Miechunka jadalna może pełnić rolę rośliny ozdobnej i uprawnej. Wykorzystywana jest w sztuce kulinarnej. Jej owoce można spożywać na surowo po usunięciu otoczki, poddawać suszeniu, sporządzać z nich konfitury czy nalewki. W sklepie spotkać je można pod nazwami: jagody inkaskie, rodzynki brazylijskie, wiśnie peruwiańskie. Miechunka to również cenna roślina lecznicza.
Co to jest miechunka jadalna?
Miechunka jadalna znana też jest jako: miechunka peruwiańska (z łac. Physalis peruviana L.), wiśnia peruwiańska, jagoda peruwiańska, jagoda inkaska, wenezuelski topo-tono, rodzynek brazylijski. To gatunek rośliny należący do rodzaju miechunka i rodziny psiankowatych. Wywodzi się z terenów Ameryki Południowej. Rodzimie porasta Boliwię, Peru, Kolumbię, Ekwador. Z czasem roślina rozprzestrzeniła się w inne regiony świata. Miechunka może być hodowana w doniczkach i w gruncie. Za opakowanie nasion jagody peruwiańskiej zapłaci się około 3 zł.
Jak wygląda miechunka jadalna?
Miechunka jadalna osiąga średnio wysokość 1,2 m. Jest silnie rozgałęziona. Łodygę rośliny pokrywa delikatny meszek. Liście miechunki jadalnej mają sercowaty kształt i są nieco filcowate. Miechunce wyrastają pojedynczo kwiaty, które położone są na zwisających szypułkach. Posiadają charakterystyczny, rozdęty kielich. Są żółto-pomarańczowe. Owoce miechunki mają postać niewielkiej, pachnącej, okrągłej jagody. Osiągają masę 4–5 g. Umiejscowione są w zrośniętych działkach kielicha. Posiadają słodko-kwaśny smak, nieco przypominający smak ananasa w połączeniu z cytryną.
Miechunka jadalna w sztuce kulinarnej
Miechunkę jadalną spożywać można w wersji na surowo. Poddaje się ją też często duszeniu, gotowaniu czy suszeniu. Stanowi składnik dań wytrawnych i słodkich. To częsty dodatek do jogurtów, płatków owsianych, sałatek owocowych. Można z niej przyrządzać konfiturę. Z miechunki przygotowuje się też napar do picia. W tym celu należy 5 g surowca zalać 200–220 ml wrzącej wody, po czym odstawić na 15–20 minut i przecedzić. Napar powinno się spożywać 4 razy dziennie po 100 ml.
Wartości odżywcze owocu miechunki jadalnej
Wartość odżywcza owocu miechunki jadalnej w 100 g produktu przedstawia się następująco:
- wartość energetyczna 53 kcal,
- tłuszcz 0,7 g,
- węglowodany 11 g,
- białko 1,9 g.
Właściwości lecznicze miechunki jadalnej
Miechunka peruwiańska wykazuje liczne właściwości prozdrowotne. Owoce tej rośliny to źródło niezbędnych organizmowi witamin i składników mineralnych, a zwłaszcza witaminy A (720 IU), kwasu askorbinowego (11 mg), wapnia (9 mg), żelaza (1 mg). Miąższ miechunki jest źródłem fitosteroli, które wspomagają proces usuwania szkodliwych wolnych rodników. Roślina wykazuje właściwości uspokajające, zatem wskazana jest przy problemach z nerwami. Dodatkowo wzmacnia ściany naczyń krwionośnych, oczyszcza krew, obniża poziom tzw. złego cholesterolu (LDL). Korzystanie wpływa na proces trawienia.
Miechunka znana jest z właściwości moczopędnych, stąd też powinna znaleźć się w diecie osób z problemami z układem moczowym. Jej spożywanie zaleca się mężczyznom zmagającym się ze schorzeniami prostaty. Stosowana jest w leczeniu kamicy moczowej, przewlekłych chorób stawów, kuracjach odtruwających. Ze względu na dużą zawartość witaminy C roślina wzmacnia ogólną odporność organizmu. Znana jest też z właściwości przeciwzapalnych.
Miechunka jadalna może być też stosowana zewnętrznie w formie naparu, z którego przygotowuje się okłady i przemywa zmienioną chorobowo skórę. Działa przeciwzapalnie, tonizująco, odżywczo, regenerująco. Wspomaga leczenie łuszczycy, tocznia wyprysków, niweluje przebarwienia skórne. Wzmacnia włosy, usuwa łupież. Nadaje im połysk i puszystość. Sprawia, że skóra staje się delikatna i bez rozszerzonych porów.
Jakie polskie zioła były stosowane w medycynie? Zobaczcie:
Nalewka z miechunki – przepis
Owoce miechunki to doskonały materiał do przygotowania zdrowotnej nalewki. Niezbędne składniki to: 1 l spirytusu, 1,5 l świeżego, nieklarowanego soku z owoców miechunki peruwiańskiej. Sok wlewa się do dużego słoika. Następnie cały czas mieszając, powoli dodaje się spirytus. Słoik zamyka się szczelnie i odstawia do lodówki na 24 godziny. Po tym czasie miksturę wyciąga się z lodówki i energicznie wstrząsa naczyniem, gdyż dość często dochodzi do rozwarstwienia się składników. Nalewkę przelewa się do butelek i trzyma w ciemnym, zimnym miejscu. Nalewkę z miechunki powinno się spożywać 2 razy dziennie po 15 ml, schłodzoną do 10–12ᵒC.
Frużelina z miechunki – przepis
Do jej przygotowania potrzebne będą następujące składniki: 200 g owoców miechunki, 40 g cukru, 1 łyżka soku z cytryny, 1 łyżeczka mąki ziemniaczanej, 3 łyżki wody, 1 łyżeczka żelatyny. Owoce miechunki myje się i kroi na pół. Następnie wkłada się do garnka, dodaje cukier i podgrzewa do czasu, aż puszczą sok. Pamiętać trzeba o dość częstym i delikatnym mieszaniu. W międzyczasie dorzuca się sok z cytryny i uprzednio wymieszaną z 1 łyżką wody mąkę ziemniaczaną. Po dokładnym wymieszaniu zdejmuje się z kuchenki. W osobnym naczyniu rozpuszcza się w 2 łyżkach wody żelatynę, którą następnie dodaje się do owoców.