Polub nas na Facebooku
Czytasz: Ból podbrzusza z lewej i prawej strony u mężczyzn – przyczyny
menu
Polub nas na Facebooku

Ból podbrzusza z lewej i prawej strony u mężczyzn – przyczyny

NAN

Fot: Photographee.eu / stock.adobe.com

Ból podbrzusza u mężczyzn może być wywołany problemami trawiennymi, zaburzeniami pracy jelit, chorobami układu moczowego, zapaleniem wyrostka robaczkowego, przepukliną pachwinową, a także zapaleniem, rozrostem lub nowotworem prostaty.

Ból podbrzusza jest umiejscowiony w dolnej części jamy brzusznej, poniżej wysokości pępka. Choć dotyczy o wiele częściej kobiet niż mężczyzn, panowie mogą odczuwać dolegliwości związane z bólem w lewym i prawym podbrzuszu w przypadku chorób przewodu pokarmowego, chorób układu moczowego i problemów z układem rozrodczym.

Ból w podbrzuszu u mężczyzn – choroby układu moczowego

Zdaniem lekarzy częstą przyczyną bólu podbrzusza u mężczyzn są choroby układu moczowego, wśród których najczęstszym schorzeniem jest zapalenia pęcherza moczowego i cewki moczowej. W takim przypadku mężczyzna uskarża się na ból i pieczenie w trakcie oddawania moczu, a także częste uczucie parcia na pęcherz. W przebiegu zapalenia pęcherza moczowego powodującego bóle podbrzusza u mężczyzn zauważa się zmianę wyglądu i zapachu moczu, w niektórych sytuacjach obserwuje się także krwiomocz. Leczenie polega na stosowaniu antybiotyków oraz środków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych. Ból podbrzusza wywołany schorzeniami układu moczowego może także wskazywać na ostre odmiedniczkowe zapalenie nerek. Jest to rodzaj zakażenia układu moczowego. W jego trakcie występuje ból lędźwi, podbrzusza oraz pachwin. Mężczyzna zapadły na ostre odmiedniczkowe zapalenie nerek czuje spory dyskomfort w trakcie oddawania moczu, nierzadko występują u niego także stany podgorączkowe lub wysoka temperatura ciała. Najczęstszą metodą leczenia jest antybiotykoterapia.

Bóle w lewym lub prawym podbrzuszu u mężczyzn mogą być oznaką kamicy nerkowej lub kolki nerkowej. Charakterystyczne dla obu schorzeń jest występowanie silnego, kłującego bólu tylko po jednej stronie podbrzusza, a także uczucie silnego parcia na mocz i w niektórych sytuacjach także obecność krwi w moczu. W leczeniu kolki nerkowej wywołującej silne bóle podbrzusza stosuje się najczęściej leki rozkurczowe i przeciwbólowe.

Zobacz film: Jak dbać o nerki? Źródło: Dzień Dobry TVN

Choroby układu pokarmowego a ból podbrzusza u mężczyzn

Bóle podbrzusza u mężczyzn wynikają w zdecydowanej większości ze schorzeń przewodu pokarmowego. Najczęstszą przyczyną są zaparcia, które wraz z postępującą długością występowania stają się coraz bardziej uciążliwe. W przebiegu zaparć możliwe jest występowanie bólu w lewym lub prawym podbrzuszu. Mężczyźni narzekający na silny ból podbrzusza z prawej strony mogą cierpieć na ostre zapalenia wyrostka robaczkowego, który najpierw w większości przypadków zaczyna się w okolicach pępka lub nad jamą brzuszną, skąd przechodzi we wspomniane miejsce. Bólowi podbrzusza, który nasila się podczas unoszenia nogi w pozycji leżącej (objaw Jaworskiego) ,często towarzyszą wymioty, biegunka, nudności i gorączka. Wśród pozostałych przyczyn bólu podbrzusza u mężczyzn wynikających z problemów z układem pokarmowym można wyróżnić: zespół jelita drażliwego, zatrucie pokarmowe, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, chorobę Crohna, skręt przydatków jelit, nietolerancje pokarmowe, nieżyt żołądkowo-jelitowy oraz zapalenie jelit.

Schorzenia prostaty i przepuklina pachwinowa wywołujące ból w podbrzuszu

Ból w podbrzuszu u mężczyzn może być oznaką typowo męskich chorób, takich jak zapalenie gruczołu krokowego, rozrost prostaty, a w niektórych sytuacjach także nowotwór gruczołu krokowego. Zapalenie prostaty przybiera zazwyczaj ostrą lub przewlekłą formę, a wśród objawów najczęściej wymienia się ból w podbrzuszu i okolicy krocza. Mężczyźni cierpiący na to schorzenie wskazują także na trudności w oddawaniu moczu, które w skrajnych sytuacjach przybierają postać groźnego zatrzymania moczu. W przebiegu zapalenia prostaty wywołującego ból w podbrzuszu u mężczyzn może także wystąpić stan podgorączkowy lub silna gorączka.

Zobacz film: Kiedy zrobić badanie prostaty? Źródło: Dzień Dobry TVN

Łagodny rozrost prostaty jest stosunkowo częstym schorzeniem u mężczyzn powyżej 50. roku życia. Charakteryzuje się silnym bólem w podbrzuszu i okolicach krocza. Rozrost gruczołu krokowego wywołuje trudności w oddawaniu moczu, objawiające się najczęściej problemami w rozpoczęciu oddawania moczu lub zwężonym strumieniem moczu. Rak prostaty rozwija się przez długi czas bezobjawowo, co wpływa na późne wykrywanie zmian nowotworowych. Z czasem symptomy uaktywniają się i przybierają postać bólu w podbrzuszu oraz bólu i ucisku na pęcherz w trakcie oddawania moczu.

Przepuklina pachwinowa to kolejna, typowa dla mężczyzn przyczyna bólu w podbrzuszu. Jest stosunkowo częstym schorzeniem, które powstaje w wyniku urazu, wysiłku fizycznego poprzez przeniesienie się elementów jamy brzusznej poza powłoki jamy brzusznej w okolice pachwiny. Bólom w podbrzuszu w czasie wysiłku fizycznego, śmiechu, kaszlu towarzyszy uczucie ciężaru, zaparcia a z czasem dostrzegany jest również miękki guzek. W przypadku pojawienia się przepukliny należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Leczenie przepukliny pachwinowej opiera się wyłącznie na leczeniu operacyjnym.

Zobacz film: Narodowość a odczuwanie bólu. Źródło: 36,6

Bibliografia:

1. R. Porter, J. Kaplan, B. Homeier (red.), The Merck manual. Objawy kliniczne: praktyczny przewodnik diagnostyki i terapii, Wrocław 2010.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
411
81
Polecamy
Priapizm – zaburzenia erekcji.
Skąd się bierze?
Leczenie
Priapizm – zaburzenia erekcji. Skąd się bierze? Leczenie Dzień Dobry TVN
Co to jest rzeżączka?
Jak ją zdiagnozować i wyleczyć?
Co to jest rzeżączka? Jak ją zdiagnozować i wyleczyć? Dzień Dobry TVN
Częste oddawanie moczu (częstomocz) - przyczyny i leczenie
Częste oddawanie moczu (częstomocz) - przyczyny i leczenie TVN zdrowie
Jak działa gruczoł krokowy?
Budowa i choroby gruczołu krokowego
Jak działa gruczoł krokowy? Budowa i choroby gruczołu krokowego TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Gnida, czyli jajo wszy – jak wygląda i jak się jej skutecznie pozbyć?
Gnida, czyli jajo wszy – jak wygląda i jak się jej skutecznie pozbyć?
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok