naczynia przeznaczonego do nasiadówki. Kąpiel nasiadowa powinna trwać 10–15 minut. Po tym czasie ciało należy zostawić do wyschnięcia lub wytrzeć delikatnie miękkim ręcznikiem. Nasiadówki na hemoroidy powinno się przeprowadzać po wypróżnieniu.

Zobaczcie, jak wygląda zabieg klejenia żylaków:

Zobacz film: Zabieg klejenia żylaków kończyn dolnych. Źródło: Życie bez wstydu

Nasiadówki przy zapaleniu pęcherza

Nasiadówki są jednym z częściej stosowanym rozwiązań przy zapaleniu pęcherza moczowego. Doskonale sprawdza się w nich rumianek. Należy zaparzyć 3 saszetki rumianku w 2 szklankach przegotowanej, gorącej wody. Napar odstawia się na kilka minut pod przykryciem do naciągnięcia. Następnie lekko ciepły wlewa się do wanny z letnią wodą. Nasiadówkę z rumianku przeprowadza się 2–3 razy dziennie, przez 15 minut każdą. Przy bolesnym zapaleniu pęcherza moczowego można wykorzystać do kąpieli nasiadowych także odwar ze skrzypu czy słomy owsianej. Sprawdzają się one również w przypadku zatrzymania moczu. Ponadto nasiadówki przy zapaleniu pęcherza przygotowuje się z jałowca, nawłoci pospolitej, mącznicy lekarskiej, pietruszki zwyczajnej lub lubczyku ogrodowego.

Jak się robi nasiadówki przy bolesnych menstruacjach?

Popularnym ziołem na nasiadówki przy bolesnym miesiączkowaniu jest koper. W silnych dolegliwościach menstruacyjnych zaleca się nasiadówki parowe, czyli nie zanurza się pośladków w wodzie, a utrzymuje je ponad jej taflą i poddaje działaniu pary wodnej. Do przygotowania takiej nasiadówki należy umyć, a następnie sparzyć kilka gałązek kopru. Po tych zabiegach zioło zalewa się bardzo ciepłą wodą i przeprowadza kąpiel przez 15–20 minut. Nasiadówki przy bolesnym krwawieniu miesiączkowym można wykonać także z zastosowaniem skrzypu i krwawnika.

Nasiadówka na powiększony gruczoł krokowy

W przypadku powiększonego gruczołu krokowego stosuje się na przemian gorące i zimne nasiadówki. Przyrządza się je na bazie odwaru z kory dębu, korzenia pokrzywy, kłącza tataraku i kwiatu rumianku. Około 100 g ziół należy gotować w litrze wody przez 15–20 minut, a następnie odstawić na 2–3 godziny do naciągnięcia, po czym dodać do nasiadówki.

Nasiadówki ziołowe po porodzie

Kąpiele nasiadowe są bardzo pomocne w regeneracji dla kobiet po porodzie, które poddano nacięciu krocza.

Bibliografia:

1. Spałek K., Trzewikowska I., Kuracja ziołowa w ramach metody Sebastiana Kneippa stosowana w uzdrowiskach w Niemczech, „Postępy Fitoterapii”, 2007, 4, s. 212–215.

2. Leśnicka M., Zielska, zioła i ziółka, Gdańsk, Tower Press, 2000.

3. Treben M., Apteka Pana Boga. Porady i praktyka stosowania ziół leczniczych, Warszawa, Ex Libris, 2015.

4. Cichoń D., Demczyszak J., Spyrka J., Wybrane zagadnienia z termoterapii, Kolegium Karkonoskie, Jelenia Góra, 2010.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
95
5
Polecamy
Kora dębu – właściwości i zastosowanie lecznicze.
Jak wykonywać nasiadówki?
Kora dębu – właściwości i zastosowanie lecznicze. Jak wykonywać nasiadówki? TVN zdrowie
Zalety kory dębu.
Nasiadówki z kory dębu na zapalenie pochwy, pęcherza i hemoroidy – jak je wykonać?
Zalety kory dębu. Nasiadówki z kory dębu na zapalenie pochwy, pęcherza i hemoroidy – jak je wykonać? TVN zdrowie
Bicze szkockie - relaksujące natryski - ich działanie i wskazania
Bicze szkockie - relaksujące natryski - ich działanie i wskazania Dzień Dobry TVN
Na co pomaga masaż stemplami ziołowymi?
Na co pomaga masaż stemplami ziołowymi? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Najzdrowsze miejsca do życia w Polsce
Najzdrowsze miejsca do życia w Polsce Materiał sponsorowany
Badanie CRP wykrywa stan zapalny w organizmie: norma CRP, interpretacja wyników
Badanie CRP wykrywa stan zapalny w organizmie: norma CRP, interpretacja wyników
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?
Jaki kolor i kształt ma zdrowy stolec? 
Jaki kolor i kształt ma zdrowy stolec?