Chirurg naczyniowy to lekarz, który ma także kompetencje do tego, aby wykonać specjalistyczne badanie ultrasonograficzne żył i tętnic, zwane USG Dopplera. Obrazuje ono przepływ krwi. Chirurg naczyniowy leczy zarówno osoby dorosłe, jak i dzieci.
Chirurg naczyniowy – co leczy?
Chirurg naczyniowy zajmuje się głównie diagnostyką, różnicowaniem oraz leczeniem zarówno ostrych (czyli pojawiających się nagle), jak i przewlekłych chorób i dolegliwości naczyń krwionośnych. W kompetencje lekarza chirurga naczyniowego nie wlicza się leczenie początkowych odcinków aorty wstępującej i naczyń serca. Tymi zajmują się kardiolodzy i kardiochirurdzy.
Chirurg naczyniowy, także dziecięcy, wykonuje zabiegi operacyjne na otwartych tkankach oraz metodami wewnątrznaczyniowymi. Podczas zabiegów wewnątrznaczyniowych w tętnicy podejrzanej o występowanie stanu chorobowego umieszczana jest śluza naczyniowa uniemożliwiająca wsteczny przepływ krwi oraz specjalne cewniki i prowadnice, przy pomocy których lekarz dociera do obszaru objętego zmianami chorobowymi. Pozwala to rozbić te zmiany i odprowadzić je na zewnątrz za pomocą cewnika. Do naczynia może również zostać wszczepiony tzw. stent, czyli metalowa rurka o strukturze siateczki, która utrzymuje drożność tętnicy przy jej zwężeniu wynikającym z procesu chorobowego. Chirurg naczyniowy obserwuje przebieg czynności na bieżąco na ekranie radiograficznym.
Lekarz chirurg naczyniowy – czym się zajmuje?
Chirurg naczyniowy zajmuje się przeprowadzaniem diagnostyki naczyń chłonnych i krwionośnych. Są to zarówno badania podmiotowe, czyli wywiad chorobowy, jak i przedmiotowe, czyli fizykalne – polegające na oglądaniu, dotykaniu i osłychiwaniu chorego. Chirurg naczyniowy może dobrać nieinwazyjne metody leczenia naczyń, a także, jeśli te nie wystarczą, zakwalifikować i skierować osobę chorą do poddania się odpowiedniemu zabiegowi operacyjnemu, a następnie go przeprowadzić. W skrajnych przypadkach, kiedy w kończynach występuje martwica w efekcie niedrożności i niedokrwienia naczyń, może być konieczna amputacja, którą również przeprowadza chirurg naczyniowy. Po zabiegu orzeka o niezdolności do pracy, niepełnosprawności lub niezdolności do samodzielnego funkcjonowania oraz prowadzi rehabilitację celem przywrócenia podopiecznego do pełnej sprawności lub, w przypadku niemożności całkowitego wyleczenia, wprowadza metody hamujące pogłębianie rozwoju choroby.
Czym zajmuje się chirurg ogólny? Dowiesz się tego z filmu:
Chirurg naczyniowy a USG Dopplera
Wśród kompetencji chirurga naczyniowego znajduje się także wykonanie badania ultrasonograficznego (USG) metodą Dopplera. Jest to jedno z najważniejszych narzędzi diagnostycznych chorób całego układu krwionośnego, głównie żył i tętnic. Badanie to jest nieinwazyjne i jego przeprowadzenie jest bezpieczne także u kobiet w ciąży oraz dzieci. USG Dopplera pozwala na wykrycie większości zaburzeń przepływu, a ponadto informuje o stanie naczyń krwionośnych i przedstawia przepływ krwi w czasie rzeczywistym, wraz z jego kierunkiem i prędkością. Niektóre schorzenia wykrywane dzięki tej metodzie mogą przyczynić się do powstawania innych chorób, jeśli są nieleczone. W tym rodzaju USG badane są także naczynia przeszczepionej nerki oraz przetoki dializacyjne.
Chirurg naczyniowy może zlecić USG Dopplera w kilku konkretnych przypadkach. Zazwyczaj jest ono wskazane przy silnie dokuczających bólach kończyn górnych w okolicach obręczy barkowej oraz zasinieniu i opuchliźnie dłoni, a także w przewlekłych bólach kończyn dolnych, zwłaszcza w rejonie podudzia. Wskazaniami są również: uczucie ciężkości nóg, skurcze, mrowienia, żylaki, kłopoty z utrzymaniem równowagi, częste zawroty głowy i szumy w uszach.
Badanie pozwala wykryć m.in. tętniaki, zmiany miażdżycowe w obrębie tętnic – w tym zawiera się także ocena stopnia zwężenia miażdżycowego, szerokości naczyń i stopnia niedokrwienia tkanek obwodowych – a także chorobę niedokrwienną. Nie wymaga specjalistycznego przygotowania chorego.