Polub nas na Facebooku
Czytasz: Swędzenie powiek i oka – przyczyny, domowe sposoby leczenia
menu
Polub nas na Facebooku

Swędzenie powiek i oka – przyczyny, domowe sposoby leczenia

NAN

Fot: fotolia.com

Swędzenie oczu i powiek jest najczęstszą reakcją alergiczną na znajdujące się w powietrzu drobnoustroje czy pyłki. Często towarzyszy mu zaczerwienie oczu. Nie można bagatelizować objawów. Wskutek alergii mogą pojawić się poważne zapalenia zarówno spojówek, powiek, jak i rogówki.

Świąd oczu może dotyczyć spojówek, jak i powiek. Reakcją na niego jest pocieranie, a nawet drapanie. Swędzenie może obejmować zarówno skórę wokół oczodołu, powieki, spojówki, jak i kąciki oczu. Jest to jeden z objawów alergii ocznej. U osób mających alergię, szczególnie wiosną i jesienią, najczęściej pojawiają się kaszel, wysypka oraz wodnisty katar. W przypadku pojawienia się alergii oka należy zastosować specjalnie do tego przeznaczone krople. Dodatkowo ważne jest, aby osoby, u których występuje swędzenie oczu, używały sztucznych łez. Te preparaty usuwają alergeny znajdujące się w worku spojówkowym.

Swędzenie oczu i powiek pojawia się przy alergii. Może występować przy zapaleniu spojówek oraz atopowego zapalenia spojówek i rogówki. Kontaktowe zapalenie powiek oraz spojówek to zmiany, które ujawniają się w na skórze w okolicach oczu i spojówek. Atopowe zapalenie spojówek i rogówki jest ciężkim schorzeniem alergicznym oczu. Wiosenne zapalenie spojówek i rogówki to alergiczna choroba, na którą głównie chorują chłopcy w okresie dojrzewania.

Alergiczne zapalenie spojówek jest stanem zapalnym powodowanym przez alergeny. Może występować pod trzema postaciami: ostrą, okresową i przetrwałą. W wyniku kontaktu organizmu z alergenami wytwarzane są przeciwciała, czego efektem jest produkowana histamina. Inne komórki także wydzielają różne substancje, a skutkiem tego jest łzawienie, pieczenie, swędzenie, obrzęk i zaczerwienienie oczu.


Zobacz film: Co i kiedy pyli. Źródło: X-Bank Gallery

Przyczyny swędzenia oczu

Przyczyną swędzenie oczu może być alergia. W przypadku atopowego zapalenia spojówek i rogówki pojawia się u osób cierpiących bądź tych, które przeszły atopowe zapalenie skóry. Najczęściej chorują na to schorzenie mężczyźni w okolicach 30. roku życia. Wiosenne zapalenie spojówek i rogówki występuje wskutek alergii i zakłóceń hormonalnych oczu. W Polsce jest bardzo mała zachorowalność na to schorzenie. Kontaktowe zapalenie powiek i spojówek powstaje w wyniku alergii. W niektórych przypadkach może pojawić się wskutek reakcji na rośliny (np. sumak jadowity) i substancje takie jak: kosmetyki, perfumy, krople do oczu czy lakier do paznokci.

Alergiczne zapalenie spojówek wywoływane jest przez alergeny. Ostre alergiczne zapalenie spojówek pojawia się szybko wskutek zetknięcia się z przyczyną uczulenia i mija w ciągu 24-48 godzin. W przypadku okresowej postaci choroby alergia związana jest z nieżytem nosa pojawiającym się przez pyłki roślin (alergeny zewnątrzpochodne). Objawy występują co roku w określonym czasie. Przetrwałe alergiczne zapalenie spojówek wywoływane jest przez alergeny wewnątrzpochodne (roztocza, pleśń, sierść zwierząt), które oddziałują na chorego przez cały rok. Symptomy mogą pojawiać się stale.

Jak jest stawiana diagnoza?

Lekarz najpierw skupia się na objawach, które zaobserwował chory. Pierwszy krok to sprawdzenie, czy oczy pieką, kłują; czy występuje uczucie piasku pod powiekami, czy jest to raczej swędzenie. Pieczenie związane jest z zespołem suchego oka i wymaga przeprowadzenia dodatkowych badań, z kolei świąd świadczy najczęściej o alergii.

