Brązowy śluz z pochwy ma różne przyczyny. Może być objawem fizjologicznym bądź patologicznym. Wszystko zależy od tego, w którym momencie cyklu się pojawia, jak również od tego, czy dotyczy kobiety w ciąży, miesiączkującej czy w innym stanie fizjologicznym. Brązowe plamienie z dróg rodnych może okazać się objawem chorobowym, który wymaga dokładnej diagnostyki ginekologicznej.
Co oznacza brązowy śluz z pochwy?
Brązowy śluz może być zupełnie fizjologicznym zjawiskiem. Wynika ze stosowanej antykoncepcji hormonalnej, pojawia się po krwawieniu miesiączkowym, czasem przed okresem. To, czy zjawisko jest fizjologiczne, uzależnione jest od wielu czynników. Do diagnostyki brązowego śluzu powinny się zgłosić kobiety, które przestały miesiączkować, a obserwują krwawienia, obserwują brązowy śluz po stosunku czy plamienie zupełnie niezależne od cyklu miesiączkowego. Brązowy śluz po stosunku może wynikać również z niewielkich urazów mechanicznych powodujących krwawienia czy z nadżerki w szyjce macicy.
Brązowy śluz z pochwy po badaniu ginekologicznym jest zupełnie normalny, gdyż podczas wziernikowania może dojść do uszkodzenia drobnych naczyń krwionośnych. Ogromny niepokój wzbudzają kobiety, które od długiego czasu nie miesiączkują i niespodziewanie pojawia się u nich krwawienie. Może ono świadczyć o rozrostach nowotworowych w drogach rodnych. Brązowy śluz bywa również niepokojącym objawem u kobiet miesiączkujących regularnie (u tych, które miesiączkują nieregularnie dość trudno to przewidzieć), ponieważ może być związany z endometriozą, nowotworem macicy, torbielami jajników.
Zobaczcie, kiedy mówimy o zaburzeniach miesiączkowania:
Brązowy śluz z pochwy przed okresem lub po nim – czy to normalne zjawisko?
Brązowy śluz z pochwy przed okresem jest rzadko obserwowany. Jeśli bezpośrednio przechodzi w krwawienie miesiączkowe, absolutnie nie powinien być powodem do niepokoju. Częściej jednak obserwuje się, że miesiączka rozpoczyna się normalnie, coraz intensywniejszym krwawieniem z dróg rodnych, natomiast brązowy śluz pojawia się po okresie, co oznacza, że jeszcze resztki złuszczonej błony śluzowej macicy wydalane zostają na zewnątrz, lecz nie jest to tak obfite, by wywołało krwawienie.
Przed pierwszą miesiączką u dziewczynek może pojawić się zamiast obfitego krwawienia jedynie lekko podbarwiony krwią, brązowy śluz. Pierwsze cykle miesiączkowe najczęściej przebiegają bez owulacji, stan hormonalny dziewczynki nie jest jeszcze dość unormowany, co przekłada się na intensywność plamienia. Niedojrzałość hormonalna również skutkuje brązowymi upławami w trakcie cyklu miesiączkowego.
Brązowy śluz po owulacji jest rzadki. Obserwowany jest u niewielkiego odsetka kobiet w dniach, gdy dochodzi do owulacji. Określa się go krwawieniem okołoowulacyjnym. Związany jest z gwałtownymi zmianami hormonalnymi w okolicy owulacji, co doprowadza do pęknięcia pęcherzyka Graafa i wydalenia komórki jajowej do jajowodu.
Brązowy śluz z pochwy przy tabletkach antykoncepcyjnych
Hormonalne metody antykoncepcji istotnie wpływają na zmiany charakteru cyklicznych krwawień. Jednym z częstych problemów są krwawienia śródcykliczne, a właściwie plamienia, które mogą wyglądać bardziej jak brązowy śluz niż mocniejsze podkrwawianie. Ponadto należy pamiętać, że z czasem kolejne cykle wywoływane odstawieniem tabletek i przyjęciem tabletek placebo mogą być coraz bardziej skąpe i przypominają plamienia bądź zabarwiony śluz.
Brązowy śluz w ciąży
W pierwszym trymestrze ciąży często pojawia się u kobiet brązowy śluz zamiast okresu. Kobiety mogą mieć wówczas wątpliwości co do zajścia w ciążę. Jakiekolwiek plamienie czy krwawienie w trakcie ciąży zawsze wymaga dodatkowej diagnostyki u ginekologa. Brązowy śluz w ciąży może być związany z poronieniem samoistnym, ciążą pozamaciczną czy przedwczesnym odklejeniem się łożyska.
Brązowy śluz pod koniec ciąży może świadczyć o krwawieniu wynikającym z pęknięcia macicy w miejscu blizny po cesarce. Po ciąży może stanowić uzupełnienie krwawienia połogowego, które z dnia na dzień robi się coraz mniejsze, lecz wydzielina z dróg rodnych może utrzymywać się nawet kilka miesięcy.