Polub nas na Facebooku
Czytasz: Ból podbrzusza w ciąży nie musi być powodem do niepokoju
menu
Polub nas na Facebooku

Ból podbrzusza w ciąży nie musi być powodem do niepokoju

Kobieta w ciąży leży na łóżku i trzyma sie za brzuch

Fot: Gabriel Blaj / stock.adobe.com

Ból podbrzusza w ciąży może być zmartwieniem wielu przyszłych mam. Wyodrębnia się wiele jego przyczyn, z których nie każda oznacza nieprawidłowości w przebiegu ciąży. Może świadczyć po prostu o rozwoju płodu i nie wymaga wtedy konsultacji z lekarzem.

Ból podbrzusza w ciąży nie musi być powodem do obaw. Należy zasięgnąć porady ginekologa dopiero wtedy, kiedy jest bardzo uporczywy i występuje wraz z innymi objawami, takimi jak plamienia i krwawienia. Niekiedy ból podbrzusza może sygnalizować poronienie.

Ból podbrzusza we wczesnej ciąży

Niekiedy ból podbrzusza we wczesnym stadium ciąży (w I trymestrze) mogą wywołać różne dolegliwości i schorzenia układu pokarmowego. Jednym z nich jest zespół jelita wrażliwego, zwany także nerwicą jelit. Objawia się nieregularnymi wypróżnieniami, biegunką i wzdęciami. Przyczyną bólu może być także wirusowe zapalenie przewodu pokarmowego (do którego objawów dochodzą także wymioty) oraz niedrożność i choroby zapalne jelit – pojawia się krew w biegunce, wzdęcia i bóle kolkowe.

Co może oznaczać ból w podbrzuszu u kobiet w ciąży? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Co może oznaczać ból podbrzusza w ciąży? Źródło: 36,6.

Źródłem bólu w podbrzuszu w ciąży może być także zapalenie wyrostka robaczkowego, objawiające się wzmożoną tkliwością podbrzusza i ciągłym bólem – jego intensywność może być jednak mniejsza niż u kobiet niebędących w ciąży. Inną przyczynę bólu stanowią czasem dolegliwości ze strony układu moczowego. Może to być stan zapalny pęcherza objawiający się kłuciem nad spojeniem łonowym, naglącym parciem na mocz, częstym oddawaniem moczu i pieczeniem.

Ból w podbrzuszu w ciąży – przyczyny ginekologiczne

Rozciąganie macicy

Na początku ciąży może pojawić się ból związany z rozciąganiem macicy – jest to prawidłowy objaw. Podtrzymujące macicę więzadła rozciągają się wraz z rozluźnieniem stawów krzyżowo-biodrowych. Organizm przyszłej mamy przygotowuje się w ten sposób do rozwoju i wzrastania płodu. Bóle takie mogą dokuczać zwłaszcza kobietom będącym w ciąży po raz pierwszy oraz tym, którym zwykle mocno dokuczają dolegliwości menstruacyjne. Przypominają ból typowy dla miesiączki i nasilają się przy intensywnym wysiłku, np. przy dźwiganiu i przenoszeniu przedmiotów.

Mięśniaki macicy

Ból w podbrzuszu w ciąży może być związany ze zwyrodnieniem mięśniaka macicy. Objawia się nagle w okolicach miednicy. Towarzyszyć mu mogą: gorączka, nudności i wymioty, a czasami także krwawienie z dróg rodnych. Upławy i tkliwość przydatków świadczą natomiast o stanie przewlekłego zapalenia miednicy mniejszej. Pojawia się on jednak bardzo rzadko u ciężarnych kobiet.

Zapalenie przydatków

Stan zapalny jajników i jajowodów odczuwany jest jako dokuczliwy ból o dużej intensywności. Spowodowany jest obecnością bakterii. Przypomina dolegliwości typowe dla miesiączki i może występować po jednej stronie brzucha lub po obydwu. Dodatkowo może towarzyszyć im ból podczas stosunku i gorączka. Przy zapaleniu przydatków, poza odpoczynkiem i właściwie dobraną dietą, niezbędna jest konsultacja z lekarzem.

Skurcze Braxtona-Hicksa

Nazwa tych skurczów pochodzi od nazwiska ginekologa, który jako pierwszy opisał je już w XIX wieku. Są to tzw. skurcze przepowiadające i zazwyczaj pojawiają się 2 tygodnie przed terminem porodu, chociaż mogą wystąpić nawet w okolicach 20 tygodnia ciąży. Uczucie towarzyszące tym skurczom jest charakteryzowane jako twardnienie brzucha. Pojawiają się nagle, w około dwuminutowych odstępach i ustępują w przeciągu dwóch godzin. Ból nie jest intensywny, nie nasila się i najczęściej ustępuje, kiedy kobieta pospaceruje. Występowanie skurczów Braxtona-Hicksa ma swój konkretny powód: przygotowują one macicę do porodu, chociaż nie powodują rozwarcia szyjki macicy.

Zobacz film: Jak odróżnić skurcze przepowiadające od porodowych? Źródło: O Matko

Dziecko kopie

Kobieta w okolicach 20 tygodnia ciąży może odczuwać kopnięcia dziecka. Najpierw wyczuwalne są lekkie dotknięcia, następnie uderzenia o minimalnej mocy. Wraz z upływem czasu kopnięcia zyskują na sile, a mama potrafi wyodrębnić momenty, kiedy dziecko porusza jakąś częścią ciała bądź zmienia ułożenie. U płodu może wystąpić czkawka, którą ciężarna odczuwa w postaci krótkich, chwilowych dotyków. Dziecięcym kopnięciom nie towarzyszą inne objawy i zamiast niepokoju powinny wywoływać radość.

Poronienie

Ból podbrzusza w ciąży w pewnych sytuacjach może być sygnałem świadczącym o poronieniu, zwłaszcza kiedy pojawił się podczas pierwszego trymestru. Dolegliwości świadczące o rozszerzaniu macicy są znacznie lżejsze, a te, które sygnalizują poronienie, występują w krótkich odstępach czasu, charakteryzują się znaczną intensywnością i przypominają skurcze. Wraz z nimi występuje ból w lędźwiowej okolicy kręgosłupa oraz plamienie lub krwawienie z dróg rodnych. Kobieta z takimi dolegliwościami wymaga niezwłocznej hospitalizacji.

Zobacz film: Do czego masz prawo w czasie porodu? Źródło: O Matko

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
7
2
Polecamy
Ból w dole brzucha w ciąży – jakie są jego przyczyny?
Ból w dole brzucha w ciąży – jakie są jego przyczyny? Dzień Dobry TVN
Ból brzucha w ciąży – jakie są przyczyny i jak sobie z nim radzić?
Ból brzucha w ciąży – jakie są przyczyny i jak sobie z nim radzić? Dzień Dobry TVN
Ból podbrzusza w ciąży – co oznacza kłucie w podbrzuszu w ciąży?
Ból podbrzusza w ciąży – co oznacza kłucie w podbrzuszu w ciąży? TVN zdrowie
Ból macicy w ciąży, po stosunku i przed okresem – przyczyny
Ból macicy w ciąży, po stosunku i przed okresem – przyczyny TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Ruszył konkurs „Możemy więcej”. Złóż wniosek już dziś
Ruszył konkurs „Możemy więcej”. Złóż wniosek już dziś Materiał sponsorowany
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Egzema na dłoniach – leczenie domowe, przyczyny, czy jest zaraźliwa?
Egzema na dłoniach – leczenie domowe, przyczyny, czy jest zaraźliwa?
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok