Polub nas na Facebooku
Czytasz: Co to jest mezoroller i jakie są jego rodzaje? Mezoroller na twarzy – efekty stosowania
menu
Polub nas na Facebooku

Co to jest mezoroller i jakie są jego rodzaje? Mezoroller na twarzy – efekty stosowania

derma roller

Fot: Neeila-GettyImages / gettyimages.com

Mezoroller ma postać małego wałeczka pokrytego dużą liczbą igieł. Poprzez nie dochodzi do delikatnej perforacji naskórka, bez ryzyka uszkodzenia naczyń krwionośnych. Urządzenie stosowane jest przede wszystkim do łagodzenia blizn na twarzy, spłycania zmarszczek i pobudzania tworzenia włókien kolagenowych. Mezorollera używa się też często w walce z rozstępami i cellulitem.

Mezoroller to urządzenie wykorzystywane do zabiegu mezoterapii mikroigłowej, której można się poddać w salonie kosmetycznym. Od niedawna istnieje również możliwość samodzielnego wykonania mikronakłuwania w domu. Mezoroller stanowi doskonałą alternatywę dla inwazyjnych i drogich zabiegów chirurgii plastycznej lub laseroterapii. Jest bezpieczną i wysoce skuteczną metodą odmładzania skóry. Uzyskane dzięki niemu efekty utrzymują się nawet przez 8 miesięcy. Zabieg nie powoduje wyłączenia z aktywności zawodowej na długi czas.

Co to jest mezoroller?

Mezoroller stosowany jest do zabiegów mezoterapii mikroigłowej, która rozwinęła się w latach 90-tych XX w. za sprawą południowoafrykańskiego chirurga plastycznego – Desmonda Fernandesa. Mezoroller to obrotowy wałek pokryty dużą liczbą mikroskopijnych igieł wykonanych z tytanu najwyższej jakości. Ich grubość wynosi przeważnie od 0,07 do 0,3 mm. Urządzenie bywa nazywane alternatywnie jako skin roller. Przy użyciu mezorollera przeprowadza się mikronakłuwanie, które cieszy się w ostatnim czasie dużą popularnością wśród klientów gabinetów medycyny estetycznej i salonów kosmetycznych.

Na czym polega zabieg mezorollerem?

Zabieg mezorollerem polega na kontrolowanym uszkodzeniu skóry przez jej intensywne nakłuwanie. Należy ją wałeczkować na wszystkie strony – pionowo, poziomo i po skosie. Podczas jednego zabiegu powstają dziesiątki tysięcy malutkich nakłuć. Towarzyszące mikrourazom mikrokrwawienia sprawiają, że znajdujące się we krwi płytki krwi uwalniają tzw. czynnik wzrostu, który przyspiesza proces dzielenia, rozwoju i różnicowania komórek skóry. Ponadto stymuluje znajdujące się w skórze komórki macierzyste i fibroblasty, a te z kolei pobudzają tworzenie kolagenu i elastyny oraz kwasu hialuronowego, glikozaminoglikanów i innych składników macierzy międzykomórkowej. Mezoroller wykorzystywany do twarzy w wyniku nakłuć zwiększa także absorpcję wprowadzanych przy zabiegu składników aktywnych. Powstałe w warstwie rogowej naskórka mikrokanaliki umożliwiają aż do 90% efektywniejsze wniknięcie związków aktywnych w głąb skóry. Podczas mikrokrwawienia wydzielane są również białe krwinki usuwające na zewnątrz uszkodzone fragmenty tkanki. Mezoroller warto łączyć z innymi zabiegami medycyny estetycznej, takimi jak osocze bogatopłytkowe czy karboksyterapia.

Jakie efekty daje mezoroller?

