Polub nas na Facebooku
Czytasz: Ból lewej ręki – przyczyny. Czy zawsze oznacza problemy z sercem?
menu
Polub nas na Facebooku

Ból lewej ręki – przyczyny. Czy zawsze oznacza problemy z sercem?

ból ręki

Fot: Srisakorn / gettyimages.com

Ból lewej ręki może mieć wiele przyczyn. Należą do nich m.in. urazy, choroba reumatoidalna, problemy z kręgosłupem szyjnym, a nawet zaburzenia kardiologiczne. Jeśli ból ręki utrzymuje się długo lub występuje z objawami towarzyszącymi, konieczna jest wizyta u specjalisty.

Ból lewej ręki może występować z innymi symptomami. Najczęściej jest związany z bólem barku, łopatki lub okolic łokcia. Często jednak towarzyszy mu: mrowienie, zaburzenia czucia, ograniczenie funkcji kończyny górnej. Jeśli jest związany np. z zawałem, to pojawią się dodatkowo duszności, arytmia, wyczerpanie oraz zimny pot na czole.

Ból lewej ręki – przyczyny

Ból lewej ręki może mieć różne przyczyny. Najczęściej związany jest z zaburzeniami w funkcjonowaniu układu nerwowego. Może być spowodowany zespołem cieśni nadgarstka. Silne dolegliwości związane są ze stanem zapalnym nerwu pośrodkowego, który może wynikać z przeciążeń, urazów bądź stanów chorobowych. Oprócz bólu pojawiają się także objawy takie jak: osłabienie mięśni, drętwienie oraz zaburzenia czucia. Inną przyczyną bólu lewej ręki mogą być neuropatie. Są to uszkodzenia nerwów znajdujących się w kończynie, które dotykają głównie nerw pośrodkowy, łokciowy i promieniowy. Ból może obejmować całą rękę lub jej wierzchnią stronę, tylko kciuk i palce bądź nadgarstek. Inną przyczyną bólu ręki, a głównie nadgarstka i palców, jest zespół Guyona, który wynika z urazu lub ucisku na nerw łokciowy (na skutek powtarzania regularnie tej samej czynności). Oprócz bólu pojawiają się symptomy takie jak: zaburzenia czucia, zaburzenia funkcji nadgarstka i palców, a nawet zanik mięśni.

Co wiesz o zdrowiu?

Odpowiedz na 14 pytań
Rozpocznij quiz

Dziwny ból lewej ręki i barku, łopatki lub w okolicy łokcia – czy to uraz?

Ból lewej ręki bardzo często związany jest z urazem. Może wynikać np. z przeciążenia i mikrourazów ścięgna mięśni nadgarstka, np. w przypadku „łokcia golfisty”. Wtedy ból ręki zlokalizowany jest głównie w okolicy łokcia, a także powoduje drętwienie palców i osłabienie mięśni kończyny. Podobne symptomy występują podczas tzw. łokcia tenisisty, kiedy w wyniku uszkodzenia przyczepu mięśnia nadgarstka pojawia się ból promieniujący także do nadgarstka oraz do przedramienia. Mają wtedy miejsce także zaburzenia funkcji ręki. Inną przyczyną bólu lewej ręki może być przykurcz Dupuytrena, w którym ból jest umiarkowany, ale towarzyszą mu: nadmierna potliwość dłoni, obniżenie funkcji ręki oraz zaburzenia czucia i ukrwienia. Urazy są częstym powodem bólu kończyny górnej. Nierzadko ból lewej ręki występuje z bólem barku, łopatki lub w okolicy łokcia. Innymi przyczynami tego stanu mogą być m.in.: zespół Volkmanna, choroba De Quervaina oraz ganglion.

Zobacz film: Jakie są różnice między łokciem tenisisty a łokciem golfisty? Kogo dotyczą? Źródło: 36,6

Silny ból lewej ręki i serca – czy oznacza problemy kardiologiczne?

Ból lewej ręki i serca może zwiastować problemy kardiologiczne. Najczęściej jest uporczywy i silny. Gdy pojawia się ból lewej ręki i jej drętwienie, to może być objaw zawału. Warto jednak podkreślić, że jeśli oprócz tych oznak mają miejsce też inne, takie jak: duszności, zmęczenie (wręcz wyczerpanie), zawroty głowy, arytmia serca i zimny pot na czole i pod nosem, które nie ustępują po zmianie pozycji i podczas wzmożonego oddychania, to może być zawał. W takiej sytuacji jak najszybciej należy wezwać pogotowie. Ból ręki i serca może wskazywać także na stany kardiologiczne, zwiększające ryzyko zawału serca. Przykładem może być choroba wieńcowa, czyli choroba niedokrwienna serca. Jest związana z niewystarczającym dopływem krwi i tlenu do serca, wynikającym ze zwężenia światła tętnic wieńcowych. Objawy pojawiają się częściej w stanach zwiększonego zapotrzebowania mięśnia sercowego na tlen, jak np. wysiłek fizyczny. U osób cierpiących na ten stan chorobowy oprócz bólu lewej ręki i piekącego bólu w klatce piersiowej występują także symptomy takie jak: duszności (niewynikające z wysiłku) i drętwienie ręki.

Inne przyczyny bólu lewej ręki

Warto podkreślić, że ból górnej kończyny nie jest swoistym objawem i może mieć związek z wieloma chorobami. Występuje np. w reumatoidalnym zapaleniu stawów, w którym oprócz bólu pojawiają się objawy takie jak: zaczerwienienie stawów, drętwienie palców, poranna sztywność oraz niebolesne guzki. Inną przyczyną jest artroza, czyli choroba zwyrodnieniowa, która z upływem czasu wyniszcza chrząstkę stawową i stawy. Towarzyszą jej przykurcze, bóle barku, pleców, a także ograniczona ruchomość. Ból ręki może być wynikiem problemów z kręgosłupem szyjnym, który towarzyszy także przepuklinie krążka międzykręgowego i dyskopatii. Aby sprawdzić przyczynę regularnie pojawiającego się, uciążliwego bólu lewej ręki, należy udać się do specjalisty, który postawi diagnozę.

Zobacz film: Osteopatia - co to jest i czym się zajmuje? Źródło: 36,6

Bibliografia:

1. Dlaczego boli ręka? Choroby stawów nadgarstka i ręki

2. C. Speed, Ból szyi, barku i ramienia

3. M. Kornet, I. Głowacka-Mrotek, K. Nowacka, W. Hagner, Sposoby usprawniania kończyny górnej u osób po przebytym udarze mózgu

4. Dlaczego boli ręka? Zespół kanału nadgarstka

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
115
21
Komentarze (1)
Agata
A czy to nie jest zespół cieśni nadgarstka? Coraz więcej osób na to cierpi.. Komputery robią swoje...
Czytaj całość
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?