Polub nas na Facebooku
Czytasz: Bólu zęba po leczeniu kanałowym – jakie są jego przyczyny? Jak sobie z nim radzić?
menu
Polub nas na Facebooku

Bólu zęba po leczeniu kanałowym – jakie są jego przyczyny? Jak sobie z nim radzić?

NAN

Fot.: 4frame group / stock.adobe.com

Ból zęba po leczeniu kanałowym leczy się poprzez antybiotykoterapię oraz zabieg reendo. Dolegliwości po interwencji endodontycznej są dość powszechnym zjawiskiem. Przyczyny bólu nie są dokładnie określone, ale dzieli się je na przedzabiegowe i śródzabiegowe.

Ból zęba po leczeniu kanałowym najczęściej występuje na skutek nagryzania na niego lub z powodu zapalenia przyzębia. Pojawienie się dolegliwości po pewnym czasie od zakończenia tego zabiegu dentystycznego może świadczyć o różnego rodzaju patologiach.

Jak długo utrzymuje się ból zęba po leczeniu kanałowym?

Leczenie kanałowe to prawdopodobnie najbardziej nielubiany zabieg dentystyczny. Najczęstszym powikłaniem występującym w jego trakcie lub bezpośrednio po nim jest ból pozabiegowy (ang. post−operative pain). Ząb po leczeniu kanałowym ma prawo wykazywać niewielką nadwrażliwość przez pewien okres po zabiegu. Jest to całkowicie normalne i zdarza się często. Ból zęba po leczeniu kanałowym określany jest przez chorych jako pulsujący i silny. Jego czas trwania i stopień nasilenia są bardzo różne i zależą zwłaszcza od stopnia interwencji endodonty oraz indywidualnych predyspozycji chorego.

Ból zęba po leczeniu kanałowym może utrzymywać się do 2–3 tygodni po jego zakończeniu. Wraz z upływem czasu od zabiegu dolegliwości powinny się zmniejszać, aż do ich całkowitego ustąpienia. Najczęściej jednak trwają 2–3 dni. Jeśli ból nasila się lub utrzymuje przez ponad 3–4 tygodnie, należy niezwłocznie udać się na konsultację dentystyczną i wykonać zdjęcia RTG. Oznacza to, że leczenie kanałowe się nie powiodło.

Ból zęba po leczeniu kanałowym – przyczyny

Przyczynę dolegliwości stanowi zwłaszcza nagryzanie na poddany leczeniu ząb. Spowodowane jest to źle dobraną obudową kompozytową czy koroną zębową. Zbyt wysokie wypełnienie zęba i nieodpowiednie dostosowanie w zgryzie sprawia, że staje się on przeciążony i wywołuje ból, zwłaszcza przy zaciskaniu szczęki. Jego odczuwanie jest związane z ingerencją w tkanki okołowierzchołkowe, czyli otaczające korzeń zęba. Źródłem bólu może być dodatkowy kanał zębowy i zapalenie przyzębia. Niektórych kanałów nie widać lub mają skomplikowaną budowę. Ból zęba leczonego kanałowo jest także konsekwencją stosowania dużego ciśnienia w trakcie jego wypełniania, urazu stawu skroniowo-żuchwowego lub zapalenia kości.

Nierzadko dochodzi do pojawienia się dolegliwości nawet po dłuższym czasie od zakończenia leczenia kanałowego. Ból zęba po leczeniu kanałowym może wystąpić nawet po kilku miesiącach, a nawet latach. Pochodzi on z otaczających ząb tkanek ozębnej i okolicy przywierzchołkowej. Wówczas stan ten świadczy o toczącym się procesie zapalnym tkanek okołowierzchołkowych. Zapalenie przyzębia wierzchołkowego może przybrać postać ropną, a wówczas nawet najlżejsze dotknięcie zęba staje się źródłem silnego bólu. Zdarzają się też przypadki, że zmiany okołowierzchołkowe (zakażenie i związany z nim stan zapalny tkanki kostnej wokół wierzchołka zęba.) rozwijają się, nie dając żadnych subiektywnych objawów. Po wielu latach mogą przekształcić się w torbiel. Inną przyczyną odwleczonych w czasie dolegliwości po leczeniu kanałowym jest pozostawione w kanale złamane narzędzie, które uniemożliwiło dokładne wypełnienie kanału korzeniowego i spowodowało ponowny rozwój stanu zapalnego. W tym przypadku ból nie pojawia się bezpośrednio po zakończeniu zabiegu.

Jak wygląda leczenie kanałowe? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Jak wygląda leczenie kanałowe? Źródło: Klinika urody.

Jak złagodzić ból zęba po leczeniu kanałowym?

Ból zęba po kanałowym leczeniu można nieco złagodzić poprzez:

  • zażycie środków przeciwbólowych i przeciwzapalnych,
  • przykładanie chłodnych okładów na bolące miejsce,
  • oszczędzanie zęba, czyli unikanie gryzienia pokarmów przez ten ząb, wyeliminowanie z jadłospisu twardych pokarmów,
  • ziołowe płukanki, najlepiej z szałwii,
  • odkażanie bolącego miejsca roztworem wody utlenionej,
  • dostosowanie przez dentystę źle dobranego wypełnienia lub korony protetycznej w zgryzie,
  • antybiotykoterapię.

