Borowik szatański nie ma nic wspólnego z borowikiem szlachetnym, choć z pozoru może być do niego podobny. Borowika szatańskiego, potocznie zwanego „szatanem” charakteryzuje trzon w kolorze purpury. Bywa, że u starszych grzybów pojawia się charakterystyczny zapach padliny lub zgniłej cebuli.
Choć Borowik szatański jest rzadko spotykanym grzybem w Polsce (można go znaleźć w lasach liściastych w Górach Kaczawskich i na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej), warto wiedzieć jakie są pierwsze objawy zatrucia oraz jak udzielić pierwszej pomocy.
Borowik szatański – objawy zatrucia
Borowik szatański to niezwykle silnie trujący grzyb. Jego trujące właściwości są spowodowane toksycznymi żywicami. Zjedzenie borowika szatańskiego zwłaszcza w surowej postaci grozi poważnymi dolegliwościami ze strony żołądka i jelit, gdyż toksyny zawarte w grzybie działają silnie drażniąco na śluzówkę. Po zjedzeniu borowika szatańskiego w ciągu 2-3 godzin mogą pojawić się następujące objawy zatrucia:
- dolegliwości od strony układu pokarmowego (wymioty i biegunka),
- ból głowy,
- łzawienie oczu,
- zaburzenia widzenia,
- obfita potliwość,
- spadek ciśnienia,
- zapaść,
- rumień na twarzy.
Borowik szatański – leczenie
Osoba, która zauważyła u siebie takie dolegliwości, powinna jak najszybciej zgłosić się do szpitala w celu płukania żołądka. Zapobiegniemy w ten sposób przedostaniu się trujących substancji do krwi.
Warto zabrać ze sobą resztki grzyba potrzebne do identyfikacji trucizny.
Choremu nie wolno podawać wody, ponieważ picie wody przyspiesza bowiem przenikanie toksyn do krwiobiegu. Leczenie ma na celu zapobiegnięcie uszkodzeniom wątroby.