Polub nas na Facebooku
Czytasz: Co to jest mastopeksja? Na czym polega lifting biustu i jakie są wskazania do zabiegu?
menu
Polub nas na Facebooku

Co to jest mastopeksja? Na czym polega lifting biustu i jakie są wskazania do zabiegu?

Kobiece piersi

Fot: 2HotBrazil / gettyimages.com

Mastopeksja to zabieg skierowany zwłaszcza do kobiet z obwisłym biustem. Podniesienie piersi wiąże się z pozostaniem trwałych blizn. Cięcia wykonuje się wokół otoczki, pionowo do fałdu podpiersiowego lub pionowo w dół z fałdu piersi i poziomo wzdłuż fałdu piersi, co daje efekt blizny w kształcie kotwicy.

Chirurgia estetyczna piersi cieszy się obecnie bardzo dużym zainteresowaniem. Kobiety decydują się nie tylko na zabiegi powiększania biustu z użyciem implantów, ale także na jego podniesienie. Mastopeksja, znana inaczej jako lifting biustu, zapewnia uzyskanie młodo wyglądających piersi. Rezultaty widoczne są zaraz po operacji. Mimo że z zabiegu mogą skorzystać posiadaczki piersi różnego rozmiaru, to trwałość uzyskanych efektów jest nieco mniejsza w przypadku dużego biustu.

Co to jest mastopeksja?

Mastopeksja, określana alternatywnie jako lifting biustu, to zabieg, którego celem jest podniesienie nadmiernie opadających piersi i stworzenie ich prawidłowego kształtu. Skierowany jest szczególnie do kobiet, których piersi utraciły elastyczność i jędrność podczas ciąży, karmienia, po znacznej zmianie masy ciała (tkanka tłuszczowa spalana jest szybciej, niż skóra na piersiach jest w stanie się ściągnąć) oraz wraz z wiekiem, na skutek stopniowego osłabienia włókien kolagenowych i zanikania procesów ich odbudowy

Zabieg na podniesienie biustu w przypadku obwisłych i bardzo małych piersi przeprowadza się zazwyczaj jednocześnie z wszczepieniem implantów, gdyż sam lifting nie zmieni znacząco ich rozmiaru ani nie powiększy ich górnej części. Z kolei kobiety, które mają obwisłe i zbyt duże piersi mogą połączyć lifting biustu z operacją jego zmniejszenia.

Mastopeksja jest nie tylko sposobem na podniesienie biustu, ale również pozwala zmniejszyć wielkość otoczki brodawki i ilość ciemniejszej skóry wokół brodawki.

Jak powiększyć piersi bez skalpela? Dowiesz się tego z filmu

Zobacz film: Jeśli nie operacja to, co? Jak można powiększyć lub zmienić wygląd piersi bez użycia skalpela?Źródło: Dzień Dobry TVN.

Na czym polega mastopeksja?

Lifting piersi wykonuje się w znieczuleniu ogólnym. Zabieg trwa 2–3 godziny. Wymaga pobytu przynajmniej przez 24 godziny w warunkach szpitalnych. Przed operacją wykonywane są badania laboratoryjne, RTG klatki piersiowej i USG piersi. Lekarz może też zlecić wykonanie dodatkowych badań, takich jak jonogram czy na obecność chorób wirusowych (HIV, HCV). Istnieją 3 najczęściej stosowane techniki nacięć: wokół otoczki, wokół otoczki pionowo w dół od otoczki do fałdu piersi oraz wokół otoczki pionowo w dół z fałdu piersi i poziomo wzdłuż fałdu piersi. Następnie dokonuje się zmiany kształtu piersi.

Zabieg polega na podniesieniu ich poprzez usunięcie nadmiaru skóry, co kompensuje utratę elastyczności, i modelowaniu tkanki gruczołu piersiowego. Podczas zabiegu przeniesiona zostaje też brodawka względem nowego kształtu piersi. Po zakończeniu kształtowania biustu zamyka się nacięcia poprzez założenie szwów wielowarstwowych głęboko w tkance piersi. Następnie na rany zakładane są opatrunki. Ściągnięcie szwów następuje w 7–10 dniu po operacji.

Przez pierwsze dni trzeba zadbać o higienę rany i ściśle stosować się do zaleceń lekarza odnośnie opatrunków. Należy unikać nadmiernego wysiłku fizycznego. Okres całkowitego powrotu do zdrowia wynosi przeważnie 6 tygodni. W tym czasie trzeba nosić specjalny biustonosz podtrzymujący piersi, który dodatkowo ułatwia poruszanie się, łagodzi ból, przyspiesza gojenie się ran i modeluje kształt piersi. Do 6 miesięcy należy unikać sauny, solarium i intensywnego opalania.

