Polub nas na Facebooku
Czytasz: Co może powodować swędzenie szyi? Chora tarczyca, reakcja alergiczna, tło nerwowe…
menu
Polub nas na Facebooku

Co może powodować swędzenie szyi? Chora tarczyca, reakcja alergiczna, tło nerwowe…

Kobieta, która drapie się po szyi

Fot: champja / gettyimages.com

Swędzenie szyi to objaw, z którym najlepiej zgłosić się na konsultację do dermatologa. Świąd spowodowany może być zewnętrznym podrażnieniem naskórka, ale i objawem stanu chorobowego narządów wewnętrznych, a najczęściej niedoczynności tarczycy, kiedy mechanizmy odpowiedzialne za natłuszczenie i nawilżenie skóry zwalniają.

Swędzenie szyi może mieć rozmaite podłoże i nie zawsze świadczy o stanie chorobowym. Może być konsekwencją niedostatecznego nawilżenia skóry, pojawić się na skutek częstego noszenia ciasno zapiętych wokół szyi koszul lub golfów. Świąd szyi bywa też objawem reakcji alergicznej czy grzybicy, wszawicy, liszajca zakaźnego, rogowacenia ciemnego. Pojawić się może na skutek zmian hormonalny lub być następstwem narażenia na silny stres.

Swędzenie szyi – reakcja alergiczna

Swędzenie szyi stanowić może jeden z objawów reakcji alergicznej. Czynnikiem uczulającym bywają często kosmetyki do mycia lub środki piorące. Wówczas do codziennej higieny powinno się stosować glicerynowe lub szare mydło hipoalergiczne. Z kolei do prania wybierać warto przetestowane dermatologicznie proszki. Dodatkowo wskazane jest pranie w specjalnym programie o dodatkowym płukaniu i wydłużonym czasie, w wyższej temperaturze. Z kolei w przypadku, gdy swędzenie szyi pojawia się tylko podczas noszenia wykonanej z konkretnego materiału odzieży, możliwa jest alergia na daną tkaninę lub zawarty w niej barwnik. Wówczas nie należy zakładać odzieży z danego tworzywa.

Swędzenie szyi i dekoltu może być reakcją alergiczną na któryś ze składników biżuterii. Najczęściej mówi się o uczuleniu na nikiel. Wówczas swędzeniu szyi towarzyszą też inne objawy alergicznego kontaktowego zapalenia skóry, takie jak zaczerwienienie, wysypka, a w niektórych wypadkach także obrzęk. Nie powinno się zakładać łańcuszków wykonanych z materiałów źle tolerowanych przez organizm. Niekiedy konieczne staje się zażywanie środków zawierających przeciwzapalne kortykosteroidy.

Jakie objawy może dawać chora tarczyc? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Jak rozpoznać, że tarczyca choruje? Źródło: Stylowy Magazyn.

Swędzenie szyi a choroby tarczycy

Swędzenie szyi i choroby tarczycy to nierozerwalne połączenie. Jednym z objawów niedoczynności tarczycy jest sucha, swędząca, szara, zimna, łuszcząca się, szorstka skóra. Pojawić się mogą także charakterystyczne przebarwienia, przez które skóra wygląda na niedomytą. W niedoczynności tarczycy czynność wydzielnicza gruczołów potowych i łojowych jest znacznie zmniejszona. Dolegliwości te towarzyszą chorobie Hashimoto, która po raz pierwszy została opisana w 1912 r. przez japońskiego anatomopatologa i chirurga Hakaru Hashimoto. To przewlekłe, autoimmunologiczne zapalenie tarczycy, choroba z autoagresji, która powstaje na skutek błędu układu immunologicznego powodującego, że organizm zwraca się przeciwko sobie. U chorych na hashimoto występuje zwiększone ryzyko rozwoju chorób dermatologicznych, którym towarzyszy swędzenie skóry, np. nadmiernego rogowacenia skóry czy pęcherzycy zwykłej. Chorzy muszą też uważać na rany i zadrapania, ponieważ mogą się one trudno goić.

Swędzenie szyi – podłoże psychiczne

Przyczyny swędzenia szyi mogą mieć podłoże nerwowe. Silne emocje niejednokrotnie powodują świąd szyi, a niekiedy i całego ciała. Długotrwale doświadczane napięcie emocjonalne może powodować stany zapalne, które wywołują uczucie swędzenia. Dodatkowo potęgować mogą objawy wcześniej nabytych chorób skóry. Osoby obciążone genetycznie atopowym zapaleniem skóry w wyniku silnego stresu szybciej odczuwają przejawy tej choroby. Oprócz bezpośredniego działania stresu na skórę może on oddziaływać też pośrednio, budząc zachowania obsesyjno-kompulsywne w postaci ciągłego drapania.

Swędzenie skóry jako schorzenie psychosomatyczne wymaga często pomocy psychologa. Nieodzowne znaczenie ma ograniczenie ekspozycji na bodźce stresowe i nauka radzenia sobie ze stresem. Dobrym sposobem są ćwiczenia oddechowe czy muzykoterapia, które nie dość, że przyspieszą ustąpienie objawów, to ograniczają częstotliwość pojawiania się swędzenia skóry na tle nerwowym.

Swędzenie szyi przez niedopasowaną odzież

Swędzenie szyi i karku spowodowane może być częstym noszeniem golfów lub ciasno zapiętych wokół szyi koszul bądź też metek odzieżowych. Dochodzi wówczas do stałego ocierania szyi oraz wysuszenia znajdującej się tam skóry, co wywołuje świąd i zaczerwienienie. Drapanie powoduje naruszenie ciągłości naskórka i podrażnienia, a w efekcie stan zapalny i nasilenie niekomfortowych objawów. Zaleca się noszenie lekkiej, przewiewnej odzieży i unikanie ubrań obcisłych i wełnianych. Warto też korzystać z emolientów czy innych preparatów ochronno-pielęgnujących, które nawilżą skórą i będą działały przeciwświądowo.

Dlaczego skóra swędzi? Odpowiedź znajdziesz w filmie:

Zobacz film: Świąd skóry. Źródło: 36,6.

Swędzenie szyi – inne przyczyny

Swędzenie szyi to jeden z objawów pojawiających się w przebiegu liszajca zakaźnego. Choroba ta występuje najczęściej u dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Ma bakteryjne podłoże, a czynnik etiologiczny stanowią paciorkowce lub gronkowce. W grupie podwyższonego ryzyka zachorowania znajdują się diabetycy, osoby z zaburzona pracą nerek czy tarczycy. Oprócz świądu choroba objawia się niewielkimi grudkami, które przekształcają się w nadżerkę pokrytą cienkim, lśniącym, zabarwionym na żółto, strupem. Zmiany skórne ustępują zwykle bez pozostawiania blizn.

Świąd szyi dokucza często kobietom w okresie menopauzy, kiedy produkcja estrogenów zanika. Hormony te odpowiadają w dużej mierze za kondycję kobiecej skóry – elastyczność, nawilżenie, sprężystość. Skóra staje się cieńsza i wysuszona, co wywołuje swędzenie. Pojawienie się świądu na szyi może świadczyć również o rozwijającej się chorobie nowotworowej w tej okolicy. Sygnałem toczącego się procesu nowotworowego może być świąd przewlekły, który trwa powyżej 6 tygodni.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
69
10
Polecamy
Sposoby na swędzącą skórę głowy i całego ciała
Sposoby na swędzącą skórę głowy i całego ciała Dzień Dobry TVN
Atopowe zapalenie skóry.
Choroba, w której może pomóc psycholog
Atopowe zapalenie skóry. Choroba, w której może pomóc psycholog Dzień Dobry TVN
Co powoduje swędzenie pleców i jak je łagodzić?
Co powoduje swędzenie pleców i jak je łagodzić? TVN zdrowie
Uporczywy świąd skóry – co oznacza i dlaczego nie należy go lekceważyć?
Uporczywy świąd skóry – co oznacza i dlaczego nie należy go lekceważyć? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?