Polub nas na Facebooku
Czytasz: Ból macicy w ciąży, po stosunku i przed okresem – przyczyny
menu
Polub nas na Facebooku

Ból macicy w ciąży, po stosunku i przed okresem – przyczyny

NAN

Fot: Voyagerix / stock.adobe.com

Ból macicy nie zawsze musi stanowić powód do niepokoju. Często występuje w okolicach miesiączki – przed nią lub po jej zakończeniu i wiąże się z naturalnym kobiecym cyklem. Niekiedy ból macicy występuje też w ciąży i po stosunku – wtedy może, chociaż nie musi, wiązać się z chorobami. 

Ból macicy nierzadko wiąże się także ze stosowaniem wkładki domacicznej, z której najlepiej wtedy zrezygnować. Podczas ciąży takie dolegliwości mogą być elementem przygotowującym kobietę do porodu.

Ból macicy przed okresem

Ból macicy lub podbrzusza może występować bezpośrednio przed okresem lub na samym jego początku. Bolesne miesiączkowanie u zdrowej kobiety jest zazwyczaj spowodowane nadmiernym wytwarzaniem estrogenów w stosunku do ilości produkowanego progesteronu w drugiej połowie cyklu. Taka dysproporcja hormonalna powoduje pobudzenie macicy do wytwarzania prostaglandyn. Jest to jeszcze inny rodzaj hormonów, który przyczynia się do powstawania skurczów tego narządu – działają one dokładnie w miejscu ich wytwarzania, czyli w macicy. Bolesnym skurczom towarzyszą także inne dolegliwości, takie jak mdłości, omdlenia, nudności, zawroty głowy, a nawet wymioty. Powyższe problemy dotyczą głównie młodych kobiet będących w okresie dojrzewania i na ogół ustępują wraz z biegiem czasu.

Ból macicy po okresie

Ból macicy po okresie nie jest typowy, ze względu na brak powiązania z cyklem menstruacyjnym. Może sygnalizować raka szyjki macicy bądź – ze względu na podobną lokalizację bólu – raka jajnika. Powyższe problemy najczęściej pojawiają się, kiedy odczuwalne są stopniowo narastające bóle, którym towarzyszą wydzielina z pochwy oraz nieprawidłowe krwawienia – na przykład po menopauzie lub między kolejnymi planowanymi miesiączkami. Guz w okolicach miednicy nie jest wtedy wyczuwalny. Kiedy kobieta zauważy u siebie takie objawy, powinna niezwłocznie zgłosić się do lekarza.

Innym problemem, który sygnalizowany jest przez ból w okolicach macicy, może być także ostre zwyrodnienie włókniakomięśniaka macicy. Dolegliwości pojawiają się nagle, wraz z krwawieniem z pochwy. Tego typu objawy występują najczęściej podczas pierwszych 24 tygodni ciąży, a także po porodzie.

Ból macicy w trakcie i po stosunku

Ból macicy po stosunku najczęściej związany jest ze stanami zapalnymi miednicy. Dolegliwościom towarzyszy śluzowo-ropna wydzielina z szyjki macicy. Dodatkowymi objawami są gorączka oraz ból podczas oddawania moczu, a także podczas stosunku, fachowo nazywany dyspareunią. W momencie ruchów szyjki macicy odczuwalna jest znaczna tkliwość uciskowa, nie są natomiast wyczuwalne guzy.

Inną przyczyną bólu macicy podczas stosunku są zrosty. Występują one najczęściej u tych kobiet, które miały operację w obrębie brzucha bądź zakażenie w okolicach miednicy. Nie powodują krwawień i nie przyczyniają się do powstawania podejrzanej wydzieliny z pochwy, jednak nierzadko skutkują nudnościami i wymiotami, które wiążą się z niedrożnością jelit.

Ból macicy w ciąży a zakażenia układu moczowego

Ból macicy w ciąży nie zawsze oznacza dolegliwości ginekologiczne. Nie musi również być sygnałem zwiastującym kłopoty z rozwojem płodu. Niekiedy bywa tak, że to nieprzyjemne uczucie jest oznaką przypadłości, która często dotyczy przyszłych mam – zakażenia dróg moczowych. Ból w podbrzuszu, identyfikowany jako ból w okolicach macicy, nie jest wtedy jedynym objawem. Dolegliwości występują także podczas (zazwyczaj zbyt częstego) oddawania moczu, który dodatkowo charakteryzuje intensywny i nieprzyjemny zapach. Zakażenie jest stosunkowo łatwe do wyleczenia – na podstawie wyników badania ogólnego moczu oraz posiewu lekarz dobiera odpowiednie antybiotyki, które mogą stosować kobiety w ciąży.

Ból macicy w późniejszych tygodniach ciąży

W okolicach 37 tygodnia ciąży, a w związku z tym już w jej ostatnim etapie, uczucie kłującego bólu w macicy bądź jej okolicach często występuje u przyszłych mam. Jest on odczuwany w wyniku rozciągania się i obkurczania narządów na przemian, co zapowiada zbliżający się poród i ma za zadanie przygotować kobietę do porodu. Ból w okolicach macicy może się wtedy nasilać – bliżej końca ciąży oznacza on napieranie główki dziecka na szyjkę macicy. Przyczyną bólu może być także rozluźnianie między łączeniami kości miednicy. Dzieje się tak na skutek wzrostu dziecka w łonie matki. Objaw ten występuje częściej u tych kobiet, które już kiedyś rodziły. Ból można złagodzić poprzez zakładanie pasa ciążowego. Wymusza on prawidłową postawę, a ponadto zapobiega bólowi pleców i pozwala odciążyć kręgosłup kobiety, przy jednoczesnym podtrzymaniu brzucha. Warto pamiętać o tym, aby wybrać taki pas, który nie będzie powodował nacisku, a zatem – bezszwowy. Powinien on być wykonany z elastycznego i lekkiego materiału.

Zobacz film: Narodowość a odczuwanie bólu. Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
2
14
Polecamy
Ból w dole brzucha w ciąży – jakie są jego przyczyny?
Ból w dole brzucha w ciąży – jakie są jego przyczyny? Dzień Dobry TVN
Tyłozgięcie macicy.
Jaki ma wpływ na ciążę, poród i współżycie?
Tyłozgięcie macicy. Jaki ma wpływ na ciążę, poród i współżycie? Dzień Dobry TVN
Ból podbrzusza w ciąży nie musi być powodem do niepokoju
Ból podbrzusza w ciąży nie musi być powodem do niepokoju TVN zdrowie
Ból jajnika to nie zawsze powód do niepokoju.
Fizjologiczne i chorobowe przyczyny kobiecej dolegliwości
Ból jajnika to nie zawsze powód do niepokoju. Fizjologiczne i chorobowe przyczyny kobiecej dolegliwości TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?