Statystyki pokazują, że przeciętny Polak wydaje rocznie na alkohol ok. tysiąca złotych. W 2016 roku wydaliśmy na niego ok. 35 mln złotych.
Jak wątroba radzi sobie z alkoholem? Dowiesz się tego z naszego filmu
Co się dzieje w organizmie kiedy pijemy alkohol?
Alkohol w pierwszej kolejności trafia do żołądka i jelit, gdzie jest wchłaniany. U osób z chorobą wrzodową lub refluksem może wywoływać nieprzyjemne podrażnienia. Następnie dociera do wątroby. To właśnie ona i wytwarzane przez nią enzymy pozbywają się szkodliwego i toksycznego alkoholu z organizmu.
Jednak ten mechanizm działa tylko do pewnego momentu. Jeśli pijemy często, po upływie kilku czy kilkunastu lat na wątrobie zaczynają pojawiać się zmiany, ma blizny, a tym samym może nie działać jak trzeba. Trzeba sobie zdawać sprawę, że szkodzi jej każdy alkohol, nie tylko ten wysoko procentowy, jak wódka. Swój ślad zostawiają także wino oraz piwo.
Co się dzieje z wątrobą kiedy pijemy alkohol? Odpowiedź znajdziesz w naszym filmie
Nadmiar alkoholu – do czego prowadzi?
Wątroba to wyjątkowy narząd. Potrafi nie tylko oczyścić organizm z groźnych dla niego związków czy substancji, ale także sama się regeneruje. Niestety dietą oraz skłonnością do alkoholu osłabiamy jej działanie.
Co się dzieje z wątrobą osoby, która nadużywa alkoholu? W pierwszej kolejności narząd zaczyna gromadzić tłuszcz. W niektórych przypadkach w komórkach jest go tak dużo, że te zaczynają pękać. Następnie na powierzchni wątroby zaczynają tworzyć się zwłóknienia, z czasem w ich obrębie rozwija się stan zapalny. Dalsze sięganie po napoje procentowe prowadzi do marskości narządu, która jest stanem przedrakowym. Proces ten jest nieodwracalny, jedyne co może uratować choremu życie to przeszczep.
Nadmiar alkoholu może się odbić także na działaniu trzustki, która poza wydzielaniem insuliny (reguluje poziom glukozy we krwi) produkuje enzymy trawiące m.in. białka.
Co alkohol robi z organizmem? Dowiesz się tego z naszego filmu
Ale to nie koniec. Nawet niewielka ilość alkoholu prowadzi do tzw. denaturacji białek, czyli ich ścinania. Dlaczego to takie ważne? Ludzkie ciało składa się przede wszystkim z białka, tym samym systematyczne picie, zwłaszcza dużych ilości alkoholu może prowadzić do uszkodzenia nie tylko wątroby, ale także każdego innego narządu.
Nadużywanie alkoholu to uzależnienie. Z danych Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych problem ten dotyczy ok. 800 tysięcy osób. Co gorsza, po alkohol sięgają coraz młodsze osoby.
Zobacz nasz film i poznaj historię Tomka, który zdołał pokonać nałóg