Polub nas na Facebooku
Czytasz: Kim jest pediatra i czym się zajmuje? Jakie cechy powinien mieć dobry pediatra?
menu
Polub nas na Facebooku

Kim jest pediatra i czym się zajmuje? Jakie cechy powinien mieć dobry pediatra?

Terry Vine/getty images

Pediatra zajmuje się profilaktyką, rozpoznawaniem i leczeniem chorób występujących u osób do 18 roku życia. Wykonuje szczepienia ochronne i badania okresowe oraz ocenia rozwój psychomotoryczny dziecka. Specjalizacja z pediatrii trwa 5 lat.

Pediatra jest specjalistą od dziecięcych problemów zdrowotnych. Wymaga się od niego mocno rozwiniętych kompetencji społecznych, w tym odpowiedniego podejścia do dzieci, gdyż pacjenci pediatryczni bywają grupą trudną we współpracy. Nierzadko boją się lekarza i nie potrafią opisać doświadczanych dolegliwości. W przypadku dzieci zdrowych pierwsza wizyta u pediatry powinna się odbyć przed ukończeniem miesiąca życia.

Co to jest pediatria?

Pediatria jest dziedziną medycyny, która zajmuje się rozwojem oraz problemami zdrowotnymi występującymi w populacji dzieci i młodzieży do ukończenia 18 roku życia. Przez niektórych określana bywa medycyną wieku rozwojowego. Nazwa pediatria wywodzi się z języka greckiego od słów país oznaczającego dziecko i iatreía, czyli leczenia. Jako samodzielna nauka wyodrębniła się w XIX wieku. Za jej twórcę uważa się niemieckiego lekarza Abrahama Jacobiego.

Kto to jest pediatra? Jaki powinien być?

By zostać pediatrą, należy ukończyć studia na kierunku lekarskim, a następnie podjąć trwającą 5 lat specjalizację. W ramach rozwoju zawodowego pediatra może zdecydować się na rozmaite podspecjalizacje, w tym np. hematologię, nefrologię, onkologię bądź endokrynologię dziecięcą. Duże znaczenie w ostatnim czasie przypisuje się pediatrii społecznej, gdyż zachodzące intensywnie zmiany społeczne przejawiające się m.in. osłabieniem więzi rodzinnych i rozluźnieniem kontaktów międzyludzkich sprzyjają powstawaniu problemów społeczno-wychowawczych rzutujących negatywnie na stan zdrowia dziecka.

Dobry pediatra powinien charakteryzować się dużą cierpliwością, opanowaniem, odpowiednim podejściem do dzieci i zdolnościami komunikacyjnymi. Musi też budzić zaufanie. Jest to szczególnie ważne, gdyż pacjenci pediatryczni nie potrafią nierzadko określić doświadczanych dolegliwości, obawiają się lub wstydzą się lekarza, co bardzo utrudnia proces terapeutyczny. Pediatra, oprócz rozmowy z dzieckiem, stale kontaktuje się z jego opiekunami. Z tego powodu wymaga się od niego także zdolności do porozumienia się ze zdenerwowanymi, zatroskanymi rodzicami.

Czym zajmuje się pediatra?

Lekarz pediatra zleca wykonywanie obowiązkowych szczepień ochronnych, a w razie potrzeby zalecanych szczepień dodatkowych. Do jego obowiązków wlicza się wykonywanie i interpretowanie wyników badań okresowych, na podstawie których możliwa jest ocena rozwoju psychomotorycznego dziecka i rozpoznanie ewentualnych zaburzeń.

Pediatra to lekarz, który przekazuje opiekunom dziecka wiedzę dotyczącą należytej opieki, zwłaszcza profilaktyki chorób wieku dziecięcego oraz kształtowania prawidłowych nawyków zdrowotnych. W przypadku chorych dzieci samodzielnie przeprowadza lub kieruje na badania, na podstawie których ustala diagnozę i przebieg terapii. W razie potrzeby przekazuje pacjenta pediatrycznego do innych specjalistów.

Jakie choroby leczy pediatra?

Pediatra kojarzy się przede wszystkim z leczeniem przeziębienia, zapalenia ucha, grypy i chorób typowych dla wieku dziecięcego, jak ospa wietrzna czy szkarlatyna. Wśród innych częstych schorzeń leczonych przez pediatrów wymienia się alergie, patologie neurologiczne, urologiczne i zaburzenia odżywiania.

Kiedy powinno się zgłosić do pediatry?

Każdy odbiegający od normy objaw powinien skłaniać do wizyty u pediatry. Wśród niepokojących symptomów wymienia się m.in.: podwyższoną temperaturę ciała, kaszel, katar, bóle i zawroty głowy. Do pediatry należy udać się, kiedy dziecko jest senne, osłabione, apatyczne bądź płaczliwe, ma zaburzenia ze strony układu pokarmowego (biegunki, nudności, zaparcia) czy nieprawidłowo przybiera na wadze. Z pomocy pediatry należy skorzystać też, gdy obserwuje się u dziecka skrzywienie kręgosłupa, zaburzenia zachowania, trudności z zapamiętywaniem czy ze skupieniem uwagi, zbyt wczesne lub opóźnione dojrzewanie płciowe.

Ile kosztuje wizyta u lekarza pediatry?

Dostęp do specjalisty medycyny wieku rozwojowego jest w Polsce bezpłatny w ramach ubezpieczenia zdrowotnego w Narodowym Funduszu Zdrowia (NFZ). Nie jest też potrzebne skierowanie. Z usług pediatry można skorzystać prywatnie. Średni koszt wizyty wynosi 80–100 zł. Przy ciężkich objawach chorobowych wielu specjalistów oferuje wizyty domowe.

Zobacz film: Pediatra

źródło:x-news

Ile zarabia lekarz pediatra?

To, ile zarabia pediatra, uzależnione jest w dużej mierze od miejsca pracy np. szpital, przychodnia, prywatna klinika. Średnie miesięczne zarobki specjalisty z zakresu medycyny wieku rozwojowego wynoszą ponad 4000 zł.

Polskie Towarzystwo Pediatryczne

Instytucją zrzeszającą polskich pediatrów jest Polskie Towarzystwo Pediatryczne. Organizacja zajmuje się głównie upowszechnianiem wiedzy z zakresu medycyny wieku rozwojowego, podnoszeniem kwalifikacji zawodowych i poziomu naukowego pediatrów oraz tworzeniem programów opieki dzieci.

Bibliografia:

1. M. Tkaczyk, STANY NAGŁE Pediatria, Medical Tribune Polska, Warszawa 2018.

2. J. J. Pietrzyk, P. Kwinta, Pediatria, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków 2018.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
0
0
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?