Polub nas na Facebooku
Czytasz: Co teraz pyli – jakie jest stężenie pyłków w poszczególnych miesiącach
menu
Polub nas na Facebooku

Co teraz pyli – jakie jest stężenie pyłków w poszczególnych miesiącach

NAN

Fot: djoronimo / stock.adobe.com

Wydawać by się mogło, że osoby borykające się z alergią na pyłki, cierpią wiosną i latem, kiedy pylenie jest najsilniejsze. W rzeczywistości już w styczniu i lutym można zaobserwować podwyższone stężenie pyłków, co skutkuje pojawianiem się uporczywych objawów.

Alergia wziewna jest przypadłością, która pociąga za sobą szereg nieprzyjemnych, utrudniających życie objawów. Pyłki, które unosi wiatr dostają się do oczu, gardła i wysuszonej śluzówki nosa, powodując na przykład:

Co roku Ośrodek Badania Alergenów Środowiskowych ustala tak zwany kalendarz pylenia, dzięki czemu każdy alergik może sprawdzić, jakie jest aktualne pylenie roślin w danym regionie. Warto wiedzieć, co też pyli, ponieważ dzięki temu odpowiednio wcześnie można rozpocząć przyjmowanie leków, a także dopasować codzienne aktywności, a wakacje na łonie natury przełożyć na miesiące, w których stężenie pyłków jest niższe.

Zobacz film: Co i kiedy pyli. Źródło: X-Bank Gallery

Pylenie w styczniu

Mimo iż miesiące zimowe nie kojarzą się z okresem pylenia, już w styczniu można zaobserwować pewne stężenie pyłków leszczyny. Rośnie zwykle w sadach, na działkach i w lasach. Przy wyjątkowo wysokich temperaturach pyłek może pojawić się już w pierwszych dniach stycznia, jednak zwykle ma to miejsce w trzeciej dekadzie.

Stężenie pyłków leszczyny nie jest co prawda wysokie, jednak może wywołać objawy u osób z silną alergią. Okres pylenia uzależniony jest od temperatury, dlatego może występować zarówno w styczniu, jak i w lutym, marcu, a nawet pierwszej połowie kwietnia.

Co pyli w lutym

W lutym stężenie pyłków leszczyny zwykle wzrasta. Jeśli warunki pogodowe są sprzyjające (czyli temperatura jest wysoka) rozpoczyna się także pylenie olszy (zwanej również olchą) i to w znacznym stopniu nasilenia. Osoby uczulone na pyłki tej rośliny mogą zdecydowanie odczuć objawy alergii już w lutym. Olsza rośnie zwykle poza miastem lub na terenie osiedli położonych w peryferyjnych częściach miast.

W tym miesiącu rozpoczyna się także pylenie cisu, który często sadzony jest w ogrodach i parkach.

Co pyli w marcu

W marcu zwykle najbardziej intensywne jest pylenie olszy, a stężenie pyłków jest wysokie – szczególnie na terenach podmiejskich i wilgotnych. Kontakt z pyłkami olchy w marcu może wywołać silne reakcje alergiczne.

Zobacz film: Na czym polega odczulanie? Źródło: Stylowy Magazyn.

W marcu, w zależności od regionu i warunków atmosferycznych, może rozpocząć się pylenie brzozy, czyli drzewa rosnącego pospolicie w całej Polsce, topoli i wierzby.

Co pyli w kwietniu

W tym miesiącu rozpoczyna się najbardziej intensywne pylenie brzozy. Stężenie pyłków w tym czasie wynosi około 1000 ziaren na 1 metr sześcienny powietrza. Rozpoczęcie pylenia uzależnione jest od regionu – w centralnej i zachodniej Polsce pylenie może wystąpić w drugim tygodniu, a na Suwalszczyźnie i w górach pylenie rozpoczyna się pod koniec kwietnia lub nawet na początku maja (gdy wiosna jest chłodna).

W kwietniu pyli również topola i wierzba. Pylenie zaczynają grab, jesion i dęby, a często także trawa, babka, szczaw oraz zarodniki grzybów mikroskopowych z rodzaju Alternaria i Cladosporium.