Ile kosztuje podniesienie biustu?

Zabieg podniesienia biustu nie jest refundowany przez NFZ, gdyż jego efekty dotyczą tylko estetyki. Koszt mastopeksji to 7000–12000 zł.

Kto najbardziej kwalifikuje się do zabiegu ujędrnienia i podniesienia biustu?

Do zabiegu ujędrnienia i podniesienia biustu najlepiej kwalifikują się kobiety:

  • niepalące papierosów,
  • stabilne emocjonalnie, o realistycznych oczekiwaniach co do rezultatu zabiegu,
  • zdrowe fizycznie i utrzymujące stabilną masę ciała,
  • o asymetrycznych piersiach – jedna jest mniejsza od drugiej,
  • o skierowanych w dół sutkach i brodawkach,
  • o płaskim, wydłużonym kształcie piersi z obwisłą skórą,
  • z rozciągniętą skórą i powiększoną otoczką sutkową,
  • z brodawką i otoczką sutkową położonymi poniżej fałdu piersi.

Podniesienie biustu – czy pozostawia blizny?

Zabieg podniesienia biustu pozostawia trwałe blizny na piersiach, które mogą mieć kolor różniący się od otaczającej skóry. Jednak stosowanie odpowiednich kremów i zabiegów laserowych może znacznie poprawić ich wygląd. W zależności od metody cięcia blizna pooperacyjna może być skierowana od brodawki pionowo w dół lub skośnie w dół i na zewnątrz. Niektóre linie nacięć ukryte są w naturalnym zarysie piersi.

Jakie mogą być powikłania po mastopeksji?

Mastopeksja wiąże się nie tylko z pozostawieniem blizn, ale także z ryzykiem skutków ubocznych. Możliwymi powikłaniami są m.in.: asymetria piersi, nierówności na powierzchni skóry (zagłębienia, pofałdowanie, zmarszczenie), zaburzenia czucia brodawki lub skóry na piersiach, nadmierne stwardnienie piersi, krwawienie pooperacyjne, infekcja, martwica tkanki tłuszczowej, zakrzepica żył głębokich, powikłania kardiologiczne i płucne. Bezpośrednio po zabiegu podniesienia biustu przez kilka dni utrzymują się: zasinienie skóry, obrzęk, tkliwość i ból o różnym nasileniu, które znikają samoistnie.

Przeciwwskazania do zabiegu podniesienia biustu

Przeciwwskazaniami do wykonania liftingu piersi są m.in.: nadciśnienie tętnicze, zaburzenia krzepnięcia krwi, zaburzenia wytwarzania tkanki łącznej, zakażenia w obrębie piersi, ogólny zły stan zdrowia, wcześniejsze komplikacje zdrowotne związane z podaniem znieczulenia, ciąża, nieuregulowana cukrzyca, karmienie piersią, choroby autoimmunologiczne, zaburzenia pracy wątroby i nerek oraz zmiany wykryte w USG piersi.

Bibliografia:

1. Przylipiak A., Medycyna estetyczna, Warszawa, PZWL, 2017.

2. Pfenninger J.L., Flower G.C., Kaszuba A., Procedury zabiegowe i diagnostyczne w dermatologii i medycynie estetycznej, Wrocław, Urban & Partner, 2012.

3. Rubin J.P., Khachi G., Mastopexy after massive weight loss: dermal suspension and selective auto-augmentation, “Clinics in Plastic Surgery”, 2008, 35(1), s. 123-129.

4. Qureshi A.A., Myckatyn T.M., Tenenbaum M.M., Mastopexy and Mastopexy- Augmentation, „Aesthetic Surgery Journal”, 2018, 38(4), s. 374-384.

Chcesz powiększyć piersi? Sprawdź, z których metod lepiej nie korzystać

Zobacz film: Myślisz o powiększeniu piersi? Te metody są bardzo niebezpieczne. Źródło: Stylowy Magazyn.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
114
9
Polecamy
Walka o kobiece piękno, czyli wszystko o zabiegach powiększania piersi
Walka o kobiece piękno, czyli wszystko o zabiegach powiększania piersi Dzień Dobry TVN
Czym jest macrolane?
Efekty i przeciwwskazania do modelowania biustu macrolane
Czym jest macrolane? Efekty i przeciwwskazania do modelowania biustu macrolane TVN zdrowie
Zmniejszenie biustu.
Jakie są wskazania do zabiegu?
Zmniejszenie biustu. Jakie są wskazania do zabiegu? Dzień Dobry TVN
Na czym polega operacja zmniejszenia biustu?
W jakim celu zmniejsza się piersi?
Na czym polega operacja zmniejszenia biustu? W jakim celu zmniejsza się piersi? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?