Kiedyś uważano, że ostra papryka może niekorzystnie działać na układ pokarmowy. Dziś eksperci nie mają żadnych wątpliwości, że w umiarkowanych, odpowiednich ilościach działa prozdrowotnie. Jakie konkretnie ma papryczka chili?
Przeczytaj też: #ObiadNaZdrowie: Zupa krem z pieczonej papryki - przepis, składniki, kcal
Chili – właściwości
Jak już wspomnieliśmy, papryczka czili w niedużych ilościach ma dobry wpływ na nasz organizm. Warto bowiem wiedzieć, że kapsaicyna, czyli chemiczny związek w niej zawarty, ma właściwości przeciwbólowe, przeciwzapalne, a także rozgrzewające. Wykorzystując w kuchni tę przyprawę, pobudzamy układ krążenia, a także przyspieszamy trawienie. Ponadto ułatwia pracę jelit, ponieważ chili bogate jest także w błonnik. A gdyby tego było mało, papryczka ta zawiera w sobie dużo witamin w tym przede wszystkim witaminę C, A, B6. Ponadto dzięki niej dostarczamy sobie żelazo, potas, magnez i mangan. Eksperci twierdzą również, że chili posiada antyrakowe działanie.
Chili – zastosowanie
Papryczkę chili używa się przede wszystkim w kuchni. Do jakich dań? Możesz doprawić nią niemal każdy posiłek – w tym także i deser, ponieważ papryczka ta rewelacyjnie komponuje się z czekoladą. Pamiętaj jednak, by początkowo serwować ją w niewielkich ilościach i ewentualnie zwiększać dawkę.
Przeczytaj też: Kapsaicyna – właściwości, pozyskiwanie i zastosowanie
Przypomnijmy jednak, że chili można użyć nie tylko po to, by wzmocnić smak danego dania. Ta pikantna przyprawa świetnie sprawdzi się podczas kuracji odchudzającej, a także zwalczającej przeziębienie. Rewelacyjnie zadziała też jako środek to wzmacniania odporności czy zapobiegania migrenom. Niektórzy twierdzą również, że regularnie spożywanie papryczki chili wpływa na lepszy nastrój i pozytywne życie seksualne.
Chili – rodzaje
Papryczka chili… nie jedno ma imię. Okazuje się bowiem, że istnieje wiele odmian tej przyprawy. Jedną z najpopularniejszych jest pepperoni (ostra, słodkawa). Znaną odmiana jest też papryczka jalapeno (jedna z najostrzejszych odmian). Poza tym miłośnicy ostrych smaków znają tez na pewno papryczkę cayenne. Mniej popularne odmiany to między innymi: tabasco, aji, piri-piri czy rocoto.
Przeczytaj też: Pieprz cayenne – właściwości zdrowotne i rola w odchudzaniu
Zobacz też film: Ostre potrawy poprawiają humor? Sprawdź jak kapsaicyna wpływa na nasze ciała