Ból zęba po kanałowym leczeniu – wskazania do reendo

Ból zęba po leczeniu kanałowym może być podstawą do przeprowadzenia zabiegu reendo, nazywanego też rewizją leczenia endodontycznego. Wśród wskazań do jego wykonania wymienia się:

  • nieprawidłowe wypełnienie kanałów, a zwłaszcza niedopełnienie kanałów na całej długości (do wierzchołka korzenia),
  • obecność zmiany w tkankach okołowierzchołkowych,
  • niewygojenie po zastosowanym leczeniu,
  • niewypełnienie dodatkowego kanału, co sprawia, że w zębie pozostają bakterie odpowiedzialne za rozwój stanu zapalnego,
  • perforacja korzenia zęba powodująca nawracające stany zapalne dziąsła, ból i obrzęki,
  • przepełnienie kanału prowadzące do resorpcji i wchłonięcia się materiału przez tkanki, co może spowodować nieprawidłowe gojenie się i zapalenie tkanek.

Bibliografia:

1. Kaczmarek U., Grzesiak−Gasek I., Wójtowicz D., Częstość występowania powikłań stwierdzanych przez stomatologów praktyków w leczeniu kanałowym, „Dental and Medical Problems”, 2009, 46(4), s. 442–449.

2. Tronstadt L., Endodoncja kliniczna, Warszawa, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2004.

3. Ingle J.I., Bakland L.K., Baumgartner J.C., Ingle’s endodontics 6, Ontario, BC Decker, 2008.

4. Jariwala S.P., Goel B.R., Pain in endodontics: causes, prevention, and management, “Endodontology”, 2001, 13, s. 63–66.

5. Pawlicka H., Prociów A., Przyczyny niepowodzeń leczenia endodontycznego – przegląd piśmiennictwa, „Czasopismo Stomatologiczne”, 2007, LX(2), s. 81–87.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
299
12
Komentarze (8)
Krzysztof
Leszek, jesteś tu jeszcze? Mam coś podobnego i chciałbym się coś zapytać.
Czytaj całość
Krzysztof
Do Leszeka 01.04.2020r
Czytaj całość
Leszek
Mialem idealnie wypelnione kanalowo zab (6 góra), przez lata trapił mnie stan zapalny zatoki szczekowej i ból kości policzkowej. Dodatkowo zmęczenie, a grype przechodziłem zwykle 2 msce. Często wystepowały kołatanie serca i kłucie. Po wszystkich zabiegach laryngologicznych (FESS, septoplastyka nosa) okazalo sie ze z zatokami wszystko w porzadku, a objawy nadal te same. Usunalem samodzielnie ten zab bo żaden stomatolog nie widział przyczyny żeby go usuwać. Wszystkie objawy znikneły jak ręką odjął! Zęby leczone kanałowo to cichy zabójca!
Czytaj całość
Ania
Więcej nie posłucham nikogo przed pójściem do stomatologa. Jak napisane we wcześniejszym komentarzu . Warto wybrać dobrego specjalistę. Leczyłam kanałowo jedynke. Poza nieprzyjemnym wyszukiwaniem znieczulenia nie czułam nic. Także obalam mit o bólu podczas kanałowego leczenia. Dobry dentysta + znieczulenie = brak bólu.
Czytaj całość
Yolo
Leczenie kanałowe może być szybkie i bezbolesne. Zależy od specjalisty. Warto zainwestować. Ząb zaleczony kanałowo wytrzymał u mnie 20 lat, po tym czasie ponownie wyczyszczony i wypełniony z prognozą na kolejne 10-15 lat spokoju. 20 lat temu - 4 wizyty. Dzisiaj - 2h w gabinecie.
Czytaj całość
krysia52
Leczenie kanałowe jest okropne. Nie dość, że chodzisz do stomatologa kilka razy to każdy „seans” trawa tyle, że moja szczeka ma problem z tym aby się szczelnie zamknąć. Dodatkowo ten okropny ból po zakończeniu leczenia. Mnie bolało przy każdym przegryzaniu, musiałam używać drugiej strony…zatem tak ból zęba po leczeniu kanałowym może utrzymywać się do 2–3 tygodni jak tak sobie myślę to u mnie to bolało nawet miesiąc
Czytaj całość
Marca
Masakra z tymi zębami. Mi się w ciąży posypały tak, że ojej. A kanałowe jest najgorsze! I boli, zawsze boli. W sumie miałam tylko dwa, ale jak mi się teraz coś zepsuje na kanałowe to chyba wyrwę. Zato dbam o zęby córy - pilnuję, żeby myła i chodzimy do lekarza, walczyć z próchnicą, a ma dopiero 4 lata!
Czytaj całość
BasiaG62
Parę lat temu byłam leczona kanałowa i bardzo źle to wspominam. Dentystka okazała się kiepskim fachowcem i później miała spore problemy. Wdała się infekcja, cały policzek mi napuchł. Nikomu nie życzę, tego co ja przeżyłam.
Czytaj całość
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?