Polub nas na Facebooku
Czytasz: Ból jajników i brak miesiączki – jaka jest ich przyczyna?
menu
Polub nas na Facebooku

Ból jajników i brak miesiączki – jaka jest ich przyczyna?

blueshot/getty images

Kłujący ból jajnika i brak okresu wiele kobiet uważa za pierwszy objaw ciąży. Jednak często zdarza się, że te dolegliwości nie mają nic wspólnego z zapłodnieniem. Niekiedy mogą świadczyć o poważnej chorobie narządów rodnych. Wystąpienie bólu jajników i braku miesiączki należy skonsultować z lekarzem ginekologiem.

Ból jajników to potoczne określenie na uczucie rozpierania, kłucia, uciskania lub bólu w podbrzuszu, po prawej lub lewej stronie. Często mogą towarzyszyć mu także inne objawy: brak miesiączki, zaburzenia cyklu menstruacyjnego, plamienie z dróg rodnych, dyskomfort podczas stosunków seksualnych, a także nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu hormonalnego. Dolegliwości te występują okresowo lub utrzymują się przez dłuższy czas. Ból jajników i brak miesiączki są wskazaniem do konsultacji ginekologicznej i wykonania badań diagnostycznych.

Jakie są przyczyny bólu jajników i braku okresu?

Kłujący ból jajników i brak okresu mogą mieć wiele przyczyn. U kobiet, które z nieregularnymi cyklami menstruacyjnymi objawy te świadczą o tym, że doszło do owulacji, czyli uwolnienia komórki jajowej zdolnej do zapłodnienia. Wówczas odczuwany jest kłujący ból w dole brzucha z lewej lub prawej strony. Trwa on krótko i może pojawić się w każdym cyklu.

W wielu przypadkach kłujący ból jajników i brak okresu są także zwiastunami spóźniającej się miesiączki. Może pojawić się ona później z powodu długotrwałego stresu, infekcji, zmiany strefy klimatycznej, przemęczenia oraz stosowania rygorystycznych diet i dużego spadku masy ciała w krótkim czasie. Nieregularny cykl często występuje u młodych dziewczyn w okresie dojrzewania.

Brak okresu i ból jajników, czyli dolegliwości bólowe lub dyskomfort w podbrzuszu mogą być jednymi z pierwszych objawów ciąży. Te symptomy związane są z intensywnymi zmianami hormonalnymi, które zachodzą w tym czasie w organizmie kobiety. Kiedy się pojawią, warto wykonać domowy test ciążowy. Zaniepokoić powinna natomiast sytuacja, gdy ból jajników utrzymuje się w kolejnych tygodniach ciąży. Może on wówczas świadczyć o ciąży pozamacicznej (ektopowej) lub nieprawidłowościach prowadzących do poronienia.

Ból jajników, brak okresu, test negatywny – co to oznacza?

Nie zawsze ból jajników i brak miesiączki świadczą o tym, że w danym cyklu menstruacyjnym doszło do zapłodnienia. Niekiedy są one sygnałem od organizmu, że w narządach rodnych toczy się proces patologiczny, który wymaga interwencji lekarskiej. Ból jajników, brak okresu i negatywny test ciążowy mogą być objawem:

  • endometriozy – choroby, która charakteryzuje się obecnością błony śluzowej jamy macicy poza jej obszarem (w jamie otrzewnej, szyjce macicy, pochwie, pęcherzu moczowym). Tworzą się ponadto torbiele, guzy i zrosty. Pojawiają się takie objawy, jak ból w podbrzuszu, zaburzenia miesiączkowania (brak okresu lub obfite krwawienie), bolesne stosunki seksualne i problemy z zajściem w ciążę;
  • zespołu policystycznych jajników – choroby związanej z nieprawidłowym wydzielaniem hormonów – jajniki są stymulowane przez nadmierne ilości androgenów i hormon luteinizujący (LH). Nieprawidłowości powodują wystąpienie zaburzeń funkcjonowania całego organizmu. Do objawów należą między innymi: nieregularne cykle miesiączkowe lub brak krwawienia, niepłodność, ból w podbrzuszu, powiększone jajniki, nadmierne owłosienie, problemy z nadwagą, problemy skórne;
  • torbieli jajników – choroby, która charakteryzuje się występowaniem nieprawidłowej przestrzeni w obrębie tego narządu, wyraźnie odgraniczonej od zdrowych tkanek. Poza bólem jajnika i brakiem okresu pojawiają się takie objawy, jak: plamienie, bóle głowy, pogorszenie samopoczucia, omdlenia;
  • raka jajnika wywodzącego się z komórek nabłonka, który pokrywa jajnik. Jest to często diagnozowany nowotwór złośliwy u kobiet. Pierwsze objawy pojawiają się zwykle, kiedy choroba jest już na zaawansowanym stadium;
  • zaburzeń układu hormonalnego – najczęściej objawy związane z zaburzeniami cyklu miesiączkowania i bólem podbrzusza są spowodowane nieprawidłową pracą tarczycy, do której dochodzi w wyniku jej zapalenia, niedoboru tyreotropiny (TSH) lub wzmożonego wydzielania hormonów tarczycowych.

Co robić, kiedy pojawi się ból jajników i brak miesiączki?

Kiedy pojawi się ból jajników i brak miesiączki, należy udać się do ginekologa w celu przeprowadzenia diagnostyki i poznania przyczyny problemów. Lekarz zbierze dokładny wywiad, w którym uwzględni czas trwania objawów, stopień ich nasilenia oraz charakter, a także wykona badanie ginekologiczne i ultrasonograficzne (USG). Konieczne może być rozszerzenie diagnostyki o testy laboratoryjne krwi (zwłaszcza poziom poszczególnych hormonów) lub inne badania obrazowe. Leczenie bólu jajników i braku okresu zależy od przyczyny, która je wywołała. O postępowaniu w konkretnym przypadku zawsze decyduje lekarz.

Zobacz film: Dlaczego Polki nie chodzą do ginekologa?

źródło: x-news

Bibliografia:

1. G. Bręborowicz, Położnictwo i ginekologia, PZWL, Warszawa 2013.

2. A. Drosdzol-Cop i wsp., Rozpoznanie zespołu policystycznych jajników u dziewcząt, [w:] „Ginekologia Polska” 2014, 85, s. 145–148.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
93
8
Polecamy
Jakie są objawy okresu, a o czym świadczy brak krwawienia?
Jakie są objawy okresu, a o czym świadczy brak krwawienia? Dzień Dobry TVN
Przyczyny “bólu jajników” i braku okresu
Przyczyny “bólu jajników” i braku okresu Dzień Dobry TVN
Ból jajnika to nie zawsze powód do niepokoju.
Fizjologiczne i chorobowe przyczyny kobiecej dolegliwości
Ból jajnika to nie zawsze powód do niepokoju. Fizjologiczne i chorobowe przyczyny kobiecej dolegliwości TVN zdrowie
O czym świadczą skrzepy krwi podczas okresu?
O czym świadczą skrzepy krwi podczas okresu? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby