Polub nas na Facebooku
Czytasz: Ból głowy u nastolatków – czym może być spowodowany?
menu
Polub nas na Facebooku

Ból głowy u nastolatków – czym może być spowodowany?

Roos Koole/getty images

Ból głowy u nastolatków może mieć rozmaite przyczyny. Odpowiadać za niego mogą zarówno patologie bezpośrednio związane ze strukturami w obrębie głowy i szyi, jak i schorzenia ogólnoustrojowe, w tym nadciśnienie tętnicze krwi, zaburzenia endokrynologiczne czy choroby zatok przynosowych.

Ból głowy u nastolatków może w znaczny sposób utrudniać codzienne funkcjonowanie, w tym przeszkadzać w nauce i doprowadzić do absencji szkolnej. Z dolegliwością tą w pierwszej kolejności najlepiej udać się do pediatry, który po wstępnej ocenie ustali dalszy plan postępowania i w razie konieczności pokieruje do innych specjalistów.

Ból głowy u nastolatków – jak przygotować się do wizyty u lekarza?

Ból głowy u nastolatków to objaw, który nie powinien być lekceważony. Nie należy odkładać w czasie wizyty u lekarza, a na początku skorzystać powinno się z pomocy pediatry. Na wizytę warto zabrać ze sobą przygotowany wcześniej kalendarzyk bólów głowy, w którym odnotowane zostaną jego nasilenie, częstotliwość i towarzyszące objawy. Wskazane są również systematyczne pomiary ciśnienia tętniczego krwi (co najmniej przez kilka dni z rzędu, z uwzględnieniem tych, kiedy doświadcza się bólu głowy). Należy dokładnie zrewidować środowiskowe determinanty stanu zdrowia, w tym zwłaszcza sposób odżywiania, spędzania wolnego czasu, aktywność ruchową, nawyki związane ze snem. Czynniki te stanowią bowiem podstawę chorób cywilizacyjnych, do których coraz częściej badacze zaliczają bóle głowy.

Częste bóle głowy u nastolatków – zaburzenia homeostazy

Częste bóle głowy u nastolatków wiązać się mogą z zaburzeniem homeostazy ośrodka układu nerwowego. Homeostaza to określenie wywodzące się z języka greckiego od słów homois (równy) i stasis (trwały). Najprościej wytłumaczyć można ją jako stan wewnętrznej równowagi organizmu w odniesieniu do zmiennych warunków zewnętrznych. Homeostaza możliwa jest do osiągnięcia dzięki mechanizmom adaptacyjnym, czyli dostosowawczym, za które odpowiedzialny jest zwłaszcza układ nerwowy. Uważa się ją za niezbędny warunek zdrowia. Za jej zaburzenie odpowiadać mogą choroby genetyczne, nieprawidłowa budowa organów wewnętrznych, zmiany środowiskowe – zanieczyszczenia, nadmierny stres, niewłaściwy system żywienia i niewielka ilość ruchu.

Ból głowy u nastolatków – migrena, napięciowe bóle głowy i guz mózgu

Częsty ból głowy u nastolatków, któremu towarzyszą wymioty, osłabienie sprawności umysłowej i zaburzenia pamięci, może być objawem guza mózgu, czyli nowotworu ośrodkowego układu nerwowego (OUN). To jeden z częściej występujących nowotworów w tej grupie wiekowej. Zachorowalność na tego rodzaju nowotwór w Polsce populacji w wieku 0–17 lat szacowana jest rocznie na 17–29:1000000. Przyczyna powstawania guzów mózgu nie została jak dotąd do końca poznana. Badacze wskazują, że ryzyko ich pojawienia się wiąże się z niedoborami immunologicznymi i chorobami genetycznymi.

Ból głowy u nastolatków może też mieć charakter migrenowy. Na jego pojawienie się narażone są zwłaszcza osoby o obciążonym wywiadzie rodzinnym. Taki rodzaj bólu głowy jest połowiczy, pulsujący, z nudnościami, nadwrażliwością na dźwięki, światłowstrętem. Jego natężenie wynosi od umiarkowanego do znacznego i nasila się w czasie zwykłej, codziennej aktywności. Może być poprzedzony aurą czuciową lub wzrokową.

Częste wieczorne bóle głowy mogą wskazywać na ich napięciowy charakter. Tego rodzaju dolegliwościom sprzyjają zwłaszcza nadmiar obowiązków, stres, brak snu, zmęczenie, problemy emocjonalne. Napięciowy ból głowy może być także spowodowany odwodnieniem lub niedożywieniem. Oprócz farmakoterapii wskazana jest pomoc pedagoga bądź psychologa.

Ból głowy u nastolatków a nadciśnienie tętnicze krwi

Kolejną przyczyną bólu głowy u nastolatków jest nadciśnienie tętnicze krwi, które stanowi coraz częstszy problem wśród młodych ludzi. W jego rozpoznaniu specjaliści posługują się specjalnymi krzywymi rozkładu w formie siatek centylowych dostosowanych do płci, wieku i wzrostu. Nadciśnienie tętnicze rozpoznaje się, kiedy wartości przekraczają 95. centyl, a pomiaru dokonuje się podczas trzech wizyt. Wśród nastolatków nadciśnienie oprócz pierwotnego charakteru (występuje samoistnie, ryzyko wzrasta przy obciążeniu nadciśnieniem w rodzinie oraz nadmiernej masie ciała) może mieć również postać wtórną. Wówczas za jego powstanie odpowiadają przeważnie choroby miąższu i naczyń nerek oraz choroby tarczycy.

Ból głowy u nastolatków a choroby ogólnoustrojowe

Bólu głowy u nastolatków towarzyszyć może takim chorobom ogólnoustrojowym jak m.in.:

  • zaburzenia endokrynologiczne,
  • próchnica zębów,
  • choroby zatok przynosowych,
  • niedokrwistość wynikająca z niedoboru żelaza,
  • choroby metaboliczne.

Zobacz film: Jak rozpoznać ból migrenowy?

źródło:x-news

Bibliografia:

1. E. Dilling-Ostrowska, A. Olszewska, Bóle głowy, Warszawa 2008.

2. A. Jabłońska-Chmielewska, Zdrowie publiczne, Warszawa 2014.

3. E. Lurbe, Nadciśnienie tętnicze u dzieci i młodzieży, [w:] „Choroby Serca i Naczyń”, 2010, 7(3), s. 107–111.

4. R. B. Lipton, M. E. Bigal, T. J. Steiner i wsp., Klasyfikacja samoistnych bólów głowy, [w:] „NEUROLOGY”, 2004, 63, s. 427–435.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
84
10
Polecamy
Chroniczne zmęczenie.
Przyczyny, objawy i metody na ciągłe zmęczenie
Chroniczne zmęczenie. Przyczyny, objawy i metody na ciągłe zmęczenie Dzień Dobry TVN
Demencja czy alzheimer?
Jak je odróżnić i co warto o nich wiedzieć?
Demencja czy alzheimer? Jak je odróżnić i co warto o nich wiedzieć? Dzień Dobry TVN
Poranny ból głowy – najczęstsze przyczyny i sposoby leczenia
Poranny ból głowy – najczęstsze przyczyny i sposoby leczenia TVN zdrowie
Jakie są objawy wysokiego ciśnienia?
Nadciśnienie tętnicze i ból głowy
Jakie są objawy wysokiego ciśnienia? Nadciśnienie tętnicze i ból głowy TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby