Polub nas na Facebooku
Czytasz: Czy kolor kataru ma znaczenie? Zobacz, czy na jego podstawie można rozpoznać chorobę?
menu
Polub nas na Facebooku

Czy kolor kataru ma znaczenie? Zobacz, czy na jego podstawie można rozpoznać chorobę?

Kobieta, która ma katar

Fot: RapidEye / gettyimages.com

Katar to objaw, który może towarzyszyć wielu różnym schorzeniom. W zależności od rodzaju choroby może mieć różną barwę. O czym świadczy kolor kataru?

Nos to pierwsza ochrona organizmu przed drobnoustrojami. Każdego dnia nos filtruje niemal 20 tysięcy litrów powietrza i oczyszcza je z bakterii oraz wirusów. Kiedy pojawia się katar mechanizm ten zostaje zaburzony. Mimo że cieknący nos wydaje się błahą dolegliwością, to nie można go lekceważyć. Nieleczony może prowadzić m.in. do zapalenia zatok. Jednak katar katarowi nie równy. W zależności od schorzenia może zmienić się jego konsystencja, a nawet kolor. Co oznacza żółty, biały lub zielony kolor kataru?

Zobacz także: Cała prawda o katarze! Sprawdź swoją wiedzę i obal popularne mity

Kolor ma znaczenie 

Przezroczysty i bardzo wodnisty katar najczęściej towarzyszy alergii, może być również pierwszym objawem infekcji (zwłaszcza ostrej wirusowej). Jeśli w organizmie zaczyna rozwijać się choroba katar po kilku dniach staje się gęsty. Co gorsza taka wydzielina jest trudna do usunięcia, zalega w zatokach i często spływa do gardła, co może przełożyć się na problemy z mówieniem, a nawet ból gardła

Wraz z postępem choroby kolor kataru się zmienia i przybiera żółtą barwę. Zazwyczaj takie zabarwienie wydzieliny z nosa pojawia się przy infekcjach wirusowych. Katar najczęściej zmienia swoją barwę po 2-3 dniach od wystąpienia pierwszych objawów infekcji.

Przy niektórych dolegliwościach wydzielina z nosa jest żółto-zielona lub zielona. Przyjęło się uważać, że zielone zabarwienie wydzieliny świadczy o nadkażeniu bakteryjnym. Nie jest to jednak do końca prawda. Kolor wydzieliny w dużej mierze zależy od tego, jak długo utrzymuje się infekcja. Jeśli trwa ona dłużej niż siedem dni - niezależnie od tego, co ją wywołało - wydzielina może nabrać zielonego zabarwienia.

Czasem zielono-żółta wydzielina z nosa może towarzyszyć polipom nosa, zapaleniu oskrzeli lub zapaleniu zatok.

Katar - jak sobie z nim poradzić?

Sposobów na leczenie kataru jest wiele. Jednym z nich będzie sięgniecie po spray do nosa. Warto to zrobić w pierwszych dniach infekcji, dzięki temu katar szybko minie i uda się uniknąć postępu choroby. Co wybrać? Dobre spraye do nosa powinny nawilżać, obkurczać śluzówkę nosa, zmniejszać obrzęk oraz produkcję wydzieliny.

W pierwszej kolejności warto sięgnąć po spray Otrivin Regeneracja, który ma potrójne działanie: nie tylko szybko odblokowuje nos, ale także głęboko go nawilża i regeneruje błonę śluzową nosa. 

Otrivin Regeneracja zawiera połączenie dwóch aktywnych składników ksylometazoliny i dekspantenolu. Ksylometazolina szybko zmniejsza obrzęk, odblokowuje nos i pozwala swobodnie odetchnąć. Dekspantenol głęboko nawilża błonę śluzową nosa i przyspiesza jej gojenie. Co ważne, zapobiega też wysuszeniu śluzówki nosa.   

Jeśli katar jest bardziej intensywny i zaczynają pojawiać się objawy zapalenia zatok (poza katarem, chorobie towarzyszą ucisk i ból głowy, wysoka temperatura) warto sięgnąć po Otrivin Katar i Zatoki. Lek ten zmniejsza przekrwienie i obrzęk błony śluzowej nosa i szybko przynosi ulgę w bólu zatok (zaczyna działać już w ciągu dwóch minut). Co ważne jego działanie trwa aż do 12 godzin.

Spray na katar - jak go używać?

Przed pierwszą aplikacją trzeba sprawdzić, czy pompka w sprayu działa prawidłowo. Dlatego pierwszą dawkę leku należy wypuścić w powietrze. Następnie po dokładnym oczyszczeniu nosa można podać lek. Przy aplikacji głowa powinna być delikatnie pochylona do przodu. Dozownik trzeba włożyć do jednej dziurki i nacisnąć pompkę.

Partnerem tematu jest Otrivin.

Otrivin Regeneracja, (1 mg + 50 mg)/ml, aerozol do nosa, roztwór, Jeden ml roztworu aerozolu zawiera 1 mg ksylometazoliny chlorowodorku i 50 mg deksopantenolu. Wskazania do stosowania: Otrivin Regeneracja jest wskazany do stosowania u dorosłych i młodzieży w wieku od 12 lat: w celu zmniejszenia obrzęku błony śluzowej nosa w zapaleniu błony śluzowej nosa oraz pobudzenia gojenia się błony śluzowej, w leczeniu naczynioruchowego zapalenia błony śluzowej nosa i utrudnionego oddychania przez nos po przebytej operacji nosa, w celu zmniejszenia obrzęku błony śluzowej nosa w zapaleniu błony śluzowej nosa związanym z ostrym zapaleniem zatok przynosowych (zapalenie błony śluzowej nosa i zatok). Przeciwwskazania: nadwrażliwość na ksylometazoliny chlorowodorek, deksopantenol lub na którąkolwiek substancję pomocniczą, przewlekłe zapalenie błony śluzowej nosa (rhinitis sicca) lub zanikowe zapalenie błony śluzowej nosa, podwyższone ciśnienie wewnątrzgałkowe, zwłaszcza w przypadku jaskry wąskiego kąta, po przezklinowym usunięciu przysadki lub po zabiegach chirurgicznych z odsłonięciem opony twardej, u dzieci w wieku poniżej 12 lat. Podmiot odpowiedzialny: GlaxoSmithKline Consumer Healthcare Sp. z o.o. v. IX.2019

Otrivin Katar i Zatoki, aerozol do nosa, roztwór. Jeden ml roztworu zawiera 1 mg ksylometazoliny chlorowodorku. Wskazania do stosowania: Nadmierne przekrwienie błony śluzowej nosa występujące w przebiegu przeziębienia, kataru siennego, alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa, zapalenia zatok. Produkt leczniczy ułatwia odpływ wydzieliny z zapalnie zmienionych zatok przynosowych. Dzięki zmniejszaniu przekrwienia błony śluzowej jamy nosowo-gardłowej może być stosowany wspomagająco w zapaleniu ucha środkowego. Produkt ułatwia wziernikowanie nosa. Otrivin Katar i Zatoki jest przeznaczony do stosowania u dorosłych i młodzieży w wieku powyżej 12 lat. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Podobnie jak w przypadku innych leków zwężających naczynia krwionośne, produktu Otrivin Katar i Zatoki nie należy stosować u pacjentów po zabiegu przezklinowego usunięcia przysadki i po zabiegach chirurgicznych przebiegających z odsłonięciem opony twardej. Jaskra z wąskim kątem przesączania. Wysychające zapalenie błony śluzowej nosa lub zanikowe zapalenie błony śluzowej nosa. Podmiot odpowiedzialny: GlaxoSmithKline Consumer Healthcare Sp. z o.o v. IX.2019

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
11
4
Polecamy
Spray do nosa.
Jak działa i jak wybrać najlepszy dla siebie?
Spray do nosa. Jak działa i jak wybrać najlepszy dla siebie? TVN zdrowie
Skuteczne sposoby na katar.
Jak się go pozbyć szybko i bezpiecznie?
Skuteczne sposoby na katar. Jak się go pozbyć szybko i bezpiecznie? TVN zdrowie
Skąd się bierze katar i jak sobie z nim poradzić?
Skąd się bierze katar i jak sobie z nim poradzić? Dzień Dobry TVN
Poznaj najlepsze sposoby na katar
Poznaj najlepsze sposoby na katar Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby