Czym jest Cepan i w jakim celu się go stosuje?
Cepan jest lekiem przeznaczonym do smarowania miejscowo na blizny na skórze. Lek bardzo łatwo przenika w głąb blizny i działa na nią uelastyczniająco, a dodatkowo spłaszcza blizny i powoduje ich zblednięcie. Cepan również pomaga w zapobieganiu tworzenia się przerostów blizn. Co więcej, lek ten działa stymulująco na pęcznienie, zmiękczanie i rozluźnienie tkanki bliznowatej wpływając korzystnie na strukturę kolagenu. Krem działa przyspieszająco na regenerację tkanki zmniejszając jej reakcję zapalną oraz znosi uczucie napięcia i świądu.
Wskazania do stosowania leku Cepan:
- Miejscowe leczenie blizn i bliznowców (keloidów) po oparzeniach i zabiegach chirurgicznych,
- Leczenie przykurczy,
- Leczenie blizn umiejscowionych na powiekach,
- Leczenie blizn spowodowanych czyrakami, owrzodzeniami i trądzikiem.
- Przy odpowiednio wczesnym zastosowaniu leku Cepan zapobiega on powstawaniu blizn.
Zobacz film i sprawdź w jaki sposób usunąć blizny na skórze:
Cepan – skład
Lek Cepan występuje w postaci maści, a substancjami czynnymi są: wyciąg etanolowy z cebuli, wyciąg z rumianku, heparyna sodowa oraz alantoina. W 100 gramach kremu znajduje się:
- 20 g wyciągu etanolowego z cebuli,
- 5 g wyciągu z rumianku,
- 5000 IU heparyny sodowej,
- 1 g allantoiny.
Oprócz wyżej wymienionych substancji czynnych, krem zawiera również substancje pomocnicze: mieszanina alkoholu cetostearylowego i sodu laurylosiarczanu, parafina ciekła, wazelina biała, samo emulgująca mieszanina mono i diglicerydów wysoko nasyconych kwasów tłuszczowych i potasu stearynianu, glicerol, metylu parahydroksybenzoesan, propylu parahydroksybenzoesan, woda oczyszczona.
Cepan – jak stosować?
Cepan należy nakładać na bliznę cienką warstwą, lekko masując bliznę. Proces ten należy powtórzyć 2 – 3 razy w ciągu doby. Dawkowanie dotyczy zarówno dorosłych jak i dzieci. Krem należy stosować po całkowitym wyleczeniu się rany.
W celu leczenia starych i stwardniałych blizn oraz przy przykurczach zaleca się niewielką ilość kremu nałożyć na jałowy gazik a następnie przyłożyć na bliznę na 30 do 60 minut. Czas leczenia blizn zależy od wieku blizny i może trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy.
Aby uzyskać jak najlepszy efekt kuracji przede wszystkim krem należy stosować systematycznie. Leczenie należy rozpocząć możliwie jak najwcześniej po pojawieniu się blizny. Stosowanie kremu często pozwala uniknąć ponownej operacji lub przeszczepu.
Cepan – możliwe działania niepożądane
Ze względu na zawartość alkoholu cetystearylowego lek może powodować miejscową reakcję skórną, np. kontaktowe zapalenie skóry. Lek zawiera również metylu parahydroksybenzoesan oraz propylu parahydroksybenzoesan, które mogą powodować reakcje alergiczne (możliwe reakcje typu późniejszego).
Na początku leczenia może wystąpić zaczerwienienie i pieczenie skóry. Te objawy występują dość rzadko. Jeżeli po zastosowaniu leku, pojawią się wyżej wymienione objawy, należy ograniczyć stosowanie Cepanu aż do ich ustąpienia. Jeżeli ograniczenie stosowania leku nie spowoduje ustąpienia podrażnienia skóry, należy odstawić lek i skontaktować się z lekarzem.
Cepan – środki ostrożności
- Leku nie należy stosować w przypadku uczulenia na substancje czynne lub na którykolwiek z pozostałych składników tego leku,
- Stosując Cepan w leczeniu blizn umiejscowionych na powiekach, należy zachować ostrożność, aby nie dostał się do oczu,
- Kobiety w ciąży lub karmiące piersią przed zastosowaniem leku powinny poradzić się lekarza lub farmaceuty. Brak danych na temat bezpieczeństwa stosowania leku u kobiet w ciąży i w okresie karmienia piersią.