Polub nas na Facebooku
Czytasz: Choroby paznokci u nóg i u rąk. Objawy, przebieg, leczenie
menu
Polub nas na Facebooku

Choroby paznokci u nóg i u rąk. Objawy, przebieg, leczenie

NAN

Fot: Alexander Raths / fotolia.com

Choroby paznokci mogą atakować zarówno dłonie, jak i stopy. Diagnozuje się je u dorosłych i u dzieci. Najczęstsze objawy to plamy i bruzdy, zmiana zabarwienia, kruchość płytki. Leczenie chorób paznokci polega na stosowaniu odpowiednich preparatów, a czasem również na przyjmowaniu antybiotyków.

Paznokcie zbudowane są z keratyny, niezwykle odpornego białka. Pełnią rolę ochronną i wzmacniającą czubki palców u stóp oraz u dłoni. Nie są jednak całkowicie odporne na działanie szkodliwych czynników.

Choroby paznokci u nóg i u rąk

Schorzenia paznokci mogą mieć różną przyczynę. Atakują dorosłych i dzieci. Wśród schorzeń paznokci najczęściej występują:

Infekcje grzybicze

Zakażenia grzybicze mogą stanowić nawet do 50% wszystkich patologicznych zmian paznokciowych. Paznokcie najczęściej atakują dermatofity, które do rozwoju potrzebują keratyny. Infekcje paznokci o podłożu grzybiczym mogą mieć różny przebieg – zarówno łagodny, bezbolesny, jak i bardziej dokuczliwy. W przypadku zakażenia grzybiczego paznokcie mają przebarwienia, bruzdy, są matowe. Grzybica paznokci może powodować onycholizę, czyli stan, w którym dochodzi do odwarstwienia płytki paznokcia od łożyska z nagromadzeniem się pod nim powietrza.

Jak leczyć grzybicę paznokci? Odpowiedź na filmie:

Zobacz film: Grzybica paznokci - jak ją leczyć? Źródło: 36,6

Wyróżnia się 4 typy kliniczne grzybicy paznokci:

  • Dystalna i boczna podpłytkowa grzybica paznokci – grzyby zajmują płytkę od wolnego brzegu (to najczęstsza postać grzybicy paznokci). Płytka staje się matowa, o białawo-żółtawym zabarwieniu.
  • Proksymalna podpłytkowa grzybica paznokci – zakażenie rozpoczyna się od wału okołopaznokciowego. Na początku zakażenie objawia się białą plamą, która w dalszym przebiegu dociera do głębokich warstw płytki oraz łożyska.
  • Wewnątrzpłytkowa grzybica paznokci – pojawia się białe, plamiste zabarwienie paznokcia będące skutkiem zagęszczenia tuneli wydrążonych przez grzyb.
  • Biała powierzchowna grzybica paznokci – zakażenie powierzchowne, w obrazie klinicznym na płytce paznokciowej widać białe, proszkowate plamy. Występuje tylko na paznokciach u stóp.

Zanokcica

Jest infekcją fałdu skóry znajdującego się u podstawy albo z boku paznokcia. Objawem zanokcicy jest zaczerwienienie i miejscowy obrzęk. Może się też pojawić przebarwienie paznokcia na brązowo. Przyczyną zanokcicy jednego paznokcia najczęściej jest zakażenie bakteryjne, jeśli jednak choroba rozprzestrzenia się na pozostałe palce, stwierdza się przewlekłą postać choroby wywołaną przez bakterie i grzyby (np. drożdżaka Candida albicans).

Wrastające paznokcie stóp

Ta dość powszechna, często występująca obustronnie dolegliwość dotyczy zwykle dużego palca stopy (palucha). Wzrastające paznokcie stóp są skutkiem noszenia za małych butów bądź zbyt krótkiego przycinania paznokci. Problem może doprowadzić do rozwoju zakażenia skóry dookoła paznokcia. Ryzyko schorzenia wzrasta, jeśli jednocześnie dojdzie do urazu palca oraz płytki paznokciowej. Typowymi objawami wrastających paznokci stóp są: ból, obrzęk, wyciek treści surowiczej, a następnie ropnej z okolicy wału paznokciowego i obecność przerośniętej ziarnicy.