Używanie mezorollera wiąże się z wieloma pozytywnymi efektami, które widoczne są już po pierwszym zabiegu. Dzięki niemu skóra zostaje zregenerowana, wygładzona i odświeżona. Następuje wzrost nawilżenia i rozjaśnienie skóry. Seria kilku zabiegów zapewnia poprawę owalu twarzy oraz redukcję drobnych i spłycenie głębokich zmarszczek. Skóra staje się bardziej jędrna, elastyczna i napięta. Redukuje przebarwienia skóry i rozszerzone naczynka. Skóra odzyskuje zdrowy i młody wygląd, podnosi się wokół powiek, w kącikach ust i na policzkach. Mezoroller wspomaga leczenie trądziku, wpływa korzystnie na jakość połączeń międzykomórkowych oraz na poprawę mikrokrążenia w skórze. Jego skuteczność poparta jest licznymi doniesieniami naukowymi.

Zalecenia po mezorollerze

W dniu zabiegu mezorollerem nie należy spożywać alkoholu, dotykać twarzy brudnymi rękami, wykonywać prac, w których skóra narażona jest na kurz i pot oraz przytulać się do zwierząt. Przez pierwsze dni po zabiegu kąpiele lepiej zastąpić szybkim prysznicem. Zrezygnować też trzeba z gorącej wody. Przez około 2 tygodni po zabiegu należy unikać ekspozycji na ostre światło słoneczne i nie korzystać z solarium.

Jak dbać o mezoroller?

Przed każdym zastosowaniu mezorollera i po nim należy opłukać go gorącą wodą. Po wyschnięciu urządzenie należy spryskać płynem dezynfekującym lub włożyć do pojemniczka z substancją dezynfekującą na około 30 minut. Następnie mezoroller suszy się i odkłada do oryginalnego opakowania, co zapewnia ochronę przed zanieczyszczeniem i zabezpiecza przed uszkodzeniem. Jest to narzędzie przeznaczone do użytku osobistego.

Jakie są rodzaje mezorollerów?

W zależności od rozmiaru igieł wyróżnia się następujące rodzaje mezorollerów:

  • kosmetyczne – igły o długości od 0,2 do 0,3 mm,
  • medyczne – igły o długości od 0,3 mm do 2 mm, zabieg wymaga znieczulenia skóry,
  • chirurgiczne – igły o długości od 3 mm do 4 mm, zabieg wymaga znieczulenia miejscowego lub ogólnego.

Im większy rozmiar igieł, tym rośnie ranga zwalczanego przez mezoroller problemu terapeutycznego i efektywność jego działania. Jednakże na twarzy najczęściej stosuje się igły o długości 1 mm. Do użytku domowego przeznaczone są tylko mezorollery kosmetyczne, które nie stymulują skóry do regeneracji i nie indukują tworzenia się w niej włókien kolagenowych. Cena mezorollera zaczyna się od około 30 zł i może sięgać nawet 250 zł. W warunkach domowych wskazany jest zwłaszcza do podtrzymania efektów uzyskanych podczas mezoterapii mikroigłowej wykonanej w gabinecie kosmetycznym i wyłącznie po konsultacji ze specjalistą.

Skutki uboczne używania mezorollera

Działania niepożądane po mezorollerze należą do rzadkości. Bezpośrednio po zabiegu pojawia się zaczerwienienie, lekki obrzęk i podrażnienie skóry. Niedostateczna dezynfekcja urządzenia może doprowadzić do zakażeń i stanów zapalnych. W wyniku stosowania mezorollera o zbyt długich igłach może dojść do uszkodzenia nerwów w okolicy poddawanej zabiegowi.

Jak zbudowana jest skóra? Dowiesz się tego z filmu

Zobacz film: Budowa i funkcje skóry. Źródło: 36,6.

Bibliografia:

1. Styczeń P., Wyrolować zmarszczki, „Eden”, 2014, 4, s. 22-26.

2. Ratajczak P., Golwiej D., Kus K., Zaprutko T., Nowakowska E., Mezoterapia mikroigłowa – ocena skuteczności, „Polski Przegląd Nauk o Zdrowiu”, 2016, 4(49), s. 377-385.

3. Styczeń P., Dermarollery w kosmetologii i medycynie estetycznej, „Kosmetologia Estetyczna”, 2015, 4(5), s. 473-476.

4. Styczeń P., Mezoterapia mikroigłowa, „Art of Beauty”, 2015, 3, s. 12–16.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
155
15
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?