Polub nas na Facebooku
Czytasz: Ból podbrzusza w ciąży nie musi być powodem do niepokoju
menu
Polub nas na Facebooku

Ból podbrzusza w ciąży nie musi być powodem do niepokoju

Kobieta w ciąży leży na łóżku i trzyma sie za brzuch

Fot: Gabriel Blaj / stock.adobe.com

Ból podbrzusza w ciąży może być zmartwieniem wielu przyszłych mam. Wyodrębnia się wiele jego przyczyn, z których nie każda oznacza nieprawidłowości w przebiegu ciąży. Może świadczyć po prostu o rozwoju płodu i nie wymaga wtedy konsultacji z lekarzem.

Ból podbrzusza w ciąży nie musi być powodem do obaw. Należy zasięgnąć porady ginekologa dopiero wtedy, kiedy jest bardzo uporczywy i występuje wraz z innymi objawami, takimi jak plamienia i krwawienia. Niekiedy ból podbrzusza może sygnalizować poronienie.

Ból podbrzusza we wczesnej ciąży

Niekiedy ból podbrzusza we wczesnym stadium ciąży (w I trymestrze) mogą wywołać różne dolegliwości i schorzenia układu pokarmowego. Jednym z nich jest zespół jelita wrażliwego, zwany także nerwicą jelit. Objawia się nieregularnymi wypróżnieniami, biegunką i wzdęciami. Przyczyną bólu może być także wirusowe zapalenie przewodu pokarmowego (do którego objawów dochodzą także wymioty) oraz niedrożność i choroby zapalne jelit – pojawia się krew w biegunce, wzdęcia i bóle kolkowe.

Co może oznaczać ból w podbrzuszu u kobiet w ciąży? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Co może oznaczać ból podbrzusza w ciąży? Źródło: 36,6.

Źródłem bólu w podbrzuszu w ciąży może być także zapalenie wyrostka robaczkowego, objawiające się wzmożoną tkliwością podbrzusza i ciągłym bólem – jego intensywność może być jednak mniejsza niż u kobiet niebędących w ciąży. Inną przyczynę bólu stanowią czasem dolegliwości ze strony układu moczowego. Może to być stan zapalny pęcherza objawiający się kłuciem nad spojeniem łonowym, naglącym parciem na mocz, częstym oddawaniem moczu i pieczeniem.

Ból w podbrzuszu w ciąży – przyczyny ginekologiczne

Rozciąganie macicy

Na początku ciąży może pojawić się ból związany z rozciąganiem macicy – jest to prawidłowy objaw. Podtrzymujące macicę więzadła rozciągają się wraz z rozluźnieniem stawów krzyżowo-biodrowych. Organizm przyszłej mamy przygotowuje się w ten sposób do rozwoju i wzrastania płodu. Bóle takie mogą dokuczać zwłaszcza kobietom będącym w ciąży po raz pierwszy oraz tym, którym zwykle mocno dokuczają dolegliwości menstruacyjne. Przypominają ból typowy dla miesiączki i nasilają się przy intensywnym wysiłku, np. przy dźwiganiu i przenoszeniu przedmiotów.

Mięśniaki macicy

Ból w podbrzuszu w ciąży może być związany ze zwyrodnieniem mięśniaka macicy. Objawia się nagle w okolicach miednicy. Towarzyszyć mu mogą: gorączka, nudności i wymioty, a czasami także krwawienie z dróg rodnych. Upławy i tkliwość przydatków świadczą natomiast o stanie przewlekłego zapalenia miednicy mniejszej. Pojawia się on jednak bardzo rzadko u ciężarnych kobiet.

Zapalenie przydatków

Stan zapalny jajników i jajowodów odczuwany jest jako dokuczliwy ból o dużej intensywności. Spowodowany jest obecnością bakterii. Przypomina dolegliwości typowe dla miesiączki i może występować po jednej stronie brzucha lub po obydwu. Dodatkowo może towarzyszyć im ból podczas stosunku i gorączka. Przy zapaleniu przydatków, poza odpoczynkiem i właściwie dobraną dietą, niezbędna jest konsultacja z lekarzem.