Inne częste choroby paznokci u nóg i u rąk:

  • Łuszczyca paznokci – najczęściej współwystępuje z łuszczycą zwyczajną oraz łuszczycą stawową.
  • Liszaj płaski – choroba deformuje płytkę paznokcia. Może dojść do całkowitego zaniku paznokcia.
  • Krwiak podpaznokciowy – najczęściej skutek urazu. Krwiak przesuwa się wraz ze wzrostem paznokcia.

Leczenie chorób paznokci

W przypadku zaobserwowania nieprawidłowości w obrębie paznokci u nóg bądź u rąk należy zgłosić się do lekarza (np. dermatologa, podologa). Bardzo ważne jest ustalenie przyczyny choroby paznokci rąk i/lub stóp, ponieważ zmiany mogą zarówno ograniczać się do samej płytki, jak i oznaczać chorobę całego organizmu. Onycholiza paznokci może być związana z takimi chorobami, jak cukrzyca, porfiria, nadczynność tarczycy, kiła. Czasem pojawia się w anemii. Onycholizę leczy się objawowo. Grzybica paznokci leczona jest miejscowo, np. z użyciem lakieru zawierającego środki przeciwgrzybicze.

Jak powinno się dbać o paznokcie? Zobaczcie:

Zobacz film: Jak dbać o paznokcie? Źródło: Stylowy Magazyn

Zanokcicę leczy się chirurgicznie, nacinając wał paznokcia.

Jeśli przy wrastających paznokciach stóp dojdzie do zakażenia skóry, leczenie trzeba rozpocząć jak najszybciej. Lekarz może przepisać stosowanie płynu, maści. W leczeniu wrastających paznokci stosuje się także specjalne klamry.

U dzieci bardzo często na paznokciach pojawiają się jasne plamki. Płytka rozdwaja się, jest krucha i łamliwa. Może być to oznaką niedoborów niektórych mikro- lub makroelementów (np. wapnia, żelaza). Zwykle wzbogacenie diety rozwiązuje problem. Plamy na paznokciach mogą też być skutkiem uderzenia – znikną wraz ze wzrostem płytki.

Bibliografia:

1. https://www.pum.edu.pl/__data/assets/file/0003/34266/56-01-08.pdf,

2. http://www.phie.pl/pdf/phe-2009/phe-2009-1-018.pdf.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
78
27
Polecamy
Żółte paznokcie u nóg i rąk – skąd się biorą?
Skuteczne sposoby na przebarwienia
Żółte paznokcie u nóg i rąk – skąd się biorą? Skuteczne sposoby na przebarwienia TVN zdrowie
Pofalowane paznokcie – czy mogą oznaczać chorobę?
Pofalowane paznokcie – czy mogą oznaczać chorobę? TVN zdrowie
Czarne plamki na paznokciach – co oznaczają?
Czarne plamki na paznokciach – co oznaczają? Dzień Dobry TVN
Drętwienie rąk i nóg – o czym może świadczyć?
Drętwienie rąk i nóg – o czym może świadczyć? Dzień Dobry TVN
Komentarze (1)
Jana
Jak się pojawiają problemy paznokcia to najlepiej od razu do podologa się wybrać tak naprawdę, ja akurat w centrum podologicznym podologic leczyłam stopy, miałam robioną rekonstrukcję płytki paznokciowej i teraz o problemach ze stopami już nie myślę, ale faktycznie do gabinetu zgłosiłam się szybko i nie zwlekałam z niepotrzebnymi wymówkami
Czytaj całość
Nie przegap
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?