Polub nas na Facebooku
Czytasz: DMSO - cudowny lek na wszystko? Właściwości, zastosowanie i ryzyko używania dimetylosulfotlenku
menu
Polub nas na Facebooku

DMSO - cudowny lek na wszystko? Właściwości, zastosowanie i ryzyko używania dimetylosulfotlenku

Lekarstwo w płynie

Priscila Zambotto GettyImages

DMSO to produkt naturalnego pochodzenia (pozyskiwany z drewna), który w opinii zwolenników medycyny alternatywnej hamuje stany zapalne, zwalcza chorobotwórcze patogeny czy przyspiesza proces gojenia ran. Badania naukowe nie potwierdzają jednak w jednoznaczny sposób jego właściwości.

DMSO zdaniem entuzjastów niekonwencjonalnych metod leczenia to dobrze tolerowany przez organizm środek, który znalazł zastosowanie w terapii artrozy, czyli choroby zwyrodnieniowej stawów czy reumatoidalnego zapalenia stawów. Lekarze jednak przestrzegają przed skutkami ubocznymi dimetylosulfotlenku. W ubiegłym roku doszło do zgonu korzystającej z wlewów DMSO kobiety.

Co to jest DMSO?

DMSO (wzór sumaryczny C2H6SO) to skrótowe określenie dla dimetylosulfotlenku (z ang. dimethyl sulfoxide), czyli organicznego związku chemicznego należącego do grupy sulfotlenków. W temperaturze pokojowej (18–18,5ºC) jest w stanie stałym, lecz przy nieco wyższej rozpuszcza się i staje się cieczą. Jest bezwonny, bezbarwny, nieco oleisty, o lekko gorzkim smaku. Nie paruje. W organizmie przekształca się w MSM (metylosulfonylometan) będący organiczną postacią siarki.

Dimetylosulfotlenek to naturalna substancja pozyskiwana podczas procesu produkcji papieru z drewna. Znaleźć ją można także w wybranych produktach spożywczych – w mleku, pomidorach, kawie i herbacie. Dimetylosulfotlenek można suplementować. Dostępny jest w formie płynu do picia lub wcierania w skórę, roztworu do podawania dożylnego, maści, kremu i żelu. Coraz częściej wytwarza się go syntetycznie.

Zastosowanie DMSO

DMSO posiada szerokie zastosowanie. Pełni rolę odczynnika analitycznego, czyli używa się go do jakościowej i ilościowej analizy składu chemicznego substancji. Wykorzystywany jest jako rozpuszczalnik, zwłaszcza w spektroskopii (technika polegająca na generowaniu i interpretowaniu widm) i chromatografii (technika służąca do rozdzielania lub badania składu mieszanin związków chemicznych). DMSO stosowany jest również jako krioprotektant, czyli substancja chroniąca zamrożony obiekt czy środek konserwujący narządy przeznaczone do transplantacji. Popularnością cieszy się także w środowisku weterynaryjnym, gdzie stosowany jest jako środek na urazy i zapalenie stawów u zwierząt.

Jak DMSO wpływa na organizm?

Zdania na temat skuteczności DMSO na funkcjonowanie ludzkiego organizmu są podzielone. Zwolennicy alternatywnych metod leczenia podkreślają jego uniwersalny charakter i możliwość wykorzystania w leczeniu wielu dolegliwości. Ich zdaniem DMSO znajduje zastosowanie w terapii kontuzji sportowych (skręcenia, zwichnięcia, stłuczenia), dny moczanowej, zapalenia stawów, bólu kręgosłupa, artrozy, w chorobach skóry np. łuszczycy i trądziku czy oczu, jak degeneracja plamki żółtej, zaćma i zapalenie spojówek. Entuzjaści niekonwencjonalnych metod leczenia uważają DMSO za środek przeciwzapalny, przeciwbólowy, antyoksydacyjny, antymiażdżycowy, przeciwmigrenowy, uspokajający, antybakteryjny, antywirusowy, przeciwgrzybiczny i regenerujący komórki.

DMSO - lekarze ostrzegają!

Przeciwnego zdania jest większość środowiska medycznego. Izby lekarskie podejmują walkę z lekarzami oferującymi terapie dimetylosulfotlenkiem (wlewy DMSO proponowane są w ośrodkach paramedycznych). Podkreślają, że nie jest lekiem oraz to, że nie ma pewności co do bezpieczeństwa stosowania go. Wśród możliwych działań niepożądanych DMSO wymienia się m.in.:

  • ból i zawroty głowy,
  • niestrawność,
  • nudności, wymioty,
  • biegunkę lub zaparcia,
  • brak apetytu,
  • świąd, pieczenie, podrażnienia skóry,
  • senność.

W ubiegłym roku (2019) poinformowano o śmierci 36-latki leczonej w Centrum Medycyny Naturalnej Klinika 100 w Poznaniu. Przyczyną śmierci najprawdopodobniej był znany z działania paraliżującego i jako składnik gazów bojowych DMSO.

Wyniki sekcji zwłok wskazały, że do śmierci kobiety przyczynił się jeden ze składników zawarty w środku DMSO. Wiadomo, że znajdował się on w ilość przekraczającej normę dla człowieka. W toku postępowania ustalono, że istnieje szczegółowa instrukcja dotycząca tego, jakie roztwory i w jakich stężeniach należy zmieszać. Jest to kwestia indywidualna - relacjonowała tvn24.pl Anna Marszałek, rzecznik Prokuratury Regionalnej w Poznaniu

Jak stosować i dawkować DMSO?

Stosowanie DMSO zależy od leczonej dolegliwości. Najczęściej wykorzystuje się go w łagodzeniu objawów reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS). W tym przypadku sprawdza się płynny 70% roztwór wodny (należy połączyć 7 kropel DMSO i 3 krople wody), który aplikuje się na skórę. Przed pierwszym użyciem DMSO należy przeprowadzić test skórny. Dzięki niemu określi się tolerancję organizmu na substancję. Jedną kroplę dimetylosulfotlenku umieszcza się na uprzednio oczyszczonej skórze wewnętrznej strony ramienia i rozsmarowuje na małym obszarze. W przypadku pojawienia się jakichkolwiek niepożądanych objawów ciało przemywa się wodą aż do całkowitego zmycia substancji. DMSO nie powinien być wówczas stosowany. Sposoby użycia DMSO w innych dolegliwościach przedstawione zostały w książce autorstwa Evelyne Laye pt. „DMSO na powszechne dolegliwości. Łatwy program bezpiecznego i skutecznego zastosowania”.

Gdzie można kupić DMSO?

Popularność dimetylosulfotlenku w Polsce stopniowo rośnie. Środek możliwy jest do nabycia w niektórych sklepach zielarskich. Zdecydowanie łatwiej można go kupić dzięki sprzedaży online. Cena DMSO jest stosunkowo niska – od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych.

Bibliografia:

1. E. Laye, DMSO na powszechne dolegliwości. Łatwy program bezpiecznego i skutecznego zastosowania, Wydawnictwo Vital, Białystok 2016.

2. H. Fischer, DMSO naturalny środek przeciwzapalny i przeciwbólowy odkrycie stulecia teraz dostępne dla każdego, Wydawnictwo Vital, Białystok 2015.

3. I. G. P. Duimel-Peeters, R. J. Halfens, L. H. Snoeckx i wsp., A systematic review of the efficacy of topical skin application of dimethyl sulfoxide on wound healing and as an anti-inflammatory drug, [w:] „Wounds”, 2003, 15(11), s. 361–370.

4. K. Caprotti, J. A. Caprotti, Dimethyl Sulfoxide History, Chemistry, and Clinical Utility in Dermatology, [w:] “The Journal of Clinical and Aesthetic Dermatology”, 2012, 5(9), s. 24–26.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
96
8
Polecamy
Zastosowanie złota koloidalnego – w kosmetyce i medycynie alternatywnej
Zastosowanie złota koloidalnego – w kosmetyce i medycynie alternatywnej Dzień Dobry TVN
Medycyna naturalna - co to takiego?
Medycyna naturalna - co to takiego? Dzień Dobry TVN
Rezorcyna – zastosowanie w kosmetyce i medycynie.
Jakie właściwości ma ta substancja?
Rezorcyna – zastosowanie w kosmetyce i medycynie. Jakie właściwości ma ta substancja? TVN zdrowie
Co to jest nowiczok?
Wpływ trucizny na organizm oraz sposoby leczenia zatrucia
Co to jest nowiczok? Wpływ trucizny na organizm oraz sposoby leczenia zatrucia TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?