Polub nas na Facebooku
Czytasz: Cholina w ciąży – ważna dla zdrowia mamy i prawidłowego rozwoju dziecka
menu
Polub nas na Facebooku

Cholina w ciąży – ważna dla zdrowia mamy i prawidłowego rozwoju dziecka

Kobieta, która jest w ciąży

Fot: Mango Productions / gettyimages.com

Cholina w ciąży pełni wiele ważnych funkcji, wspierających rozwój płodu i stan zdrowia matki. Niestety ciężarne wciąż nie mają świadomości, jak ważnym jest składnikiem odżywczym. Bez jej udziału niemożliwa jest synteza kwasu foliowego i kwasu DHA.

Cholina to inaczej witamina B4 – związek chemiczny rozpuszczalny w wodzie. Suplementacja choliny w ciąży jest istotna – jej braki mogą doprowadzić do wad wrodzonych u płodu. W organizmach matki i rozwijającego się płodu pełni wiele ważnych funkcji. Oprócz tego salicylany choliny są wykorzystywane jako składniki leków przeciwzapalnych, najczęściej do leczenia bólu gardła. Poza ciążą cholina wspiera pracę wątroby, serca, nerek i mózgu.

Cholina a ciąża – ważna witamina dla rozwoju płodu

Witamina B4 działa na poziomie komórkowym – jest ważnym składnikiem błon komórek i ma znaczenie przy ich podziałach. Nieprawidłowe podziały komórkowe to podłoże do rozwinięcia się dość poważnych chorób, m.in. zespołu Downa. Ryzyko zachorowania zwiększa się ośmiokrotnie, jeśli przyszła matka zmaga się z niedoborem witaminy B4. Cholina w czasie ciąży odpowiada za rozwój łożyska i płodu, bierze czynny udział w dostarczaniu do niego kwasu dokozaheksaenowego (DHA). W późniejszych etapach ciąży usprawnia przepływ krwi u rozwijającego się dziecka i jednocześnie reguluje poziom kortyzolu. Działanie to ma znaczenie również dla przyszłości malucha – prawidłowe stężenie choliny zapobiega cukrzycy i otyłości. Bez witaminy B4 niemożliwy byłby rozwój układu nerwowego płodu. Acetylocholina działa na układ nerwowy, a produktem ubocznym tej reakcji jest właśnie cholina, która wpływa na powstawanie nowych połączeń nerwowych w hipokampie – części mózgu odpowiadającej za pamięć i myślenie przestrzenne.

Cholina w ciąży bierze udział w syntezie DNA. Potrafi jedne geny „wyciszać”, a inne pobudzać. Dla przyszłej mamy cholina jest strażnikiem zdrowia wątroby – dzięki niej wytwarzane są substancje odpowiadające za transport cholesterolu z tego organu, co chroni przed jego stłuszczeniem. Dzięki witaminie B4 układ nerwowy przyszłej mamy działa sprawnie, serce bije równomiernie, a mięśnie pracują w sposób prawidłowy.

Skutki niedoboru choliny w ciąży

Niedobory choliny w ciąży mogą doprowadzić do wielu wad rozwojowych płodu i chorób, nawet tych o podłożu genetycznym. Niski poziom choliny zwiększa ryzyko wystąpienia wad cewy nerwowej u dziecka, takich jak rozszczep kręgosłupa, przepukliny oponowe i mózgowo-rdzeniowe, a nawet bezmózgowie. Zbyt niska podaż choliny do płodu może przyczynić się do rozwoju zespołu Downa oraz innych chorób genetycznych. Skutkiem braków witaminy B4 będzie także zaburzony rozwój intelektualny dziecka. U kobiety niedobór choliny w ciąży może skutkować bólami głowy, wzmożonymi zaparciami, mdłościami i stanami lękowymi. Niska zawartość choliny w ciąży zwiększa ryzyko pojawienia się stanu przedrzucawkowego, a nawet zbyt wczesnego porodu. Osłabieniu ulega także odporność matki – staje się ona bardziej podatna na wszelkiego rodzaju infekcje, które same w sobie mogą być groźne dla płodu.

