Warto podkreślić, że brązowe plamienie przed okresem może występować także w ciąży. Również wtedy nie zawsze jest objawem, który powinien wywołać niepokój u przyszłej mamy. Należy jednak pamiętać, że każdorazowe plamienie w ciąży należy zgłosić lekarzowi, gdyż czasami może ono świadczyć m.in. o poronieniu, ciąży pozamacicznej lub chorobach szyjki macicy. Zwykła kontrola lekarska powinna zidentyfikować jego źródło.
Brązowe plamienie przed okresem – co oznacza?
Brązowe plamienie występujące przed okresem nie zawsze musi świadczyć o stanach chorobowych. Pojawia się około 14 dnia cyklu i nazywane jest plamieniem okołoowulacyjnym. Wiąże się ono z niskim stężeniem estrogenów podczas jajeczkowania. Warto jednak podkreślić, że plamienie, które nie jest kojarzone z tym związanym z owulacją, należy skonsultować ze specjalistą, który oceni, co jest przyczyną jego występowania. Plamienie z pochwy to wydobywanie się niewielkiej ilości krwi z dróg rodnych. Może mieć ona różne odcienie – od jasnoczerwonego do ciemnoczerwonego lub brązowego. Brązowe plamienie przed okresem nie musi być związane ze stanami chorobowymi, jednak nie należy go bagatelizować i powinno się informować o nim ginekologa.
Dlaczego pojawia się brązowe plamienie przed okresem? Przyczyny
Brązowe plamienie przed okresem może mieć różne przyczyny. Najczęstszą z nich jest tzw. niedomoga lutealna, czyli niewydolność ciałka żółtego (nazywana także niedomogą fazy lutealnej). Stwierdza się ją wtedy, gdy ciałko żółte wydziela niewystarczającą ilość progesteronu bądź jego produkcja trwa krócej niż standardowo, tj. 10–12 dni. Niski poziom tego hormonu wpływa na zmiany w endometrium, co uniemożliwia prawidłowe zagnieżdżenie się zarodka w macicy. Oprócz plamień przed miesiączką występują wtedy także objawy towarzyszące, takie jak zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS), skąpe miesiączki, a także wydłużone lub skrócone cykle menstruacyjne. Niedomoga lutealna jest przyczyną zarówno problemów z zajściem w ciążę, jak również z jej utrzymaniem, co prowadzi do poronień.
Ponadto brązowe plamienie przed okresem może być związane ze stanami zapalnymi narządów płciowych. Występuje na przykład, gdy kobieta ma nadżerkę, polipy szyjki macicy, zapalenie przydatków lub mięśniaki macicy. Pojawiają się wtedy także objawy towarzyszące, m.in. gorączka i ból podbrzusza. Inną przyczyną plamienia przed okresem może być chlamydioza. Z kolei jeśli występuje ono u kobiet po 40 roku życia, może oznaczać początek stadium menopauzalnego, gdyż właśnie wtedy obserwuje się u kobiet znaczny spadek progesteronu. Brązowe plamienie staje się wtedy obfite bądź skąpe – jednak zawsze jest nieregularne. Ponadto dolegliwość ta może również występować w cyklach bezowulacyjnych, które występują sporadycznie u kobiet i nie są objawem choroby. Przyczyną brązowego plamienia przed okresem może być także rozpoczęcie terapii hormonalnej.
Jaki związek mają brązowe plamienie przed okresem i ciąża?
Brązowe plamienie przed okresem może oznaczać ciążę. Jest to tzw. krwawienie implantacyjne, które występuje kilka dni po owulacji (od 6. do 12. dnia). Nie powinno niepokoić przyszłej mamy, gdyż świadczy o zagnieżdżeniu się zapłodnionego jaja. Nie jest groźne i, co warto podkreślić, nie występuje u każdej ciężarnej. Plamienie przed okresem może także wystąpić u kobiety w ciąży z innego powodu. U wielu z nich w dniach, na które przypadałaby standardowa miesiączka, występuje krwawienie, gdyż jajo płodowe jest za małe i nie wypełnia w całości jamy macicy. Tym samym dochodzi do złuszczania błony śluzowej i z dróg rodnych wydobywa się niewielka ilość krwi. Tego typu plamienie jest skąpe i krótkie, jednak mogą towarzyszyć mu objawy takie jak np. ból podbrzusza. Inne przypadki powinny być skonsultowane każdorazowo z lekarzem, gdyż mogą świadczyć o poronieniu, ciąży pozamacicznej, zaśniadzie groniastym bądź chorobach szyjki macicy.
Plamienie przed miesiączką i co dalej?
Brązowe plamienie przed okresem warto skonsultować z lekarzem. Nie zawsze jest groźne, jednak ze względu na stany chorobowe, których może być objawem, wymaga kontroli. Po przeprowadzonym wywiadzie lekarskim i po badaniach pomocniczych, takich jak np. USG brzucha, ginekolog może postawić diagnozę i określić przyczynę plamienia. Dalsza terapia dopasowywana jest do przyczyny występowania dolegliwości.