Odpowiedź: Krótkowzroczność jest wadą osiową polegającą na wydłużeniu się gałki ocznej, tak, że wpadające do oka promienie po załamaniu na rogówce i soczewce ogniskują się przed siatkówką, co powoduje powstanie niewyraźnego obrazu na siatkówce. Jest to wada z reguły organizmów młodych rozwijających się spowodowana akceleracją wzrostu i nieproporcjonalnym przyrostem długości gałki ocznej. Krótkowzroczność koryguje się za pomocą soczewek rozpraszających – wklęsłych, które przesuwają krzyżujące się ognisko promieni na siatkówkę.
Na pytanie odpowiedział: prof. dr n. med. Jerzy Szaflik, jeden z największych polskich autorytetów okulistycznych. Jako mikrochirurg wykonał ponad 20 tys. operacji, z powodzeniem stosując nowatorskie techniki operacyjne w przeszczepach rogówki, usuwaniu zaćmy czy leczeniu jaskry i innych schorzeń gałki ocznej. Jest pionierem zabiegów laserowej korekcji wad wzroku w Polsce i inicjatorem Banku Tkanek Oka. Jako jeden z pierwszych polskich chirurgów wprowadził nowoczesną metodę chirurgicznego usuwania zaćmy – fakoemulsyfikację, a w ostatnim czasie również usuwanie zaćmy przy użyciu lasera femtosekundowego.
Od 25 lat związany jest z Warszawskim Uniwersytetem Medycznym, pozostaje współczesnym twórcą warszawskiej szkoły okulistycznej i wychowawcą kilku pokoleń okulistów. Obecnie prowadzi Centrum Mikrochirurgi Oka "Laser".
Kolejne pytanie:
Które choroby oczu mogą być warunkowane genetycznie?