W przypadku swędzenia oczu najpierw prowadzony jest wywiad, w wyniku którego lekarz stwierdza, czy w przeszłości chory przechodził inne choroby na tle alergicznym albo czy występowały one u kogoś z rodziny. Kolejne pytania dotyczą okoliczności, w jakich dyskomfort pojawia się albo staje się większy.

Bardzo ważne jest ustalenie, czy objawy swędzenia oczu i powiek są związane z porą roku. Alergicy mogą źle reagować na pyłki leszczyny (styczeń, luty), olchy (luty), brzozy (marzec, kwiecień), dębu (maj). Latem może pojawić się alergia na pyłki traw, niektórych pleśni oraz zbóż. W okresie jesiennym – wskutek pyłków bylicy, komosy, zarodników pleśni, babki lancetowej oraz ambrozji. Przez cały rok alergików uczula kurz oraz alergeny na zwierzęta.

Metodą sprawdzania, które z drobnoustrojów wywołują reakcję alergiczną, jest wykonanie testów skórnych. Gdy wynik nie pokazuje alergenów mogących uczulić chorego, najprawdopodobniej problemem są kosmetyki bądź leki stosowane do oczu albo na twarz.

Domowe sposoby na swędzące oczy i powieki

Najważniejsze jest wystrzeganie się wszelkich alergenów. Ponadto osoba, u której występuje swędzenie oczu i powiek nie mogą drapać podrażnionego miejsca, gdyż może pojawić się nadkażenie. Wiele osób szuka dobrego, domowego rozwiązania na swędzące powieki i oczy. To jeden z najważniejszych zmysłów występujących u człowieka. Za wyborem naturalnym środków przemawia przede wszystkim brak ubocznego działania oraz ogólnodostępność.

Specjaliści zalecają także stosowanie zimnych kompresów. Wystarczy przygotować lodowatą wodę i bawełniane ściereczki. Taki kompres należy przyłożyć do oczu na 10 minut. Można stosować cztery lub pięć razy dziennie. Dodatkowo należy unikać miejsc, w których może dochodzić do nadmiernego przesuszenia spojówek, na przykład pomieszczeń klimatyzowanych lub z intensywnym nawiewem powietrza, a także suchych, tropikalnych okolic.

Nie zapominajmy o magicznym lekarstwie, które rośnie na oknie – aloesie. Działa przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie, nawilża oraz łagodzi zaczerwienienie oczu. Można wykorzystać sok. Zaleca się stosowanie go dwa albo trzy razy dziennie. Jednak i w tym przypadku, ze względu na alergię należy wykazać się niezwykłą ostrożnością. Najlepiej wcześniej skonsultować się ze specjalistą.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
410
199
Polecamy
Alergiczne zapalenie spojówek – przyczyny, objawy, leczenie
Alergiczne zapalenie spojówek – przyczyny, objawy, leczenie Dzień Dobry TVN
Opuchnięte oczy i inne objawy alergii – jak rozpoznać i leczyć?
Opuchnięte oczy i inne objawy alergii – jak rozpoznać i leczyć? TVN zdrowie
Alergiczne zapalenie spojówek – jak sobie z nim poradzić?
Alergiczne zapalenie spojówek – jak sobie z nim poradzić? TVN zdrowie
Jak skutecznie poradzić sobie z jęczmieniem pod okiem?
Przyczyny, leczenie i domowe sposoby
Jak skutecznie poradzić sobie z jęczmieniem pod okiem? Przyczyny, leczenie i domowe sposoby Dzień Dobry TVN
Komentarze (2)
Ashley
Swędzenie może być również objawem alergii... Ja tak mam często latem. Warto udać się do okulisty oraz alergologa
_______________________________________
http://pryzmat-okulistyka.pl/zadbaj-o-oczy-latem/
Czytaj całość
monika
mozna sobie radzic z tym swedzeniem samemu ;) sa takie krople starazolin i one sa idealne na tego typu dolegliwosci
Czytaj całość
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty