Cheat meal wzbudza ogromne kontrowersje wśród dietetyków, którzy dzielą się na dwie grupy. Jedna z nich twierdzi, że cheat meal może przynieść korzyści, natomiast druga grupa uważa, że nie powinno się stosować odstępstw w diecie.
Cheat meal - na czym polega?
Oszukany posiłek to posiłek niezgodny z planem żywienia, mówiąc najogólniej. Chodzi o to, że osoba walcząca z nadwagą i będąca na restrykcyjnej diecie pozwala sobie raz na jakiś czas zjeść coś niezgodnego z zasadami diety. Najczęściej są to dania typu fast food, czyli pizze, zapiekanki, hot dogi, kebaby, frytki, ale także słodycze czy chipsy. Głównym zadaniem takiego posiłku jest odciążenie psychiczne. Pacjent pozwala sobie na odstępstwo od diety w nagrodę za pilne jej przestrzeganie.
Uwaga! Cheat meal nie powinien być wprowadzony do diety częściej niż raz na tydzień.
Stosowanie odpowiedniej diety umożliwia efektywne spalanie tkanki tłuszczowej i pozwala ustabilizować poziom hormonów w organizmie - m. in. greliny i leptyny, odpowiedzialnych za uczucie sytości, głód i magazynowanie tkanki tłuszczowej. Dobrze zbilansowana dieta reguluje poziom hormonów, a jeden tego typu posiłek nie zaburzy pracy całego organizmu.
Polecamy: Dieta warzywna - jakie przynosi efekty? Zasady i jadłospis diety warzywnej
Cheat meal - kiedy można zjeść oszukany posiłek?
Pierwszy oszukany posiłek można zjeść po dwóch tygodniach stosowania diety. Ważne, aby nie miał on więcej niż 1000 kcal. Jak już pisaliśmy - nie powinno się jeść więcej niż jeden cheat meal w tygodniu.
Kolejny posiłek powinien być spożyty dopiero, kiedy pojawi się głód. Nie powinno się także zmniejszać objętości kalorycznej pozostałych dań z racji tego, że pozwoliliśmy sobie na odstępstwo.
Z filmu dowiecie się, jak racjonalnie podejść do tematu odchudzania:
Cheat meal a dieta
Jeśli po tego typu posiłku odczuwamy sytość przez długi czas nie powinniśmy wciskać w siebie jedzenia. Chodzi o to, że oszukany posiłek ma za zadanie poprawić nastrój - ponieważ zaspokajamy swoją potrzebę, nagradzamy się, w naszym organizmie wydzielają się endorfiny, czyli hormony szczęścia. Cheat meal zmniejsza stres związany z dietą, pozwala na zmniejszenie napięcia emocjonalnego.
Jeśli pojawiają się po nim wyrzuty sumienia, to można zagłuszyć je wykonując trening spalający tkankę tłuszczową.
U każdej osoby odchudzającej się występuje etap zatrzymania wagi, który może trwać nawet kilka tygodni. Dietetycy będący zwolennikami cheat meal zauważają, że włączenie oszukanego posiłku o dużo większej kaloryczności niż te z codziennego jadłospisu pozwala przełamać moment zatrzymania wagi.
Cheat meal może stanowić też alternatywę dla osób ściśle przestrzegających diety, a które mają "ważny wieczór", czyli np. obiad w rodzinnym gronie, wesele, czy wyjście ze znajomymi na lunch. Mogą oni wtedy pozwolić sobie na to, co jedzą wszyscy.
Przeciwnicy cheat meal uważają z kolei, że oszukany posiłek rozbudza apetyt pacjenta i oddala go od postawionego celu. Mówiąc prościej, cheat meal może spowodować powrót do starych nawyków i całkowite porzucenie diety.
Warto wiedzieć: Czy warto płacić więcej za ekologiczną żywność? Wpływ pestycydów na organizm