Chore nerki często objawiają się na twarzy. Przejęcie kontroli nad chorobą poprawi choremu komfort życia. Niepozorne, lecz uporczywe zmiany skórne nie będą już tak widoczne jak wcześniej. Poprawa ogólnego stanu zdrowia pacjenta zmniejszy też częstotliwość ich występowania.
Chore nerki: objawy na twarzy
Spowodowane przez chore nerki objawy na twarzy możemy zaliczyć do dwóch grup – symptomów swoistych i nieswoistych. Objawy swoiste to takie, które bardzo często są przypisane do konkretnej choroby. Nieswoiste za to mogą być symptomami także innych chorób i pojawiają się bardzo często.
Objawy nieswoiste na twarzy przy chorobach nerek:
- porfiria skórna późna
- pseudoporfiria.
Objawy swoiste:
- suchość skóry
- świąd skóry
- obrzęki
- przebarwienia.
Częstotliwość występowania objawów jest związana ze stanem zdrowia chorego. U pacjentów dializowanych te dolegliwości mogą przybierać na sile.
Czytaj także: Choroba, która zwiększa śmiertelność przy zakażeniu koronawirusem
Porfiria skórna późna i pseudoporfiria – objawy chorych nerek na twarzy
Na podstawie przeprowadzonych badań oszacowano, że porfiria skórna późna i pseudoporfiria występowały u blisko 9% pacjentów chorujących na nerki. Obydwie te choroby są spowodowane gromadzeniem światłoczułych substancji w skórze. Skóra pacjenta z chorymi nerkami jest przez to wrażliwa na promieniowanie UV. Efektem gromadzenia się tych substancji w wyniku nadmiernej ekspozycji na promienie UV u pacjentów nefrologicznych są pęcherze, które z czasem przeistaczają się w nadżerki lub strupy. Zmiany pokrywają nieosłonięte części ciała, tj. twarz, przedramiona i ręce. U pacjentów chorych na nerki wszelkie zmiany skórne goją się wolno. W przypadku porfirii pozostałością po pęcherzach były blizny i grudki podobne do prosaków.
Powstawanie pęcherzy wiąże się niedoborem enzymu o nazwie dekarboksylaza uroporfirynogenu. Wpływ na jego czynności mają picie alkoholu, zakażenie wirusem wątroby typu C i wirusem HIV. Stosowane leki moczopędne lub grzybicze zwiększają ryzyko wystąpienia zmian. W przypadku pacjentów nefrologicznych pęcherzom można zapobiec dzięki dializom otrzewnowym. Pacjenci, którzy nie są poddawani dializom, powinni unikać nadmiernej ekspozycji na słońce. W ich przypadku konieczna jest ochrona przeciwsłoneczna. Skóra ma wtedy skłonność do przebarwień.
Co zrobić, aby mieć zdrowe nerki? Dowiesz się tego z filmu:
Obrzęki a chore nerki – objawy na twarzy
Charakterystyczne przy chorych nerkach objawy na twarzy to obrzęki – głównie powiek, niekiedy całej twarzy włącznie z szyją. Ich powstawanie jest związane z zatrzymywaniem się wody w organizmie.
W wyniku choroby nerek uszkodzeniu ulegają kłębuszki nerkowe. Efektem ich uszkodzenia jest nadmierne przesączanie albumin (białko odpowiedzialne za ciśnienie osmotyczne krwi) do moczu zamiast do krwi. Obniżony poziom albumin skutkuje zaburzeniem równowagi między płynem wewnątrz naczyń a płynem w naczyniach krwionośnych. Dochodzi wtedy do powstawania obrzęków.
Początkowo objawy nie są widoczne. Narastają wraz z rozwojem choroby. Skóra jest wtedy blada i wygląda na napiętą. Najbardziej opuchnięta jest skóra wokół oczu.
Obrzęki w chorobach nerek są niebezpieczne. Zatrzymanie wody w organizmie, a tym samym przewodnienie, może skutkować zwiększonym ciśnieniem tętniczym. Należy je zwalczać za pomocą leków moczopędnych. Kluczowym elementem jest też dieta. Pacjent powinien zrezygnować z dosalania potraw. W niektórych przypadkach do terapii włącza się sterydy. Leczenie trwa od 3 do 6 miesięcy, kiedy stopniowo zmniejsza się dawkę. Taka terapia jest wdrażana rzadko.
Czytaj także: Sygnały, które wysyła organizm, świadczące o tym, że jesz za dużo soli
Suchość skóry i świąd u pacjentów chorujących na nerki
Z suchością skóry i związanym z nią świądem boryka się blisko 85% pacjentów nefrologicznych. Przyczyną suchości jest zmniejszona ilość wody w warstwach rogowych naskórka. Sucha skóra jest napięta i swędzi. Jest też bardziej wrażliwa na działanie czynników zewnętrznych, np. na zmiany temperatury. W takich sytuacjach ważna jest właściwa pielęgnacja.
W leczeniu suchości skóry pomocne są kremy z mocznikiem i kwasem salicylowym. Konieczne jest intensywne nawilżanie. Objawy ustępują całkowicie w momencie przeszczepienia nerki. U pacjentów dializowanych ich intensywność jest dużo mniejsza.
Bibliografia:
- Joanna M. Przepiórka-Kosińska, Katarzyna M. Chyl-Surdacka, Joanna Bartosińska, Dorota Krasowska, Grażyna Chodorowska, Zmiany skórne w przewlekłej chorobie nerek, Przegl. Dermatol. 2017, 104, 142–153