Układ nerwowy człowieka dzielimy na układ ośrodkowy i obwodowy. Podstawowym elementem budowy układu nerwowego jest komórka nerwowa (neuron), złożona z ciała komórkowego i wypustek. Neurony przewodzą informacje w postaci sygnału elektrycznego.
Nerwy są wiązkami włókien nerwowych - aksonów. Ich długość osiąga czasem nawet 1 metr. Impuls elektryczny może rozchodzić się w niektórych neurytach z prędkością 400 km/h.
Obwodowy układ nerwowy składa się z nerwów i nielicznych zwojów nerwowych. Nerwy można ogólnie podzielić na czuciowe (przenoszące impulsy do mózgu), ruchowe (przekazujące informacje z mózgu do narządów i tkanek) oraz mieszane.
Ośrodkowy układ nerwowy zbudowany jest z mózgowia, móżdżku, rdzenia przedłużonego i rdzenia kręgowego. Jego poszczególne struktury odpowiedzialne są za różne funkcje.
Mózgowie jest centralną częścią ośrodkowego układu nerwowego i odpowiada za sterowanie organizmem, w tym za prawidłową akcję serca, równowagę wodno-elektrolitową, temperaturę ciała. Od mózgu odchodzi 12 par nerwów czaszkowych, które odpowiadają m. in. za węch, wydzielanie łez, ruchy oczu, mimikę twarzy, wzrok, żucie. Co ciekawe mózg pracuje najintensywniej w czasie snu. Na filmie znajdziecie bardzo dokładny opis układu nerwowego wraz z pełnionymi przez poszczególne jego elementy funkcjami.
Więcej informacji: Ośrodkowy i obwodowy układ nerwowy człowieka - zasady działania
Choroby układu nerwowego
Pierwotne – niebędące powikłaniami innych schorzeń:
- udar mózgu,
- epilepsja,
-
klasterowy ból głowy,
- migrena,
-
zapalenie opon mózgowych,
- stwardnienie rozsiane,
- stwardnienie zanikowe boczne,
-
choroba Parkinsona,
-
choroba Alzheimera.
Wtórne – będące powikłaniami innych schorzeń bądź efektem ich rozwoju i zajmowania kolejnych układów organizmu:
- zespół Guillaina-Barrego – częsta konsekwencja zapalenia wątroby typu B,
- miażdżyca,
-
cukrzyca,
- mocznica.
Polecamy: Choroby układu nerwowego