Co pyli w maju

Maj to jeden z miesięcy, kiedy pylenie jest najsilniejsze, a alergicy mogą obserwować silne objawy, kataru, kaszlu, zmęczenia i łzawienia. Zwykle w tym czasie występuje najwyższe stężenie dębów, które rosną zarówno w miastach, jak i poza nimi. Występuje także spore stężenie pyłków buki. Kończy się pylenie brzozy i wierzby.

W maju intensywne jest także pylenie traw, babki, pokrzywy, szczawiu i zarodników grzybów z rodzaju Alternaria i Cladosporium.

Co pyli w czerwcu

Czerwiec jest kolejny miesiące, który dla alergików stwarza warunki wyjątkowo niesprzyjające. Jest to okres najbardziej intensywnego pylenia traw. Rozpoczyna się także pylenie żyta i trwa pylenie chwastów takich jak szczaw, pokrzywa, babka lancetowata i komosa. Obserwuje się też niewysokie stężenia czarnego bzu, lipy, platanu i rzepaku.

Nadal mogą pylić wspomniane wcześniej grzyby i często rozpoczyna się też pylenie bylicy.

Co pyli w lipcu

W lipcu wzrasta zdecydowanie stężenie pyłków bylicy (chwastu, który występuje pospolicie w całym kraju). Intensywnie pyli także pokrzywa i komosa. W dalszym ciągu intensywnie pylą trawy, które mogą stanowić spore zagrożenie dla alergików. Pylenie zaczyna jednak ustępować w połowie miesiąca.

W lipcu obserwuje się niższe stężenie pyłków szczawiu, babki lancetowatej i babki szerokolistnej.

Na ten miesiąc przypada wyjątkowo wysokie stężenie zarodników grzybów z rodzaju Alternaria i Cladosporium.

Co pyli w sierpniu

W sierpniu nadal intensywnie pyli pokrzywa, a stężenie jej pyłków w powietrzu jest bardzo wysokie. Na szczęście, dla alergików pyłki tego chwastu nie są zbyt groźne.

Poza tym osoby uczulone na pyłki bylicy mogą odczuć ich wysokie stężenie w powietrzu. Nadaw wyjątkowo mocno pylą zarodniki grzybów mikroskopowych. W powietrzu utrzymują się też pyłki komosy, traw, babki i szczawiu.

Zobacz film: Co pyli wiosną? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Co pyli we wrześniu

Wrzesień to miesiąc, w którym obecne są jeszcze pyłki bylicy, traw, komosy, babki, pokrzywy i ambrozji, jednak w niskim stężeniu. Z uwagi na niższe temperatury i obniżone stężenie alergenów, objawy alergii nie są już tak dokuczliwe, jak w najcieplejszych miesiącach.

Pylenie w październiku

W październiku w powietrzu mogą jeszcze pojawiać się pyłki ambrozji, bylicy, babki, szczawiu, komosy i pokrzywy, jednak w bardzo niskim stężeniu. To czas, kiedy zdecydowana większość alergików nie odczuwa już żadnych objawów alergii wziewnej wywołaniem pyleniem roślin.

Pylenie w listopadzie i grudniu

W listopadzie mogą występować jeszcze niewielkie stężenia pyłków mikroskopowych z rodzaju Cladosporium, jednak dla alergików są one już w większości przypadków nieodczuwalne. W grudniu nie odnotowuje się stężenia jakichkolwiek pyłków roślin, mogących wywoływać alergie u ludzi.

Zobacz film: Jak wygląda leczenie alergii? Źródło: Stylowy Magazyn.




Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
49
32
Komentarze (0)
Nie przegap
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Maślak pstry (bagniak, jakubek, miodówka) - czy jest jadalny? Suszenie grzybów
Maślak pstry (bagniak, jakubek, miodówka) - czy jest jadalny? Suszenie grzybów
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Bentonit - co to jest, jak działa i czy warto po niego sięgnąć?
Bentonit - co to jest, jak działa i czy warto po niego sięgnąć?