Polub nas na Facebooku
Czytasz: Kwas DHA – stosowanie i dawkowanie DHA w ciąży u niemowląt i dzieci
menu
Polub nas na Facebooku

Kwas DHA – stosowanie i dawkowanie DHA w ciąży u niemowląt i dzieci

NAN

Fot: Martinan / stock.adobe.com

Kwas DHA jest jednym z najważniejszych kwasów tłuszczowych w diecie kobiety w ciąży. Wpływa na prawidłowy rozwój mózgu, zmysłu wzroku i pozostałych narządów nienarodzonego dziecka. Chroni także przed niebezpieczną rzucawką. Stosowany u niemowląt, pozytywnie wpływa na układ odpornościowy.

Kwas DHA, czyli kwas dokozaheksaenowy jest kwasem wielonienasyconym należącym do grupy kwasów omega-3. Jest niezbędny w czasie ciąży, ma pozytywny wpływ na stan zdrowia ciężarnej i rozwój płodu. Stosowanie kwasu DHA może zapobiegać powikłaniom ciąży i niedorozwojowi przyszłego dziecka. Zażywanie kwasu DHA zmniejsza ryzyko wystąpienia depresji u kobiet ciężarnych i depresji poporodowej.

Czym jest kwas DHA?

Kwas DHA jest organicznym związkiem chemicznym, obecnym w m.in. algach oraz rybach. Jak podkreślają lekarze, DHA to główny składnik budulcowy centralnego układu nerwowego, a także siatkówki oka. Badania naukowców z University of Missouri dowiodły, że regularne i odpowiednie spożywanie kwasu DHA zmniejsza ryzyko infekcji układu oddechowego, wystąpienia alergii pokarmowej, wziewnej oraz astmy. Kwas DHA ma korzystne działanie na rozwój ośrodkowego i centralnego układu nerwowego. Kwas DHA chroni neurony przed działaniem różnych szkodliwych czynników odpowiedzialnych za stany zapalne i ich uszkodzenia.

Stosowanie kwasu DHA w ciąży – korzyści, dawkowanie

Zdaniem lekarzy i naukowców, kwas DHA jest niezbędny w czasie ciąży i należy stawiać go na równi z kwasem foliowym. Ze względu na działanie, suplementacja kwasu DHA jest niezbędna do prawidłowego przebiegu rozwoju płodu w okresie prenatalnym, a także budowy tkanek u ciężarnej w czasie ciąży. Dane amerykańskich naukowców wskazują, że kobiety spożywające kwas DHA są mniej narażone na stan przedrzucawkowy, który może doprowadzić do odklejania łożyska, pęknięcia wątroby, niskiej masy urodzeniowej, a także udaru u dziecka.

Zapotrzebowanie na kwas DHA wzrasta szczególnie w III trymestrze, kiedy to u nienarodzonego dziecka rozwija się układ nerwowy. Zgodnie z wytycznymi Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, kobiety w ciąży powinny zażywać co najmniej 200 mg DHA na dobę w przypadku zróżnicowanej diety bogatej w źródła DHA różnego pochodzenia. Jeśli spożycie ryb jest niskie, warto podnieść dzienną dawkę kwasu do ok. 500 mg. Kobiety z wysokim ryzykiem przedwczesnego porodu powinny przyjmować dawkę ok. 1000 mg dziennie. Ginekolodzy podkreślają, że suplementację DHA należy rozpocząć już w pierwszym miesiącu ciąży. Warto pamiętać o nieznacznym i bezpiecznym wydłużeniu czasu ciąży u kobiet, które we właściwy sposób przyjmowały kwas DHA. Dzieci matek dbających o suplementację DHA rodzą się z większą masą ciała.

W Polsce odsetek wcześniaków wynosi ok. 10%, co w porównaniu do statystyk pozostałych państw Europy (od 6 do 8,5%) jest niepokojące. W zmniejszeniu liczby ciąż przedwczesnych z pewnością pomoże zażywanie kwasu DHA przez cały okres ciąży. Udowodniono, że kwas DHA wykazuje korzystne działania dla zdrowia przyszłej matki. Kwas zmniejsza ryzyko tzw. baby blues (depresja poporodowa) i wystąpienia depresji u ciężarnych.

Stosowanie kwasu DHA u noworodków i dzieci

Kwas DHA powinien być przekazywany noworodkom w pierwszych dniach ich życia za pośrednictwem mleka matki. Warto pamiętać, że jego obecność jest związana z prawidłowym rozwojem narządu wzroku. Jak wskazują badania, dzieci matek przyjmujących kwas DHA w ciąży o wiele szybciej radziły sobie z przeziębieniami, kaszlem, świszczącym oddechem, wydzieliną z dróg oddechowych i pozostałymi objawami infekcyjnymi. Jeśli kobiety w ciąży regularnie spożywały kwas DHA w ilości co najmniej 400 mg na dobę, nie ma potrzeby, aby na etapie niemowlęctwa dodatkowo suplementować DHA u dzieci. Dzieje się tak z uwagi na odpowiedni poziom kwasu w mleku matki. Po zakończeniu okresu karmienia zgodnie z zaleceniami lekarzy, powinno się dostarczać dzieciom DHA w ilości co najmniej 0,3% wszystkich kwasów tłuszczowych, czyli minimum 100 mg DHA dziennie do 2. roku życia. Starsze dzieci powinny spożywać DHA wraz z EPA (kwas eikozapentaenowy) w dawce blisko 250 mg na dobę. Dzieciom urodzonym przedwcześnie zaleca się stosowanie od 100 do 200 mg kwasu DHA dziennie w zależności od masy ciała.

Zobacz także: Tokofobia – lęk przed porodem. Przyczyny i sposoby, by go pokonać

Skąd brać kwas DHA?

Opieranie się wyłącznie na rybach jako jedynym źródle kwasu DHA może okazać się niebezpieczne i niewłaściwe zwłaszcza u kobiet w ciąży. DHA w największym stężeniu jest zawarty w tłustych rybach morskich, które często są zanieczyszczone metalami ciężkimi, dioksynami oraz polichlorowanymi bifenylami. Substancje te są szkodliwe nie tylko dla kobiet, ale i płodu. Polskie Towarzystwo Pediatryczne zaleca ograniczenia spożywania ryb morskich (w szczególności tuńczyka i łososia) do jednego posiłku w tygodniu. Ciężarne i małe dzieci nie powinny także jeść śledzi, surowych ryb i owoców morza. Zdaniem dietetyków najbezpieczniejszym źródłem kwasu DHA są algi morskie, które są pozbawione wymienionych szkodliwych substancji. DHA jest obecny (w niższym stężeniu) w oleju z nasion lnu, oleju rzepakowym, oleju arachidowym, oliwie z oliwek soi, suszonych owocach oraz w jajkach.

Zobacz film: Badania w czasie ciąży. Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
3
0
Polecamy
Opalanie w ciąży - czy jest bezpieczne dla matki i dziecka?
Opalanie w ciąży - czy jest bezpieczne dla matki i dziecka? Dzień Dobry TVN
Cholina w ciąży – ważna dla zdrowia mamy i prawidłowego rozwoju dziecka
Cholina w ciąży – ważna dla zdrowia mamy i prawidłowego rozwoju dziecka TVN zdrowie
3.
miesiąc ciąży - jak rozwija się dziecko?
Dolegliwości i objawy ciąży
3. miesiąc ciąży - jak rozwija się dziecko? Dolegliwości i objawy ciąży Dzień Dobry TVN
Od kiedy i po co brać kwas foliowy przed ciążą?
Czy można go przedawkować?
Od kiedy i po co brać kwas foliowy przed ciążą? Czy można go przedawkować? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Glejak– jak wygląda leczenie tego nowotworu?
Glejak– jak wygląda leczenie tego nowotworu?
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?
Co to jest woda strukturalna? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego zjawiska? Mit wody strukturalnej
Co to jest woda strukturalna? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego zjawiska? Mit wody strukturalnej
Ból receptorowy i neuropatyczny – rodzaje bólu i skala oceny bólu
Ból receptorowy i neuropatyczny – rodzaje bólu i skala oceny bólu
Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii
Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii