Polub nas na Facebooku
Czytasz: Cienkie endometrium jedną z przyczyn niepłodności. Jakie czynniki wpływają na ten stan?
menu
Polub nas na Facebooku

Cienkie endometrium jedną z przyczyn niepłodności. Jakie czynniki wpływają na ten stan?

ginekolog

Fot.: RossHelen / Getty Images

Endometrium jest błoną śluzową wyściełającą macicę. Za jego spadek, jak i wzrost odpowiada prawidłowy cykl kobiecy. Jeżeli jest zbyt grube, u kobiety można podejrzewać zaburzenia hormonalne lub raka endometrium. Cienkie z kolei bywa jedną z przyczyn niepłodności. Leczenie tego stanu opiera się na farmakoterapii.

Przyczyn cienkiego endometrium upatruje się w zaburzeniach hormonalnych. Nieprawidłowości mogą się objawiać skąpymi miesiączkami i uniemożliwiać implantację zarodka w macicy. Czym wspomóc przyrost endometrium?

Czym jest endometrium?

Endometrium jest fizjologiczną błoną wyściełającą jamę macicy. Zbudowane z warstwy podstawnej i czynnościowej ma grubość zależną od wieku i cyklu miesiączkowego kobiety. U dziewcząt niedojrzałych mierzy zaledwie 0,3–0,5 milimetra. Powinno wzrastać, gdy kobieta zaczyna miesiączkować, ale nie zawsze tak się dzieje. Jego grubość jest inna również u pań, które weszły w okres menopauzy – nie powinna przekraczać 5 milimetrów.

U kobiet w wieku rozrodczym, które są w pierwszej fazie cyklu, endometrium powinno wynosić 6–7 milimetrów. Jego warstwa czynnościowa jest wtedy odbudowywana z podstawnej po uprzednim złuszczeniu i wystąpieniu miesiączki. Po owulacji grubość błony śluzowej wzrasta nawet do 15 mm, ponieważ macica przygotowuje się do przyjęcia ewentualnego zarodka. Gdy dochodzi do zapłodnienia, endometrium zmienia się w błonę doczesną ciążową, która zawiera substancje odżywcze niezbędne do implantacji.

Cienkie endometrium a zajście w ciążę

Zbyt cienkie endometrium uniemożliwia zarodkowi zagnieżdżenie się w macicy, ponieważ nie otrzymuje on wystarczająco dużo substancji odżywczych, aby osiąść w niej na kolejne 9 miesięcy. Może też całkowicie uniemożliwiać zajście w ciążę.

Zobaczcie także, czym jest endometrioza:

Zobacz film: Co to jest endometrioza? Źródło: 36,6

Przyczyny i objawy wąskiego endometrium

Przyczyn cienkiego endometrium upatruje się głównie w zaburzeniach hormonalnych, a dokładnie w niedostatecznej produkcji estradiolu i niedomodze progesteronu. Estrogeny są bowiem odpowiedzialne za produkcję błony śluzowej, progesteron zaś za jej dojrzewanie zgodnie z dniem cyklu.

Niewielką grubość błony śluzowej macicy mają również te, które przyjmują długotrwale tabletki antykoncepcyjne oraz karmią piersią. Przyczyną jest zawarty w nich estrogen. Dostarczanie go z zewnątrz powoduje, że nie jest produkowany przez organizm, więc kobieta nie zachowuje swojego naturalnego fizjologicznego cyklu.

Przy cienkim endometrium objawy rzadko są zauważalne gołym okiem. Zazwyczaj są to skąpe miesiączki, które kobieta bagatelizuje, ponieważ nie wydają się niczym niepokojącym. Jednak faktyczną grubość błony śluzowej macicy może ocenić jedynie specjalista podczas kontrolnego badania ultrasonograficznego. Jeżeli uzna, że jest ona zbyt mała jak na daną fazę cyklu, zleci pacjentce badania i wdroży leczenie.

Leczenie cienkiego endometrium

Cienkie endometrium może być jedną z przyczyn niepłodności. Leczenie jest niezbędne, jeśli kobieta planuje potomstwo lub ma za sobą ciąże zakończone poronieniem. Pacjentkom podaje się wtedy leki hormonalne należące do grupy gestagenów lub estrogenów, które mają stymulować cykl i pogrubić błonę śluzową.

Na grubość endometrium można wpłynąć też domowymi sposobami:

  • witaminami z grupy B, D, C i E,
  • herbatką z liści malin, która dzięki zawartym w niej flawonoidom rozluźnia naczynia krwionośne i mięśnie gładkie, co usprawnia dopływ krwi do macicy,
  • suplementami diety zawierającymi fitoestrogeny, które pogrubiają endometrium,
  • lekami przeciwzakrzepowymi z kwasem acetylosalicylowym,
  • kąpielami i okładami z borowiny, która ma właściwości estrogenne.

Śluzówkę macicy można też wspomóc dietą. Codzienne menu należy wzbogacić o ryby, orzechy, migdały lub suszone morele. Warto jeść też pestki dyni i słonecznika, buraki oraz żółtka jaj kurzych. Zawarte w nich związki pomagają utrzymać równowagę hormonalną na odpowiednim poziomie. Leczenie dietą oraz suplementami ma rolę wyłącznie wspomagającą. Wizyta u ginekologa jest koniecznością.

Bibliografia:

1. A. Michajlik, W. Ramotowski, Anatomia i Fizjologia Człowieka, wyd. II., PZWL, Warszawa 1998.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
7
0
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?