Polub nas na Facebooku
Czytasz: Ciężka miokloniczna padaczka u dzieci, czyli zespół Dravet – objawy
menu
Polub nas na Facebooku

Ciężka miokloniczna padaczka u dzieci, czyli zespół Dravet – objawy

Komórka nerwowa

Fot: K_E_N / gettyimages.com

Objawem zespołu Dravet są przede wszystkim napady padaczkowe miokloniczne, choć mogą mieć również postać toniczno-kloniczną czy napadów nieświadomości. Charakterystyczny jest prawidłowy rozwój dziecka w ciągu pierwszych dwóch lat, po czym następuje upośledzenie dotychczas rozwiniętych umiejętności, np. chodzenia.

Zespół Dravet to bardzo rzadko występująca choroba uwarunkowana genetycznie, polegająca na występowaniu zespołu neurologicznego wynikającego z uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego, czyli encefalopatii z towarzyszącymi padaczkami opornymi na leczenie. Występuje u dzieci. Przebieg choroby jest o tyle charakterystyczny, że początkowo dzieci rozwijają się prawidłowo i nie stwierdza się u nich żadnych zaburzeń.

Następnie pojawiają się u nich toniczno-kloniczne i miokloniczne napady padaczkowe, a czynnikiem spustowym do ich wystąpienia jest najczęściej gorączka. Z czasem zaburzenia mogą doprowadzić do trwałego upośledzenia psychoruchowego dziecka.

Zobacz film: Budowa i funkcje układu nerwowego. Źródło: 36,6.

Przyczyny zespołu Dravet

Zespół Dravet jest określany również jako miokloniczna padaczka niemowląt. Wynika z mutacji genetycznej w genie SCN1A, która jest dziedziczona autosomalnie dominująco. Jest to gen kodujący kanały sodowe; ta sama mutacja pojawia się w przypadku padaczki z obecnością drgawek gorączkowych. Stąd też pewnie zależność pomiędzy pojawieniem się napadu padaczkowego a wystąpieniem gorączki. Zespół Dravet może być jednak wywołany również mutacją innych genów, jak STXBP1, GABRG2, SCN9A, SCN2B, PCDH19.

Co to jest padaczka miokloniczna?

Przede wszystkim należy wyjaśnić pojęcie padaczki. Jest to choroba mózgu, charakteryzująca się występowaniem napadów padaczkowych – nagłych, przemijających dolegliwości, wywołanych nieprawidłową czynnością mózgu. Nieprawidłowa aktywacja komórek mózgowych powoduje, że błędne sygnały są wysyłane do poszczególnych części ciała, które tym samym wykazują nieprawidłowe czynności. Zazwyczaj padaczka kojarzona jest z napadami przypominającymi drgania całego ciała. Jednak padaczka może mieć postać np. omamów wzrokowych, czyli nieprawidłowych obrazów widzianych przez chorego. Wszystko zależy od tego, jaki obszar mózgu uległ niewłaściwej aktywacji. Ponadto im większy obszar mózgu jest uszkodzony, tym napady padaczkowe są rozleglejsze. Prowadzą np. do utrat przytomności.

Zobacz film: Padaczka. Źródło: 36,6.

Padaczka miokloniczna objawia się obecnością mioklonii. Są to ruchy lub szarpnięcia obejmujące pojedyncze mięśnie lub całe grupy mięśniowe. Może przybrać postać silnych, obustronnych skurczów mięśni, prowadzących np. do upadku, bądź występować pod postacią delikatnych szarpnięć, które są zauważalne wyłącznie przez chorego.

Objawy zespołu Dravet

Ciężka miokloniczna padaczka niemowląt może ujawnić się już w pierwszym roku życia. Ma wówczas charakter uogólnionych napadów padaczkowych toniczno-klonicznych (najczęściej utożsamianych z napadami padaczkowymi, czyli napadami drgawkowymi). Wywołują je gorączka bądź różne stany chorobowe. Z czasem napady padaczkowe przybierają charakter mioklonii, choć wystąpić mogą także inne typy napadów, np. napady nieświadomości. Dzieci początkowo rozwijają się prawidłowo, aż nagle opiekunowie czy rodzice obserwują, że np. ich chód staje się niestabilny. Tak naprawdę każde dziecko może chorować inaczej. Nasilenie objawów bywa różne, nawet przez dłuższy czas choroba może nie dawać żadnych z nich. Cechy charakterystyczne, które pozwalają na postawienie właściwego rozpoznania, to:

  • pierwsze objawy sugerujące chorobę (napady padaczkowe) przed ukończeniem pierwszego roku życia, indukowane gorączką,
  • mutacja genu SCN1A w badaniach genetycznych,
  • napady padaczkowe związane z czynnikami wywołującymi, w tym: gorączka (spowodowana chorobą lub przegrzaniem organizmu), wysiłek fizyczny, infekcje lub inne ostre stany chorobowe, szczepionki, silne emocje,

Zobacz film: Padaczka - jak udzielić pierwszej pomocy? Źródło: 36,6.

  • opóźnienie i cofnięcie rozwoju psychoruchowego dziecka na etapie drugiego roku życia,
  • drżenia,
  • nieprawidłowa reakcja na niektóre leki przeciwpadaczkowe, jak np. lamotrygina, fenobarbital.

Leczenie ciężkich padaczek mioklonicznych u dzieci

Głównymi lekami stosowanymi w leczeniu padaczek mioklonicznych u dzieci są kwas walproinowy, stiripentol i klobazam. Lekami drugiego rzutu są topiramat, zonisamid i lewetyracetam. W przypadku padaczek lekoopornych, do których zalicza się również ciężka padaczka miokloniczna, można rozważyć wprowadzenie u dziecka diety ketogennej. Takiej diety nie wolno stosować na własną rękę, powinna być prowadzona pod okiem doświadczonego lekarza i dietetyka.

Poza stosowaniem leków konieczne jest wprowadzenie rehabilitacji ruchowej, a także terapii mowy i innych zajęć dostosowanych do indywidualnych potrzeb dziecka. Chorzy wymagają stałej opieki dorosłych. Ważna jest profilaktyka napadów, unikanie stresów, nadmiernych emocji, a przede wszystkich gorączki, zaś u niektórych dzieci nawet minimalnych wzrostów temperatury ciała. Ze względu na liczne leki, których nie podaje się dziecku w napadzie drgawek w zespole Dravet, dodatkowo powinno mieć ono zawsze przy sobie informację o chorobie, w przypadku np. konieczności nagłej hospitalizacji.

Zobacz film: Co wiesz o mózgu? Budowa mózgu. Źródło: 36,6.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
31
6
Polecamy
Łojotokowe zapalenie skóry u niemowląt 
Łojotokowe zapalenie skóry u niemowląt  Dzień Dobry TVN
Przyczyny oraz leczenie wysypki na twarzy niemowlaka
Przyczyny oraz leczenie wysypki na twarzy niemowlaka Dzień Dobry TVN
Jakie są objawy padaczki u niemowlaka?
Kiedy udać się do lekarza?
Jakie są objawy padaczki u niemowlaka? Kiedy udać się do lekarza? TVN zdrowie
Czym jest padaczka Rolanda.
Jakie są jej przyczyny, symptomy i leczenie?
Czym jest padaczka Rolanda. Jakie są jej przyczyny, symptomy i leczenie? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Gnida, czyli jajo wszy – jak wygląda i jak się jej skutecznie pozbyć?
Gnida, czyli jajo wszy – jak wygląda i jak się jej skutecznie pozbyć?
Podgrzybek zajączek - jak wygląda? Czy ten grzyb jest trujący?
Podgrzybek zajączek - jak wygląda? Czy ten grzyb jest trujący?
Goryczak żółciowy – co to za grzyb? Jak go rozpoznać? Czy jest jadalny?
Goryczak żółciowy – co to za grzyb? Jak go rozpoznać? Czy jest jadalny?