Wydzielina z pochwy służy ważnej funkcji oczyszczającej w żeńskim układzie rozrodczym. Płyn wytwarzany przez gruczoły wewnątrz pochwy i szyjki macicy usuwa martwe komórki i bakterie. To utrzymuje czystość pochwy i pomaga zapobiec jej infekcjom. Jeśli jednak kolor, zapach lub konsystencja wydają się znacząco nietypowe, szczególnie jeśli towarzyszy im ból lub pieczenie pochwy, może świadczyć to o zakażeniu lub innym stanie chorobowym.
Biała wydzielina z pochwy – co przyczynia się do zmiany koloru wydzieliny?
Wydzielina z pochwy jest otrzymywana poprzez śluz z szyjki macicy. Pomaga utrzymać wilgotność pochwy i chroni ją przed infekcją. Normalna jest koloru jasnego lub białego, bezzapachowa, obfita i lepka podczas trwania cyklu menstruacyjnego, a jaśniejsza i śliska w czasie owulacji. Większość kobiet wydziela jej więcej podczas ciąży, a mniej po menopauzie.
Wszelkie zmiany równowagi bakteryjnej, jak i hormonalnej w pochwie mogą wpływać na zapach, kolor i strukturę wydzieliny. Oto kilka przyczyn, które mogą zaburzać tę równowagę:
- stosowanie antybiotyku lub sterydów,
-
bakteryjne zapalenie pochwy – częściej występuje u kobiet w ciąży lub kobiet, które mają wielu partnerów seksualnych,
- stosowanie tabletek antykoncepcyjnych,
- rak szyjki macicy,
-
chlamydia lub rzeżączka (zakażenia przenoszone drogą płciową),
- cukrzyca,
- zapalenie pochwy, podrażnienie w okolicy pochwy,
- zakażenia drożdżycą,
- ciąża,
- środki chemiczne stosowane w niektórych preparatach do higieny intymnej.
Biała wydzielina z pochwy – co oznacza?
Biała wydzielina z pochwy jest głównym objawem dwóch stanów chorobowych pochwy – zakażenia drożdżakowego i bakteryjnego zapalenia pochwy.
Ta pierwsza dolegliwość powoduje białą, serowatą i obfitą bezzapachową wydzielinę, a dodatkowo przyczynia się do obrzęku, świądu i bólu podczas stosunku płciowego. Inne objawy to pieczenie, zaczerwienienie i podrażnienie okolicy pochwy.
Jak rozpoznać i jak leczyć infekcję grzybiczą pochwy? Dowiesz się tego z filmu:
Zobacz także: Brązowa, biała lub żółta wydzielina z pochwy – co może oznaczać barwa upławów? Czy należy się niepokoić?
Około 75% kobiet przechodzi co najmniej jedno zakażenie drożdżakowe w ciągu całego życia. Narażone są na nie kobiety w każdym wieku. Najprawdopodobniej występuje tuż przed menstruacją lub tuż po niej.
Małe ilości grzybów drożdżowych często znajdują się w zdrowej pochwie, ale jeśli za dużo ich rośnie, może to spowodować zakażenie drożdżakowe, na które bardziej narażone są kobiety stosujące antybiotyki, w ciąży, mające cukrzycę lub bardzo aktywne fizycznie (często pocące się). U niektórych kobiet często dochodzi do infekcji drożdżakowych bez wyraźnej przyczyny. Zakażenie może być bardzo nieprzyjemne, więc powinno się je jak najszybciej zdiagnozować. Leczone jest doustnie lub dopochwowo.
Bakteryjne zapalenie pochwy powoduje białą, szarą lub żółtą wydzielinę o charakterystycznym rybim zapachu, wyczuwalnym najsilniej po stosunku płciowym lub po umyciu się. Jest też przyczyną niewielkiego zaczerwienienia i obrzęku pochwy lub sromu. Zwykle spowodowane jest przez bakterie Gardnerella vaginalis. Bakteryjne zapalenie pochwy leczone jest zazwyczaj doustnym antybiotykiem.
Zobacz także: Drożdżyca pochwy - przyczyny, objawy oraz leczenie
Niektóre infekcje pochwowe mogą być przenoszone na dłoniach, podczas stosunku oralnego, pochwowego lub analnego, jeżeli doszło też do stosunku pochwowego przy użyciu tej samej prezerwatywy lub bez prezerwatywy. Tego typu przenoszenie zakażenia nie ogranicza się tylko do stosunków heteroseksualnych. Do infekcji pochwy może dojść również bez zbliżenia seksualnego.
Ponadto należy pamiętać, że zawsze zdarzają się dni, kiedy zapach lub wydzielina pochwowa wydają się „inne”, a jednak nie oznacza to niczego złego. Pochwa oczyszcza się w kilkudniowych cyklach. Czasami występuje tylko chwilowy brak równowagi w pochwie, dlatego należy zwracać uwagę na zmiany zapachu, koloru i struktury, które pojawiają się i utrzymują dłużej niż kilka dni lub powodują fizyczny dyskomfort. Jeśli kobieta zauważy zmienioną wydzielinę powinna zgłosić się do ginekologa lub lekarza pierwszego kontaktu.
Biała wydzielina z pochwy – jak uniknąć infekcji pochwy lub przerwać nawroty zakażeń?
Zapobieganie białej wydzielinie z pochwy należy zacząć od zmiany nawyków. Oto kilka zasad, które warto zastosować, żeby uchronić się przed infekcjami:
- Po skorzystaniu z toalety zawsze trzeba wycierać się od przodu do tyłu. Pomoże to zapobiec przedostawaniu się bakterii z obszaru odbytu do pochwy. Należy myć ręce przed stosunkiem i po nim.
- Warto podmywać się codziennie delikatnym, bezzapachowym płynem z dodatkiem kwasu mlekowego i utrzymywać okolice pochwy suche.
- Powinno się nosić majtki bawełniane w ciągu dnia. Materiał ten pozwala, aby obszar narządów płciowych "oddychał". Nie należy nosić bielizny w nocy.
- Należy unikać perfumowanych płynów do higieny intymnej i papierów toaletowych oraz tamponów.
Jak zbudowany jest kobiecy układ rozrodczy? Odpowiedź znajdziesz w filmie: