Polub nas na Facebooku
Czytasz: Co oznacza kłucie w sercu? Jakie ma przyczyny?
menu
Polub nas na Facebooku

Co oznacza kłucie w sercu? Jakie ma przyczyny?

Młody mężczyzna opisuje ból w klatce piersiowej do lekarza.

Fot. DjelicS /Getty Images

Kłucie w sercu jest zawsze niepokojącym objawem wymagającym diagnostyki różnicowej. Nie zawsze oznacza zawał, lecz może być objawem wielu chorób niebezpiecznych dla zdrowia i życia człowieka. Często towarzyszy chorobom serca i nerwicy.

Kłucie w sercu jest zawsze niepokojącym objawem – szczególnie, jeśli towarzyszy mu drętwienie lewej ręki. Co oznacza kłucie w sercu? Może mieć związek z nerwicą, stresem, a nawet zawałem mięśnia sercowego. Objaw ten zawsze wymaga konsultacji z lekarzem.

Kłucie w sercu a zawał mięśnia sercowego

Kłucie w sercu może mieć różne przyczyny. Nagłe kłucie w sercu może być związane z niedokrwieniem mięśnia sercowego, czyli zawałem serca. Jest to wtedy silne kłucie w okolicy serca pojawiające się nagle i nieustępujące w spoczynku. Czasami chorzy opisują to jako tępy, zaciskający, duszący ból w klatce piersiowej. Szczególnie z zawałem mięśnia serca należy wiązać kłucie w klatce piersiowej i drętwienie lewej ręki lub żuchwy. Pojawiają się również zimne poty i bladość skóry. Kłucie w sercu może mieć związek z przewlekłą chorobą niedokrwienną serca. Wtedy kłucie w sercu ma charakter napadowy, gdy zwiększa się zapotrzebowanie mięśnia sercowego na tlen, a zwężone tętnice wieńcowe nie są w stanie sprostać tym wymaganiom i wywołują objaw odczuwany właśnie jako kłucie. Taki stan ma miejsce przede wszystkim przy wysiłku fizycznym i silnym stresie.

Kłucie w sercu przy głębokim wdechu i przy oddychaniu

Kłucie w sercu przy oddychaniu, a szczególnie przy głębokim wdechu nosi nazwę zespołu Tritze’a. Wynika ze zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa, w wyniku których nasila się kłucie w klatce piersiowej i ból promieniujący wzdłuż klatki piersiowej. W takim przypadku stosuje się leczenie przeciwbólowe i przeciwzapalne, a także odpowiednią rehabilitację i ćwiczenia.

Nerwica a kłucie w klatce piersiowej

Bardzo często kłucie w klatce piersiowej ma podłoże nerwicowe. Pojawia się przede wszystkim u osób młodych, przejętych pracą, ambitnych, żyjących w ciągłym stresie. Najczęściej nerwica dotyczy kobiet. Sam stres powoduje nie tylko uzewnętrznione emocje. Permanentny stres odbija się istotnie na ogólnym zdrowiu człowieka, wywołując ostrzegawcze objawy somatyczne. Stres powoduje poważne zmiany hormonalne, neurologiczne, wpływa na przyspieszenie akcji serca, wzrost napięcia mięśni, pojawienia się niewyjaśnionych dolegliwości bólowych, nadciśnienia i nadpotliwości. Efektem stresu jest również kłucie w sercu. Inne objawy to m.in. ścisk w gardle, niepokój wewnętrzny, drżenie rąk, problemy żołądkowo-jelitowe, duszność. Mimo podejrzenia, iż kłucie w sercu może być wynikiem nerwicy, zawsze konieczne jest wykluczenie zawałowego tła tego objawu. Częste kłucie w sercu wymaga również diagnostyki różnicowej, a w przypadku potwierdzenia nerwicy konieczne jest leczenie w postaci psychoterapii.

Jak działa układ krążenia? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Budowa i funkcje układu krążenia. Źródło: 36,6.

Kłucie w sercu – inne przyczyny

Kłucie w okolicy serca może towarzyszyć wielu innym stanom i może występować nie tylko u osób w starszym wieku, ale również u osób młodych, u dzieci a nawet u nastolatków. Nie zawsze objaw odczuwany jako kłucie w sercu jest faktycznie związany z sercem – w klatce piersiowej poza sercem znajdują się również części innych układów. Jedną z częstych przyczyn kłucia w klatce piersiowej są problemy dotyczące przewodu pokarmowego – np. choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, refluks żołądkowo-przełykowy czy przepuklina rozworu przełykowego. Czasami kłucie w sercu może pojawić się również przy ostrym zapaleniu trzustki. Najczęściej w przypadku schorzeń przewodu pokarmowego obserwuje się również inne objawy, takie jak kwaśny posmak w ustach czy zaburzenia wypróżniania. Badaniem koniecznym w diagnostyce jest gastroskopia, czyli badanie endoskopowe górnego odcinka przewodu pokarmowego, które potwierdzi bądź wykluczy przyczynę z przewodu pokarmowego.

Kłucie w sercu i ból pleców to często współistniejące objawy w przypadku problemów z kręgosłupem, szczególnie w odcinku szyjnym i piersiowym. Patologiczny ucisk na korzenie nerwowe powoduje ból promieniujący do klatki piersiowej.

Potrafisz rozpoznać pierwsze objawy zawału?

Zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Kłucie w klatce piersiowej może wynikać również z innych zaburzeń. Kłucie w sercu u dzieci czy nastolatków może pojawić się np. w wyniku przetrenowania, czyli nadwyrężenia mięśni, które może dotyczyć mięśni międzyżebrowych. Czasami kłucie w klatce piersiowej wynika z grypy, chorób układu oddechowego, urazów, zaburzeń elektrolitowych lub tętniaka aorty piersiowej.

Czy samo kłucie w sercu jest niebezpieczne?

Kłucie w sercu zawsze wymaga diagnostyki i ewentualnego leczenia. Szczególnie konieczne jest wykluczenie stanów zagrażających życiu. Jeśli kłucie w sercu nie upośledza codziennego funkcjonowania, nawraca, nie towarzyszy mu żadna duszność ani inne objawy kliniczne, zanim wysunie się rozpoznanie nerwicy, konieczne jest przeprowadzenie diagnostyki różnicowej.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
34
1
Polecamy
Kołatanie serca, bóle i ucisk w klatce piersiowej, czyli nerwica serca.
Przyczyny, objawy i leczenie
Kołatanie serca, bóle i ucisk w klatce piersiowej, czyli nerwica serca. Przyczyny, objawy i leczenie Dzień Dobry TVN
Bezdech senny - przyczyny, objawy, leczenie i wiele więcej
Bezdech senny - przyczyny, objawy, leczenie i wiele więcej Dzień Dobry TVN
Uczucie ciężkości w klatce piersiowej – przyczyny
Uczucie ciężkości w klatce piersiowej – przyczyny TVN zdrowie
Ból w okolicy serca przy oddychaniu - jakie ma przyczyny?
Ból w okolicy serca przy oddychaniu - jakie ma przyczyny? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?