Polub nas na Facebooku
Czytasz: Co to jest femidom? Cena, działanie i zakładanie kobiecej prezerwatywy
menu
Polub nas na Facebooku

Co to jest femidom? Cena, działanie i zakładanie kobiecej prezerwatywy

prezerwatywa

Fot: brazzo / gettyimages.com

Femidom to inna nazwa kobiecej prezerwatywy. Oprócz zbliżonej długości nie przypomina wyglądem swojego męskiego odpowiednika. Została wynaleziona w 1991 roku przez duńskiego lekarza Lasse Hessela. Prezerwatywy damskie wykonywane są z lateksu, nitrylu bądź poliuretanu. Femidom jest praktycznie niedostępny w Polsce.

Prezerwatywa jest mechaniczną formą antykoncepcji. Część społeczeństwa nie jest świadoma istnienia kondomów dla kobiet, które znane są także jako femidom. Założenie żeńskiej prezerwatywy nie należy do prostych czynności. Wyróżnia się dwie generacje kobiecych kondomów w zależności od wykorzystywanych w ich produkcji materiałów – FC1, która produkowana jest od 1991 roku z poliuretanu, oraz FC2 – od 2005 roku z syntetycznych nitryli i od 2009 roku z naturalnego lateksu.

Co to jest femidom?

Prezerwatywa jest jednym z najczęściej stosowanych mechanicznych środków antykoncepcyjnych przez mężczyzn, której działanie polega na blokowaniu wniknięcia spermy do pochwy. Istnieją jednak także żeńskie prezerwatywy, których alternatywna nazwa to femidom. W Polsce są one mało popularne. Zostały wynalezione w 1991 roku przez duńskiego lekarza Lasse Hessela. Stosowanie kobiecych prezerwatyw zostało zatwierdzone przez Agencję Żywności i Leków (ang. Food and Drug Administration), Światową Organizację Zdrowia i agendy Organizacji Narodów Zjednoczonych, w tym Fundusz Ludnościowy Narodów Zjednoczonych. Nie powoduje żadnych efektów ubocznych i nie ma żadnych zdrowotnych przeciwwskazań do jej użytkowania.

Jakie są rodzaje antykoncepcji? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Jakie są rodzaje antykoncepcji? Źródło: Klinika urody.

Tak samo jak prezerwatywa dla mężczyzn femidom stosowany jest w celu zapobiegania ciąży i chorobom przenoszonym drogą płciową, takim jak zakażenie wirusem HIV, kiła czy rzeżączka. Kobiece prezerwatywy nie krępują i nie uciskają narządów płciowych. Niestety mogą osłabić siłę doznań i stanowić źródło specyficznych odgłosów, co zmniejsza komfort samego stosunku.

Z czego wykonany jest femidom?

Początkowo kobiece kondomy wykonywane były przede wszystkim z poliuretanu (elastycznego tworzywa sztucznego). Stanowiły one tzw. pierwszą generację kobiecych kondomów, czyli FC1 (ang. female condom 1). Od 2005 roku rozpoczęła się tzw. druga generacja żeńskiej prezerwatywy, czyli FC2, która miała na celu wyeliminowanie dotychczas występującego przy użyciu femidomu rozpraszającego szelestu i zmniejszenie kosztów produkcji. Wówczas do ich wytwarzania zaczęto stosować syntetyczne nitryle, a od 2009 roku naturalny lateks. Bez względu na materiał wszystkie kobiece prezerwatywy pokryte są środkiem nawilżającym. To właśnie jego obecność sprawia, że femidom może być stosowany nawet przez kobiety po porodzie lub zmagające się z problemem suchości pochwy. Prezerwatywa damska jest dobrą alternatywą dla kobiet, które z różnych przyczyn nie mogą stosować antykoncepcji hormonalnej.

Jak wygląda femidom?

Żeńskie prezerwatywy składają się z dwóch pierścieni – jeden znajduje się na końcu i ułatwia włożenie prezerwatywy do pochwy, a drugi umieszczony jest na początku, zakrywa część sromu i chroni przed jej wysunięciem. Prezerwatywa damska przypomina kształtem dość obszerną rurkę o długości około 17 cm, która zamknięta jest na jednym końcu. Pierścień wejściowy ma średnicę 7 cm, a drugi około 6 cm. Żeńska prezerwatywa jest jednorazowego użytku, dostępna w jednym rozmiarze, bez recepty.

Czy antykoncepcja to temat tabu? Zobacz nasz film i poznaj opinię eksperta

Zobacz film: Antykoncepcja - temat tabu? Źródło: Stylowy Magazyn.

W ostatnim czasie pojawił się też femidom bez wewnętrznego pierścienia, a jego rolę przejęła substancja w formie niewielkiego tamponu, która po wprowadzeniu do pochwy zamienia się w pianę przytrzymującą prezerwatywę.

Jak zakłada się femidom?

Zakładanie femidomu może przysporzyć wiele problemów, dlatego warto je wcześniej przećwiczyć. Prezerwatywę aplikuje się przed stosunkiem (nawet do 8 godzin przed współżyciem), przy czym nie trzeba jej ściągać od razu po nim, gdyż luźno wyściela pochwę.

Zakładanie kobiecej prezerwatywy należy przeprowadzić w sposób bardzo dokładny. Najwygodniejszą do tego pozycją jest stanie z jedną stopą opartą na podwyższeniu lub leżenie z lekko ugiętymi nogami w kolanach i rozluźnioną miednicą. Wewnętrzny pierścień (na zamkniętym końcu prezerwatywy) wprowadza się do pochwy po wcześniejszym złapaniu palcami i delikatnym ściśnięciu. Należy umieścić palec wewnątrz prezerwatywy i wepchnąć pierścień najdalej jak to możliwe. Prezerwatywa nie powinna być skręcona. Ważne jest, aby wewnętrzny pierścień objął szyjkę macicy, a ten pozostający na zewnątrz wspierał się o wargi sromowe podczas zbliżenia. Podczas wprowadzania członka do pochwy należy przytrzymać zewnętrzny pierścień, aby zapobiec zsunięciu prezerwatywy. Po stosunku należy ścisnąć zewnętrzny pierścień i wyjąć ostrożnie prezerwatywę, aby jej zawartość nie wylała się do dróg rodnych kobiety.

Ile kosztuje femidom i jaka jest jego skuteczność?

Cena femidomu wynosi około 10 zł za sztukę, przy czym produkt ten jest bardzo trudno dostępny w Polsce. Nabyć go można tylko w niektórych aptekach lub dzięki sprzedaży internetowej. Wówczas do stosunkowo niewielkiej ceny femidomu dolicza się jeszcze koszt dostawy.

Skuteczność kobiecej prezerwatywy, podobnie jak innych metod antykoncepcyjnych, określa się dzięki wskaźnikowi Pearla. Dla femidomu wynosi on od 3 do 21, a tak duże różnice podyktowane są prawidłowością założenia kondomu. Stosowany we właściwy sposób jest skuteczny w 97%, zaś błędnie umieszczony działa w około 79%. Należy pamiętać, że niewskazane jest jednoczesne stosowanie prezerwatywy męskiej i żeńskiej, gdyż może to spowodować ich pęknięcie lub zsunięcie.

Bibliografia:

1. Zdrojewicz Z., Świerczyńska E., Prezerwatywy — historia i teraźniejszość, „Seksuologia Polska”, 2009, 7(1), s. 28–34.

2. Grupa Ekspertów Seksualnych „Ponton”, Jak dojrzewać i nie zwariować poradnik dla młodzieży, Federacja na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny, Warszawa, 2012.

Zobacz nasz film i dowiedz się wszystkiego o antykoncepcji długoterminowej

Zobacz film: Antykoncepcja - preparaty długoterminowe. Wady i zalety. Źródło: Stylowy Magazyn.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
3
1
Polecamy
Instrukcja zakładania prezerwatywy
Instrukcja zakładania prezerwatywy TVN zdrowie
Jaka jest długość pochwy?
Jak rozmiar pochwy wpływa na życie intymne?
Jaka jest długość pochwy? Jak rozmiar pochwy wpływa na życie intymne? Dzień Dobry TVN
Jak odbywa się stosunek płciowy i jakie są jego rodzaje?
Jak odbywa się stosunek płciowy i jakie są jego rodzaje? Dzień Dobry TVN
Globulki antykoncepcyjne – czym są i jaka jest ich skuteczność?
Globulki antykoncepcyjne – czym są i jaka jest ich skuteczność? TVN zdrowie
Komentarze (3)
MałaMi
Jakoś sobie tego nie wyobrażam, jak czegoś takiego używać? Ok, rozumiem zamysł, że zapobiega niechcianej ciąży, jednocześnie chroni przed jakąś groźną chorobą, ale moim zdaniem to strasznie nie praktycznie. Zdecydowanie bardziej wolę tabletki albo plastry.
Czytaj całość
Baśka35
pierwsze słyszę! działa to to? kurka, chyba już bardziej ufam normalnym prezerwatywom! Myślę, że lepiej pigułki - przynajmniej kobieta ma gwarancje, że nie zajdzie.
Czytaj całość
Jaga79
Prezerwatywa dla kobiet?! Coś takiego naprawdę istnieje? Myślałam, że condomy są tylko dla facetów, a kobiecie zostaje pigułka albo plaster. Szkoda, że u nas takich rzeczy w ogóle się nie spotyka.
Czytaj całość
Nie przegap
Maślak pstry (bagniak, jakubek, miodówka) - czy jest jadalny? Suszenie grzybów
Maślak pstry (bagniak, jakubek, miodówka) - czy jest jadalny? Suszenie grzybów
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Skręt kiszek – objawy, przyczyny oraz leczenie
Skręt kiszek – objawy, przyczyny oraz leczenie
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok