Polub nas na Facebooku
Czytasz: Ciąża rzekoma – przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie
menu
Polub nas na Facebooku

Ciąża rzekoma – przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

ciąża

Fot: ollinka / gettyimages.com

Ciąża rzekoma to zaburzenie psychosomatyczne, charakteryzujące się zespołem objawów typowych dla ciąży, które pojawiają się u kobiety, mimo że nie doszło do zapłodnienia.Zmiany w organizmie są reakcją na stan psychiczny chorej – pragnienie posiadania potomstwa lub lęk przed zapłodnieniem.

Ciąża rzekoma to zjawisko, którego przypadki opisywano już w starożytności. W minionych stuleciach zdarzały się dość często, a ich odsetek zaczął maleć wraz z rozwojem metod diagnostycznych, zwłaszcza służących rozpoznawaniu wczesnej ciąży. Współcześnie do ciąży rzekomej dochodzi zdecydowanie rzadziej niż jeszcze w połowie XX w. (wówczas odnotowywano ją nawet raz na 250 przypadków badanej ciąży), niemniej pozostaje ona wciąż nie do końca zbadanym fenomenem. Ciąża rzekoma mylona jest często ze znacznie częstszym zjawiskiem ciąży urojonej. Ta druga jest zaburzeniem psychicznym, w przebiegu którego kobieta jest przekonana, że wkrótce zostanie matką, ale nie ma żadnych świadczących o tym somatycznych objawów. Przy ciąży rzekomej w organizmie zachodzą zmiany takie same, jak u kobiet, które naprawdę spodziewają się dziecka.

Ciąża rzekoma – przyczyny

Ciąża rzekoma pojawia się zwykle jako manifestacja niezaspokojonego pragnienia posiadania dziecka lub przeciwnie – wynika z ogromnego lęku przed ciążą niechcianą. Symptomy ciążowe występują nawet w sytuacji, gdy w związku z brakiem współżycia płciowego nie zaistniała szansa na zapłodnienie. Zjawisko ciąży rzekomej najczęściej dotyczy kobiet:

  • bezdzietnych (zarówno pozostających w stałych związkach, jak i samotnych),
  • żyjących pod presją otoczenia, które oczekuje od nich potomstwa,
  • przeżywających stratę dziecka (śmierć, poronienie),
  • bardzo młodych, niegotowych psychicznie na macierzyństwo.

Stwierdzono, że uporczywe myśli dotyczące ciąży i związany z nimi stres oddziałują na oś podwzgórze-przysadka- nadnercza. Są to te same ośrodki, które odpowiadają za wydzielanie hormonów w czasie prawdziwej ciąży. Kiedy ich funkcja wzmaga się, w organizmie kobiety mogą pojawić się zmiany łudząco podobne do tych, które następują po zapłodnieniu. Z podobnych powodów ciąża rzekoma zdarza się niekiedy u kobiet, które przechodzą terapię hormonalną.

Zobacz film: Leczenie psychiatryczne. Jak wygląda w praktyce? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Objawy ciąży rzekomej

Mimo że u kobiety nie dochodzi do zapłodnienia komórki jajowej, przekonaniu o istnieniu ciąży towarzyszy szereg objawów somatycznych. Wzrasta poziom gonadotropiny kosmówkowej (hCG – hormonu, którego stężenie gwałtownie zwiększa się wkrótce po zapłodnieniu, czego stwierdzeniu służą testy ciążowe), następuje zatrzymanie cyklu menstruacji, pojawiają się nudności, wymioty, bolesność piersi (często także laktacja). Z czasem powiększa się obwód brzucha. Zmianie ulega wygląd zewnętrznych, a nawet wewnętrznych narządów płciowych chorej. Kobieta może mieć kulinarne zachcianki, duże wahania nastroju, łatwo się męczyć. Z czasem może nawet zacząć subiektywnie odczuwać ruchy płodu. W przypadku przedłużającego się stanu ciąży rzekomej mogą wystąpić u chorej imitujące poród skurcze macicy.

Diagnozowanie ciąży rzekomej

Stwierdzenie ciąży rzekomej nie jest łatwym zadaniem, nawet dla doświadczonych ginekologów. Szacuje się, że w 18% przypadków tego zaburzenia lekarze błędnie stwierdzają rzeczywistą ciążę. Wskazują na nią bowiem zarówno badania laboratoryjne, jak i fizykalne. Czasem dopiero badania obrazowe (ultrasonografia – USG) pozwalają wykluczyć to, że doszło do zapłodnienia.

Stwierdzenie ciąży rzekomej zwykle utrudnia postawa kobiet dotkniętych tym zaburzeniem. Przede wszystkim wiele z nich, w obawie przed rozczarowaniem, bardzo długo nie decyduje się na wizytę u ginekologa. Nawet wtedy, gdy ciąża rzekoma zostanie już rozpoznana, chore często nie przyjmują do wiadomości argumentów przemawiających przeciwko istnieniu ciąży. Ich pragnienie posiadania dziecka bywa tak wielkie, że odmawiają podjęcia leczenia.

Kiedy już przekonanie o ciąży przegra z racjonalnym myśleniem, kobiety często popadają w głęboką depresję – taką, jaka towarzyszy utracie dziecka.

Ciąża rzekoma – leczenie

Ciąża rzekoma jest niebezpieczna dla zdrowia i psychiki kobiety, więc wymaga leczenia. W przeciwnym razie jej objawy mogą utrzymywać się przez lata, nawet gdy kobieta jest świadoma, że w rzeczywistości w ciąży nie jest. Ciąża rzekoma jest zaburzeniem o podłożu psychicznym, dlatego oprócz wdrożenia leczenia ginekologicznego wymaga przede wszystkim zaangażowania psychiatry i psychoterapeuty. Terapia z ich udziałem często musi potrwać o wiele dłużej, niż usuwanie somatycznych objawów ciąży. U pacjentki mogą bowiem wystąpić nie tylko głębokie poczucie krzywdy, ale też nerwice, depresja, a nawet zaburzenia osobowości. W niektórych przypadkach u chorych pojawia się pełnoobjawowy zespół stresu pourazowego, któremu towarzyszyć mogą dolegliwości bólowe i zaburzenia wegetatywne. Często stwierdza się także zaburzenia w sferze seksualnej.

Oprócz skojarzonej terapii farmakologicznej i psychologicznej ogromną rolę w procesie leczenia pacjentek odgrywają najbliżsi. Ich wsparcie jest niezbędne, by odbudować dobre samopoczucie i samoocenę chorej.

Zobacz film: Jak wygląda leczenie depresji? Źródło: Dzień Dobry TVN



Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
6
0
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?