Polub nas na Facebooku
Czytasz: Ból jajnika w ciąży – jakie są najczęstsze przyczyny kłucia jajników w ciąży?
menu
Polub nas na Facebooku

Ból jajnika w ciąży – jakie są najczęstsze przyczyny kłucia jajników w ciąży?

NAN

Fot: Tatyana Gladskih / stock.adobe.com

Ból jajnika w ciąży jest zwykle niegroźnym objawem. Jednak każdy ból brzucha w ciąży powinien skłonić przyszłą mamę do wizyty u ginekologa, ponieważ może on być związany z niebezpieczeństwem poronienia lub przedwczesnego porodu.

Ból jajnika w ciąży jest dolegliwością, która może dokuczać przyszłym matkom. O wszelkich niepokojących objawach należy powiadomić lekarza prowadzącego ciążę, który wyjaśni przyczynę lub wdroży odpowiednie leczenie.

Ból jajnika na początku ciąży - czy jest objawem alarmującym?

W prawidłowo przebiegającej ciąży nie powinny występować żadne dolegliwości bólowe w obrębie jamy brzusznej czy miednicy. Niestety utarło się przekonanie, zwłaszcza podsycane przez dostępne w internecie publikacje niemedyczne, że na początku ciąży mogą występować fizjologiczne bóle podbrzusza. Z medycznego punktu widzenia to stwierdzenie jest całkowicie nieprawdziwe. Ból w podbrzuszu na początku ciąży jest bowiem objawem alarmującym, nawet jeśli jest słabo nasilony. Jeżeli pojawia się na początku ciąży sugeruje poronienie. Delikatne objawy bólowe mogą jedynie pojawić się na końcu ciąży (w trzecim trymestrze), kiedy pojawia się fizjologiczna czynność skurczowa macicy, która w ten sposób przygotowuje się do porodu.

Ból prawego jajnika w ciąży – zapalenie przydatków lub ich skręt

Ból jajnika w ciąży może być spowodowany stanem zapalnym jajników i jajowodów, czyli tzw. przydatków. Jest to ból przypominający dolegliwości menstruacyjne, ale może być odczuwany dotkliwiej po jednej ze stron, stąd mówi się o bólu prawego lub lewego jajnika. Kobieta w ciąży, zwłaszcza na jej pierwszym etapie, jest bardziej podatna na infekcje bakteryjne z racji tego, że zmienia się środowisko pochwy. Infekcje mogą więc powodować m. in.: paciorkowce, gronkowce czy pałeczki okrężnicy. Objawami towarzyszącymi wszelkim stanom zapalnym są gorączka i ból jajników odczuwany w trakcie stosunku czy badań ginekologicznych. Wskazaniem przy tego typu dolegliwościach jest wizyta u lekarza, który wykona badanie USG, pobierze wymaz z pochwy i wdroży odpowiednie leczenie.

Zobacz także: Ból podbrzusza w ciąży nie musi być powodem do niepokoju

Poza infekcją bakteryjną może dojść również do skrętu przydatków, ponieważ jajniki po zapłodnieniu zaczynają się powiększać, co powoduje wspomniane dolegliwości, ale oznacza też ryzyko ich skręcenia wokół tzw. szypuły. Ciężarna odczuwa też ból brzucha połączony z nudnościami i wymiotami. Są to objawy charakterystyczne dla wielu dolegliwości żołądkowych, stąd często skręt jajników nie jest pierwszą stawianą diagnozą. Potwierdza się go badaniem USG. Jeżeli jest wykryty na wczesnym etapie, nie powoduje większych komplikacji.

Ból jajnika w ciąży spowodowany torbielami

Torbiele na jajnikach często widoczne są na badaniu USG jeszcze przed zapłodnieniem i ciążą. Mogą się też pojawić w jej początkowej fazie jako skutek zmian hormonalnych w organizmie, w postaci pęcherzyków wypełnionych śluzową lub surowiczą wydzieliną. Zazwyczaj nie powodują zagrożenia i znikają po kilku miesiącach. Często też nie wywołują bólu. Zdarza się, że mogą być przyczyną widocznego plamienia. Stan jajników zawsze powinien monitorować lekarz ginekolog. Po porodzie może zlecić usunięcie tych torbieli, które się nie wchłonęły.

Ból jajnika we wczesnej ciąży – ryzyko poronienia

Ryzyko poronienia jest największe w pierwszym trymestrze. Ból jajników na początku ciąży zawsze jest objawem alarmującym, który wymaga szybkiej konsultacji z lekarzem prowadzącym ciążę. Nie jest podobny do menstruacyjnego. Nie można go też opisać jako kłucia jajnika – objawy poronienia przypominają raczej skurcze, a ból jest opisywany jako rozlany. Dodatkową oznaką jest krwawienie, które jest wskazaniem dla ciężarnej do jak najszybszego kontaktu z lekarzem.

Ból jajnika a ciąża pozamaciczna

Ból jajnika pojawia się także, jeśli wystąpi ciąża pozamaciczna. W jej przypadku kobieta odczuwa też ból brzucha oraz miednicy. W niektórych sytuacjach ciąża pozamaciczna powoduje widoczne krwawienie, ale nie jest to regułą. Cechą charakterystyczną jest to, że ból jest stały i może się nasilać. Podejrzenie ciąży pozamacicznej jest również bezwzględnym wskazaniem do kontaktu z lekarzem prowadzącym. W wyniku powikłania może dojść do pęknięcia jajowodu, co objawia się bólem odczuwanym dotkliwiej po jednej stronie. Na skutek uszkodzenia dochodzi do krwotoku wewnętrznego, który prowadzi do obniżenia ciśnienia krwi. Ciężarna, u której wystąpiło takie powikłanie, od razu zaczyna odczuwać osłabienie, robi się widocznie blada, a spadek ciśnienia może prowadzić do utraty przytomności.

Ciąża pozamaciczna z zasady wykrywana jest już na badaniu USG – jej potwierdzeniem jest bowiem brak pęcherzyka ciążowego w macicy. Dla potwierdzenia diagnozy lekarz zleca też pomiar stężenia gonadotropiny kosmówkowej we krwi (pomiar beta hCG).

Zobacz film: Narodowość a odczuwanie bólu. Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
13
31
Polecamy
Co oznacza różowe plamienie w ciąży?
Co oznacza różowe plamienie w ciąży? Dzień Dobry TVN
Ból w dole brzucha w ciąży – jakie są jego przyczyny?
Ból w dole brzucha w ciąży – jakie są jego przyczyny? Dzień Dobry TVN
Najczęstsze przyczyny skurczów jajników w ciąży.
Czy jest się czym martwić?
Najczęstsze przyczyny skurczów jajników w ciąży. Czy jest się czym martwić? TVN zdrowie
Ból podbrzusza w ciąży – co oznacza kłucie w podbrzuszu w ciąży?
Ból podbrzusza w ciąży – co oznacza kłucie w podbrzuszu w ciąży? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Badanie CRP wykrywa stan zapalny w organizmie: norma CRP, interpretacja wyników
Badanie CRP wykrywa stan zapalny w organizmie: norma CRP, interpretacja wyników
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?
Powiększone węzły chłonne pod pachami – przyczyny i rozpoznanie
Powiększone węzły chłonne pod pachami – przyczyny i rozpoznanie
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?