Skurcze Braxtona-Hicksa

Nazwa tych skurczów pochodzi od nazwiska ginekologa, który jako pierwszy opisał je już w XIX wieku. Są to tzw. skurcze przepowiadające i zazwyczaj pojawiają się 2 tygodnie przed terminem porodu, chociaż mogą wystąpić nawet w okolicach 20 tygodnia ciąży. Uczucie towarzyszące tym skurczom jest charakteryzowane jako twardnienie brzucha. Pojawiają się nagle, w około dwuminutowych odstępach i ustępują w przeciągu dwóch godzin. Ból nie jest intensywny, nie nasila się i najczęściej ustępuje, kiedy kobieta pospaceruje. Występowanie skurczów Braxtona-Hicksa ma swój konkretny powód: przygotowują one macicę do porodu, chociaż nie powodują rozwarcia szyjki macicy.

Zobacz film: Jak odróżnić skurcze przepowiadające od porodowych? Źródło: O Matko

Dziecko kopie

Kobieta w okolicach 20 tygodnia ciąży może odczuwać kopnięcia dziecka. Najpierw wyczuwalne są lekkie dotknięcia, następnie uderzenia o minimalnej mocy. Wraz z upływem czasu kopnięcia zyskują na sile, a mama potrafi wyodrębnić momenty, kiedy dziecko porusza jakąś częścią ciała bądź zmienia ułożenie. U płodu może wystąpić czkawka, którą ciężarna odczuwa w postaci krótkich, chwilowych dotyków. Dziecięcym kopnięciom nie towarzyszą inne objawy i zamiast niepokoju powinny wywoływać radość.

Poronienie

Ból podbrzusza w ciąży w pewnych sytuacjach może być sygnałem świadczącym o poronieniu, zwłaszcza kiedy pojawił się podczas pierwszego trymestru. Dolegliwości świadczące o rozszerzaniu macicy są znacznie lżejsze, a te, które sygnalizują poronienie, występują w krótkich odstępach czasu, charakteryzują się znaczną intensywnością i przypominają skurcze. Wraz z nimi występuje ból w lędźwiowej okolicy kręgosłupa oraz plamienie lub krwawienie z dróg rodnych. Kobieta z takimi dolegliwościami wymaga niezwłocznej hospitalizacji.

Zobacz film: Do czego masz prawo w czasie porodu? Źródło: O Matko

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
7
2
Polecamy
Ból w dole brzucha w ciąży – jakie są jego przyczyny?
Ból w dole brzucha w ciąży – jakie są jego przyczyny? Dzień Dobry TVN
Ból brzucha w ciąży – jakie są przyczyny i jak sobie z nim radzić?
Ból brzucha w ciąży – jakie są przyczyny i jak sobie z nim radzić? Dzień Dobry TVN
Ból macicy w ciąży, po stosunku i przed okresem – przyczyny
Ból macicy w ciąży, po stosunku i przed okresem – przyczyny TVN zdrowie
Ból podbrzusza w ciąży – co oznacza kłucie w podbrzuszu w ciąży?
Ból podbrzusza w ciąży – co oznacza kłucie w podbrzuszu w ciąży? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Wrzody żołądka - dlaczego dokuczają jesienią? Czy domowe leczenie jest skuteczne?
Wrzody żołądka - dlaczego dokuczają jesienią? Czy domowe leczenie jest skuteczne?
Serce płucne a przerost prawej komory serca – jak rozpoznać? Objawy i leczenie
Serce płucne a przerost prawej komory serca – jak rozpoznać? Objawy i leczenie
Koper włoski – składniki odżywcze, właściwości lecznicze
Koper włoski – składniki odżywcze, właściwości lecznicze
Jakie witaminy działają na trądzik? Gdzie występują naturalnie?
Jakie witaminy działają na trądzik? Gdzie występują naturalnie?
Jakie są objawy egzemy? Kryteria rozpoznania atopowego zapalenia skóry
Jakie są objawy egzemy? Kryteria rozpoznania atopowego zapalenia skóry
Ostre zapalenie migdałków podniebiennych i gardła
Ostre zapalenie migdałków podniebiennych i gardła