Polub nas na Facebooku
Czytasz: Co to jest bungee fitness? Sprzęt, efekty i przeciwwskazania
menu
Polub nas na Facebooku

Co to jest bungee fitness? Sprzęt, efekty i przeciwwskazania

Para, która ćwiczy

Fot: AlexSava / gettyimages.com

Bungee fitness stanowi połączenie treningu fizycznego ze świetną zabawą. Podczas ćwiczeń angażuje się wiele partii mięśni i intensywnie spala kalorie, co zapewnia szybkie pozbycie się nadmiernych kilogramów. Dodatkowo bungee fitness poprawia nastrój i odpręża.

Bungee fitness to forma ćwiczeń fizycznych, które od niedawna prowadzone są w polskich klubach fitness, a mimo to cieszą się ogromną popularnością. Trening ten wywodzi się z Azji. Bungee fitness wykonywany jest w powietrzu, przez co wyglądem przypomina taniec. Tak naprawdę stanowi spory wysiłek dla całego organizmu.

Co to jest bungee fitness?

Bungee fitness to ćwiczenia fizyczne wykonywane przy użyciu elastycznej liny przymocowanej za pomocą haków do sufitu, do której uczestnik zajęć przypina się karabinkiem wspinaczkowym zahaczonym do uprzednio założonej specjalnej uprzęży. Liny działają na zasadzie sił grawitacji, a pierwotnym ich zastosowaniem był skok na bungee. Stąd wywodzi się właśnie nazwa treningu. Niekiedy wymagane jest także zabezpieczenie ciała przed otarciami przez wykonane z neoprenowej pianki spodenki ochronne. Pomagają one dodatkowo szybciej spalać tkankę tłuszczową z okolic ud i pośladków, gdyż zwiększają ciepłotę ciała i przyspieszają usuwanie zbędnych produktów przemiany materii. W niektórych klubach oferuje się zapewniające dodatkową ochronę specjalne poduszeczki na kolce biodrowe.

Na trening bungee fitness koniecznie trzeba zadbać o niekrępujący ruchów i zapewniający komfort ćwiczeń strój. Poleca się legginsy techniczne (łatwo odparowuje z nich pot) i koszulkę termoaktywną. Należy też zwrócić uwagę na dopasowane do stopy, wygodne obuwie.

Na czym polega bungee fitness?

Bungee fitness to niezwykle dynamiczny trening łączący w sobie rozmaite elementy, w tym bieg, wyskoki w pionie, w poziomie, loty, niektóre ćwiczenia z tradycyjnej formy fitnessu, w tym pompki czy przysiady. W wyniku ograniczonego kontaktu z twardą powierzchnią i amortyzowania uderzeń nóg, zajęcia bungee fitness są bezpieczne dla stawów i więzadeł.

Sala do bungee fitness

Bungee fitness to trening wymagający specjalnych warunków. Minimalna wysokość pomieszczenia, w którym odbywać się będą ćwiczenia, wynosi 2,7 m. Jednak za optymalną wysokość uważa się 3,5 m. Im wyżej znajdują się podwieszenia, tym zakres ćwiczeń będzie większy. Na jednego ćwiczącego przeznaczyć należy co najmniej 2 m powierzchni z przodu i z tyłu oraz po 1 m po bokach. Zakres ten ulec może zwiększeniu w zależności od podejmowanych ćwiczeń. Należy też podkreślić, że haków do bungee fitness nie można mocować na podwieszanych sufitach. Najlepiej sprawdzą się belki nośne.

Bungee fitness – efekty treningu

Bungee fitness przynosi wiele korzystnych efektów. Poprawia ogólną wydolność organizmu, koordynację i sprawność ruchową oraz wspomaga zachowanie prawidłowej postawy ciała. Angażuje liczne grupy mięśniowe, a szczególnie mięśnie kręgosłupa. Niemal przez cały zajęcia napięte są mięśnie brzucha i pleców, co konieczne jest do utrzymania się w określonej pozycji i wykonywania większości ruchów.