Zobacz film i dowiedz się jak rozwija się płód:

Zobacz film: Jak rozwija się płód? Źródło: 36,6

Cholina w ciąży – preparaty, suplementacja, dieta

Zapotrzebowanie na cholinę w ciąży wynosi 450 mg, a poza nią jest to 425 mg. Mamom karmiącym piersią poleca się spożywanie witaminy B4 nawet w ilości 550 mg. Suplementacja jest polecana szczególnie tym kobietom, które zmagają się z chorobami wątroby, ponieważ to one zazwyczaj cierpią na jej niedobór. W takich przypadkach dawka 450 mg może być niewystarczająca, dlatego odpowiednia jej ilość zostanie dobrana przez lekarza. Przyszłe mamy nie muszą się martwić o specjalną suplementację choliny i dokupienie do swojej apteczki nowych preparatów, chyba że ich zapotrzebowanie tego wymaga. Rekomendowane ilości choliny w ciąży zawierają suplementy dla kobiet w ciąży i karmiących piersią – w jednej tabletce znajdziemy żelazo, jod, magnez, kwas foliowy, witaminy D, C i inne z grupy B.

Jak uzupełniać cholinę za pomocą diety? Znajdziemy ją w jajkach (ok. 113 mg w 1), świeżych rybach (aż 284 mg w 85 g), kalafiorze i brokułach. Mięso wołowe i drobiowe zawiera duże ilości witaminy B4 – aż 222 mg w 68 g.

Cholina w ciąży – skutki nadmiaru

Przedawkowanie choliny w ciąży nie jest łatwe, ponieważ nadmiar tej substancji jest wydalany z moczem. Wzmożona suplementacja tego związku może sprawić, że u matki pojawią się skutki uboczne w postaci biegunek, nudności, niskiego ciśnienia i dużej potliwości.

Bibliografia:

  1. Dorota Świątkowska, Poradnik żywienia dla kobiet w ciąży, Klinika Położnictwa i Ginekologii Instytutu Matki i Dziecka, ISBN 978–83–88767–69–2.
  2. Dorota Bomba-Opoń, Lidia Hirnle, Jarosław Kalinka, Agnieszka Seremak-Mrozikiewicz, Suplementacja folianów w okresie przedkoncepcyjnym, w ciąży i połogu. Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników, Ginekologia i Perinatologia Praktyczna 2017, t. 2, nr 5, s. 210–214, Via Medi
Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
0
0
Polecamy
Witaminy w ciąży - jakie witaminy w ciąży, jak suplementować?
Witaminy w ciąży - jakie witaminy w ciąży, jak suplementować? Dzień Dobry TVN
Przyjmowanie leków w czasie ciąży może być niebezpieczne dla dziecka
Przyjmowanie leków w czasie ciąży może być niebezpieczne dla dziecka Dzień Dobry TVN
Kwas DHA – stosowanie i dawkowanie DHA w ciąży u niemowląt i dzieci
Kwas DHA – stosowanie i dawkowanie DHA w ciąży u niemowląt i dzieci TVN zdrowie
Witaminy dla kobiet – jakie należy brać przed ciążą, a jakie podczas ciąży?
Witaminy dla kobiet – jakie należy brać przed ciążą, a jakie podczas ciąży? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Glejak– jak wygląda leczenie tego nowotworu?
Glejak– jak wygląda leczenie tego nowotworu?
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?
Co to jest woda strukturalna? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego zjawiska? Mit wody strukturalnej
Co to jest woda strukturalna? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego zjawiska? Mit wody strukturalnej
Ból receptorowy i neuropatyczny – rodzaje bólu i skala oceny bólu
Ból receptorowy i neuropatyczny – rodzaje bólu i skala oceny bólu
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?