Polub nas na Facebooku
Czytasz: Co oznacza ból gardła przy przełykaniu? Przyczyny i sposoby leczenia dolegliwości
menu
Polub nas na Facebooku

Co oznacza ból gardła przy przełykaniu? Przyczyny i sposoby leczenia dolegliwości

Mężczyzna, którego boli gardło

Fot: Diy13 / gettyimages.com

Ból gardła przy przełykaniu może być spowodowany przez wiele czynników. Za dolegliwość tę mogą odpowiadać zwłaszcza angina ropna, ropień języka i okołomigdałkowy, rak gardła, ciało obce w gardle, choroba refluksowa przełyku lub choroba Leśniowskiego-Crohna.

Ból gardła przy przełykaniu jest jedną z najczęstszych dolegliwości, na jaką skarżą się pacjenci. Częstą przyczyną tego stanu jest choroba refluksowa przełyku, która stanowi nierzadki problem w praktyce lekarza rodzinnego. Ponadto powszechnym podłożem bólu gardła przy przełykaniu jest stan zapalny rozwijający się na podłożu infekcyjnym.

Ostry ból gardła przy przełykaniu – dysfagia

Przyczyną ostrego bólu gardła przy przełykaniu może być dysfagia, czyli zaburzenia połykania. Choroba ta charakteryzuje się utrudnionym przechodzeniem pokarmu z jamy ustnej przez przełyk do żołądka. Jej przyczyny są bardzo liczne. Do jej powstania predysponują stan zapalny, zwężenie mechaniczne i uszkodzenie przewodnictwa nerwowo-mięśniowego.

Objawy typowe dla dysfagii, oprócz bólu gardła podczas przełykania, stanowią: uczucie pieczenia i palenia za mostkiem, odruchy wymiotne, dławienie, kaszel, utknięcie kęsa pokarmowego w gardle, przedostanie się pokarmu do nosa i aspiracja jedzenia do dróg oddechowych. Zaburzenia połykania dzieli się na:

  • dysfagię ustno-gardłową – ruch kęsa pokarmowego jest zaburzony brakiem koordynacji fazy ustnej i gardłowej,
  • dysfagię mechaniczną – występuje przeszkoda organiczna w obrębie jamy ustnej, gardła czy przełyku,
  • dysfagię czynnościową – występuje w przebiegu nerwic czy schorzeń somatycznych bez podłoża organicznego,
  • odynofagię – bolesne połykanie zaburzające fazę ustną, gardłową i przełykową.

Leczenie zaburzeń połykania zależy od miejsca i przyczyny je wywołującej oraz od stopnia ich zaawansowania.

Zobacz film i poznaj sprawdzone sposoby leczenia bólu gardła

Zobacz film: Jak pozbyć się bólu gardła? Źródło: Wiem co kupuję.

Choroba refluksowa przełyku przyczyną bolącego gardła przy przełykaniu

Choroba refluksowa przełyku jest częstą przyczyną bolącego gardła przy przełykaniu. Refluks żołądkowo-przełykowy polega na zarzucaniu kwaśnej treści pokarmowej z żołądka do górnego odcinka przewodu pokarmowego. Spowodowany jest niesprawnością zwieracza dolnego przełyku. Często rozwija się po ciąży i operacji achalazji przełyku, zakażeniu wirusem opryszczki, urazach mechanicznych, a także u osób palących i otyłych.

Objawy towarzyszące refluksowi stanowią: zgaga (uczucie pieczenia za mostkiem promieniujące do gardła), ból gardła przy przełykaniu, odbijanie, mdłości, ból w klatce piersiowej, zaburzenia połykania i oddychania, wymioty, czkawka, brak apetytu, ślinotok i uczucie pełności w brzuchu.

W złagodzeniu objawów pomocne jest zwłaszcza leczenie niefarmakologiczne. Polega ono na zmianie nawyków żywieniowych. Konieczna jest dieta lekkostrawna oraz spożywanie częstych i małych porcji posiłków. Po jedzeniu należy unikać przyjmowania pozycji leżącej. Nierzadko stosuje się farmakoterapię opartą na inhibitorach pompy protonowej.

Silny ból gardła przy przełykaniu – zapalenie migdałków

Silny ból gardła przy przełykaniu może pojawić się podczas zapalenia migdałków. Zapalenia gardła i migdałków w 70–85% u dzieci i w 90–95% u dorosłych spowodowane są zakażeniami wirusowymi. Niekiedy czynnikiem sprawczym są bakterie, głównie paciorkowce beta hemolizujące grupy A. Jest to typowa dolegliwość okresu zimowego i wczesnowiosennego. Do rozwoju choroby predysponuje osłabienie i przemęczenie organizmu.

W przypadku bakteryjnego podłoża choroby obserwuje się: ból brzucha, nudności, wymioty, wysoką gorączkę z dreszczami, silny ból gardła utrudniający połykanie, wybroczyny na błonie śluzowej podniebienia, naloty włóknikowe w kryptach migdałków, tkliwe, powiększone węzły chłonne podżuchwowe i szyjne przednie. Etiologię wirusową powinny sugerować: katar, kaszel, biegunka, chrypka, bóle mięśniowe, zapalenie spojówek oraz afty na błonie śluzowej gardła i jamy ust. Zapalenie gardła wywołuje ból przy przełykaniu śliny.

Co zrobić, gdy boli gardło przy przełykaniu podczas anginy?

Terapia anginy determinowana jest rodzajem infekcji, która ją wywołała. W przypadku bakteryjnego podłoża choroba jest leczona antybiotykami. Szczególnie polecana jest penicylina, ponieważ nie ma paciorkowców na nią odpornych. Podczas anginy wskazane jest leżenie w łóżku, zwłaszcza gdy nagłemu początkowi choroby towarzyszy wysoka temperatura, sięgająca 40°C. Niezbędne jest zachowanie odpowiedniej higieny jamy ustnej.

Chorzy na anginę powinni dbać o nawodnienie organizmu. Powinno się wypijać duże ilości mineralnej lub przegotowanej wody, która nie spowoduje dodatkowego podrażnienia gardła. Charakterystyczny dla anginy silny ból gardła utrudnia przełykanie, dlatego powinno się unikać pikantnych i bardzo gorących potraw. Zaleca się wprowadzenie na czas choroby diety półpłynnej lub rozdrobnionej. Nie powinno się spożywać zimnych napojów i lodów. Warto płukać gardło ziołowymi mieszankami na bazie rumianku, tymianku i wody utlenionej. Trzeba zastosować także środki uśmierzające ból, przeciwzapalne i przeciwgorączkowe.

Choroba nowotworowa gardła – jednostronny ból gardła przy przełykaniu

Jednostronny ból gardła przy przełykaniu początkowo o stałym nasileniu, z czasem narastający może być oznaką choroby nowotworowej. Objawy raka gardła przypominają symptomy infekcji górnych dróg oddechowych i z tego powodu często są lekceważone. Rak gardła może być zlokalizowany w górnej, środkowej i dolnej części gardła. Ból gardła przy przełykaniu nierzadko promieniujący do ucha stanowi objaw typowy dla raka krtaniowej części gardła, czyli gardła dolnego.

Jak działa układ oddechowy? Zobacz film i przekonaj się co wiesz o tym układzie  

Zobacz film: Budowa i funkcje układu oddechowego. Źródło: 36,6.

Bibliografia:

1. Dziekiewicz M., Radzikowski A., Angina paciorkowcowa – zasady diagnostyki i leczenia, „Pediatria i Medycyna Rodzinna”, 2016, 12(2), s. 141–149.

2. Wiskirska-Woźnica B., Wprowadzenie do dysfagii jako problemu wielospecjalistycznego, „Otorynolaryngologia”, 2016, 15(2), s. 59–62.

3. Terlikiewicz J., Makarewicz R., Zaburzenia połykania, „Polska Medycyna Paliatywna”, 2003, 2(1), s. 31–38.

4. Czerwionka-Szaflarska M., Romańczuk B., Choroba refluksowa przełyku u dzieci i młodzieży, „Forum Medycyny Rodzinnej”, 2010, 4(1), s. 26–31.

5. Dudkowiak R., Poniewierka E., Rola diety i stylu życia w leczeniu choroby refluksowej przełyku, „Family Medicine & Primary Care Review”, 2012, 14(4), s. 586–591.

6. Kalicki B., Milart J., Wachnicka‑Bąk A. i wsp., Ból gardła – kiedy leczenie objawowe jest wystarczające?, „Pediatria i Medycyna Rodzinna”, 2012, 8(2), s. 107–110.

7. Rygalski M., Zawisza E., Sprawdzone metody leczenia bólu gardła, „Lek w Polsce”, 2015, 25(8), s. 12–17.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
21
5
Polecamy
Co to jest odynofagia?
Przyczyny bólu przy przełykaniu
Co to jest odynofagia? Przyczyny bólu przy przełykaniu TVN zdrowie
Objawy chorych zatok – zróżnicowanie symptomów w zależności od rodzaju zatok
Objawy chorych zatok – zróżnicowanie symptomów w zależności od rodzaju zatok Dzień Dobry TVN
Refluks.
Dolegliwość czy poważna choroba?
Refluks. Dolegliwość czy poważna choroba? Dzień Dobry TVN
Pieczenie w gardle:
przyczyny.
Jak sobie z nim poradzić?
Pieczenie w gardle: przyczyny. Jak sobie z nim poradzić? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Jak działa gruczoł krokowy? Budowa i choroby gruczołu krokowego
Jak działa gruczoł krokowy? Budowa i choroby gruczołu krokowego
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Przerost gruczołu krokowego – jak go rozpoznać?
Przerost gruczołu krokowego – jak go rozpoznać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?