Dzięki treningowi możliwe jest pozbycie się problemów z kręgosłupem, będących konsekwencją długotrwałego przyjmowania pozycji siedzącej. Zajęcia pozwalają na szybkie spalanie tkanki tłuszczowej i wyszczuplenie sylwetki. Szacuje się, że podczas godzinnego treningu spalone zostanie nawet 500 kcal. Ćwiczenia podnoszą ilość wydzielanych endorfin, czyli tzw. hormonów szczęścia. W związku z tym bungee fitness odpręża, relaksuje, poprawia humor, dodaje energii. Osoby o nadmiernej masie ciała doświadczają poczucia lekkości i odciążenia stawów.

Czy ćwiczenia na siłowni są lepszych od tych wykonywanych w domu? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Ćwiczenia w domu czy na siłowni - co wybrać? Źródło: Dzień Dobry TVN

Gdzie ćwiczyć bungee fitness?

Bungee fitness pojawił się w polskich klubach fitness w 2017 roku. Wywodzi się z Azji. Jego prekursorkami w Polsce są Paulina Suduł i Natalia Jakuła. Założyły one pierwszą w kraju szkołę bungee fitness, w której odbywają się szkolenia instruktorów z zakresu tego typu aktywności. Obecnie bungee fitness znajduje się w ofercie klubów fitness w większości miast Polski, w tym m.in.: Warszawie, Lublinie, Szczecinie, Opolu, Białymstoku czy Toruniu. Jednorazowy udział w zajęciach kosztuje średnio 20 zł. Zanim wykupi się cały karnet, warto skorzystać z pokazowych zajęć, by przekonać się, czy ta forma treningu będzie dla danej osoby odpowiednia.

Zajęcia stanowią doskonałą formę aktywnością zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Dodatkowo nie ma określonych ram wiekowych. Organizowane są specjalne zajęcia bungee fitness dla dzieci. Poziom intensywność treningu dostosowywany jest do kondycji i zakresu możliwości osób ćwiczących. Przeciwwskazaniami do bungee fitness są: okres ciąży, nadciśnienie tętnicze krwi, przebyte operacje w okolicach bioder i brzucha.

Ile kosztuje sprzęt do bungee fitness?

Za kompletny zestaw do treningu fitness bungee zapłaci się około 1000 zł. W jego składzie znajdują się: mocna i lekka lina oporowa, uprząż, regulowany pas mocujący, krętlik, karabińczyki aluminiowe, torba. Sprzęt do bungee fitness nabyć można w większości sklepów sportowych i dzięki sprzedaży internetowej. Zestaw dostosować można do wagi i wzrostu osób ćwiczących. Liny wytrzymują obciążenie do około 2300 kg.

Bibliografia:

1. Bazuń D. Po co tak się męczyć? Czynniki motywujące do aktywności w klubach fitness. komunikat z badań. Rocznik Lubuski, tom 39 (1)2013: 197–211.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
67
9
Polecamy
Pilates na maszynach - oryginalna forma gimnastyki, która przynosi wiele dobrego.
"To coś więcej, niż zwykły stretching"
Pilates na maszynach - oryginalna forma gimnastyki, która przynosi wiele dobrego. "To coś więcej, niż zwykły stretching" Dzień Dobry TVN
Ergometr wioślarski, rowerek stacjonarny czy bieżnia?
Ćwiczenia na schudnięcie – jakie wybrać, by osiągnąć efekt?
Ergometr wioślarski, rowerek stacjonarny czy bieżnia? Ćwiczenia na schudnięcie – jakie wybrać, by osiągnąć efekt? Dzień Dobry TVN
Trening ABT – jakie ćwiczenia się wykonuje i jakie daje efekty?
Trening ABT – jakie ćwiczenia się wykonuje i jakie daje efekty? TVN zdrowie
Odpowiedni trening fitness.
Jakie są najlepsze ćwiczenia?
Odpowiedni trening fitness. Jakie są najlepsze ćwiczenia? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia