Polub nas na Facebooku
Czytasz: Ból jajnika to nie zawsze powód do niepokoju. Fizjologiczne i chorobowe przyczyny kobiecej dolegliwości
menu
Polub nas na Facebooku

Ból jajnika to nie zawsze powód do niepokoju. Fizjologiczne i chorobowe przyczyny kobiecej dolegliwości

Kobieta trzyma się za bolące krocze

Fot: pathdoc / stock.adobe.com

Ból jajnika jest nieprzyjemną dolegliwością, która przytrafia się wielu kobietom. Nie musi oznaczać poważnej choroby. Ból lewego lub prawego jajnika może pojawić się w ciąży lub przed okresem. Jeśli towarzyszą mu inne objawy, niezbędna jest wizyta u ginekologa.

Ból jajnika może mieć różne przyczyny. Często bywa spowodowany różnymi procesami fizjologicznymi. Odczuwany jest jako kłucie po lewej lub prawej stronie podbrzusza.

Ból jajników – przyczyny

Ból jajnika, zazwyczaj po jednej stronie, jest objawem typowym dla owulacji. Jest to naturalny proces, który oznacza pęknięcie pęcherzyka Graafa i uwolnienie komórki jajowej z jajnika do jajowodów. Lekki ból jajników przed okresem bez żadnych dodatkowych objawów nie powinien być powodem do niepokoju. Bardzo dokuczliwy dolegliwości można złagodzić środkiem przeciwbólowym, wypoczynkiem w pozycji leżącej i ciepłym okładem, np. z wykorzystaniem termoforu.

Jeżeli kobieta odczuwa ból jajnika po odbyciu stosunku seksualnego, nie powinien on być powodem do obaw. Z reguły jest spowodowany niekomfortową pozycją, stresem lub długim okresem abstynencji. Jeśli nie wystąpiły dodatkowe objawy, takie jak wydzielina z pochwy o nieprzyjemnym zapachu i nietypowym kolorze, nie jest wymagane żadne działanie. Ból przed stosunkiem lub w trakcie aktu może być również spowodowany stresem przed zbliżeniem – ten stan nierzadko wymaga konsultacji z seksuologiem, ponieważ jego konsekwencją może być fobia seksualna. W przypadku złej pozycji seksualnej może nastąpić ucisk narządów miednicy mniejszej, m.in. macicy, jajników i jajowodów, który powoduje kłucie w podbrzuszu podczas stosunku.

Zobacz także: Ból brzucha po stosunku – czym może być spowodowany?

Zobacz film: Jaką profilaktykę zastosować przeciwko nowotworem raka jajnika? Źródło: 36,6.

Ból jajnika w ciąży

Podczas ciąży każdy najmniejszy ból brzucha wywołuje strach u przyszłej mamy. Może on sygnalizować problemy z rozwijającym się płodem. Skurcze i bóle, zwłaszcza takie, które przypominają przedmiesiączkowe, mogą zapowiadać przedwczesne rozwiązanie lub poronienie.

Ból jajnika w pierwszych tygodniach ciąży nie powinien wywoływać paniki, ponieważ stanowi właściwą reakcję organizmu na nowy stan, w jakim się znalazł. Wiele kobiet odczuwa ciągnące i kłujące bóle podbrzusza występujące w czasie odpowiadającym owulacji lub miesiączce. Jajniki pełnią ważną funkcję w cyklu owulacyjnym, dlatego musi minąć trochę czasu, zanim „przyzwyczają się” do ciąży. Wizyta u lekarza nie jest konieczna, dopóki nie wystąpi plamienie z pochwy i podwyższona temperatura ciała.

Regularne i nasilające się bóle określane jako tępe mogą wskazywać na odklejenie łożyska. Połączone z silnym krwawieniem mogą oznaczać poronienie. Ból po jednej stronie podbrzusza wraz z krwawieniem, podwyższonym tętnem i wzmożoną potliwością często bywa oznaką ciąży pozamacicznej zlokalizowanej np. w jajniku. Jednostronny ból podbrzusza połączony z zatrzymaniem miesiączki na ok. 2 miesiące i pojawienie się krwawienia po tym czasie może oznaczać ciążę pozamaciczną. Powyższe stany wymagają niezwłocznej konsultacji z ginekologiem.

Zobacz także: Ból jajnika w ciąży – jakie są najczęstsze przyczyny kłucia jajników w ciąży?

Ból jajników przed okresem i po okresie

Ból jajników przed okresem może być spowodowany tzw. zespołem napięcia przedmiesiączkowego. Jest to grupa objawów, głównie emocjonalnych i fizjologicznych, które kobieta odczuwa kilka dni przed menstruacją, a które ustępują po jej rozpoczęciu. Do takich objawów zalicza się wahania nastrojów, zmęczenie i ból jajników.

Ból jajnika po okresie może być symptomem zapalenia przydatków, torbieli jajnika lub zapalenia dróg moczowych. Jeśli bólowi towarzyszą nudności i upławy, można podejrzewać ciążę. Dochodzi wtedy do rozciągnięcia i wzrostu macicy, a kobieta odczuwa skurcze w podbrzuszu.

Ból jajników a potencjalne choroby

Oprócz standardowych kobiecych dolegliwości występujących w wyniku miesiączki, owulacji lub współżycia, ból jajnika może zwiastować także poważne choroby.

Zapalenie przydatków

Zapalenie przydatków jest konsekwencją stanu zapalnego wywołanego przez bakterie, obejmującego jajniki i jajowody. Objawia się w postaci promieniującego do nóg skurczowego bólu po obu stronach podbrzusza. Chorobie towarzyszą gorączka i ogólne osłabienie.

Torbiel jajnika

Ból jajnika czasem występuje w wyniku powiększania się lub pęknięcia torbieli jajników. Powstaje wtedy ucisk pobliskich tkanek skutkujący uczuciem parcia na mocz i bólem podbrzusza, zdarzają się też zaburzenia cyklu i plamienia. Pęknięcie torbieli wywołuje zapalenie otrzewnej i ból.

Rak jajników

Objawy raka jajników pojawiają się po długim czasie od zachorowania. Guz rozrasta się poza jajniki i powoduje silne bóle w podbrzuszu, którym często towarzyszą niestrawność, zaparcia i wymioty. Ze względu na dolegliwości układu pokarmowego można pomylić go z zatruciem, a pewność, że kobieta ma do czynienia z nowotworem, wykazuje dopiero obrzęk nóg i wodobrzusze.

Zobacz film: Gen BRCA a nowotwory. Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
16
2
Polecamy
Przyczyny “bólu jajników” i braku okresu
Przyczyny “bólu jajników” i braku okresu Dzień Dobry TVN
Czego objawem jest ból jajnika?
Ból jajnika po owulacji a ciąża
Czego objawem jest ból jajnika? Ból jajnika po owulacji a ciąża Dzień Dobry TVN
Ból jajników po okresie – czego jest objawem?
Ból jajników po okresie – czego jest objawem? TVN zdrowie
Ból podbrzusza – co oznacza ból w lewym podbrzuszu, w ciąży czy u mężczyzn?
Ból podbrzusza – co oznacza ból w lewym podbrzuszu, w ciąży czy u mężczyzn? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Podgrzybek zajączek - jak wygląda? Czy ten grzyb jest trujący?
Podgrzybek zajączek - jak wygląda? Czy ten grzyb jest trujący?
Gnida, czyli jajo wszy – jak wygląda i jak się jej skutecznie pozbyć?
Gnida, czyli jajo wszy – jak wygląda i jak się jej skutecznie pozbyć?
Goryczak żółciowy – co to za grzyb? Jak go rozpoznać? Czy jest jadalny?
Goryczak żółciowy – co to za grzyb? Jak go rozpoznać? Czy jest jadalny?