Polub nas na Facebooku
Czytasz: Bielizna termoaktywna – co to jest i dlaczego warto ją nakładać podczas aktywności fizycznej?
menu
Polub nas na Facebooku

Bielizna termoaktywna – co to jest i dlaczego warto ją nakładać podczas aktywności fizycznej?

młoda kobieta w szarej bieliźnie termoaktywnej.

Fot. Voyagerix / Getty Images

Bielizna termoaktywna to doskonały element ubioru przy uprawianiu sportu, szczególnie w temperaturze niższej niż -50C, jak i przekraczającej 200C. Na rynku dostępny jest szeroki wybór odzieży tego typu zarówno dla kobiet, mężczyzn, jak i dzieci.

Bielizna termoaktywna jest stosowana nie tylko w sporcie, choć oczywiście przede wszystkim jest dedykowana osobom aktywnym fizycznie. Doskonale sprawdza się o każdej porze roku m.in.: na motocykl, do biegania czy na narty. Nie jest to jednak odzież uniwersalna. Kupując bieliznę termoaktywną, należy wiedzieć, że różni się grubością, rodzajem materiału i funkcjonalnością.

Bielizna termoaktywna – jak działa?

Bielizna termoaktywna to rodzaj odzieży, pełniącej określone funkcje. Pozwala na zachowanie właściwej temperatury ciała i chroni je przed nadmierną wilgocią, odprowadzając aktywnie pot na zewnątrz. Pozwala również na właściwą wentylację skóry. Tym samym izoluje ciepło, czyli pełni jednocześnie funkcje odzieży termicznej.

Bielizna termoaktywna wytwarzana jest ze specjalnych tworzyw różnego pochodzenia (zarówno sztucznego, jak i naturalnego). Tkaniny są wzbogacone różnymi dodatkami, w celu poprawienia komfortu użytkujących je osób. Można spotkać się np. bieliznę termoaktywną z jonami srebra. Jeśli chodzi o podstawowy materiał, to na rynku można znaleźć wiele rodzajów – od poliamidu po wełnę merino.

Polecamy: Elementy odzieży termoaktywnej i jej właściwości

Zobaczcie także, jaki wybrać krem na zimę:

Zobacz film: Jaki krem wybrać na zimę? Źródło: X-Bank Gallery

Dla kogo bielizna termoaktywna?

Bielizna termoaktywna sprawdza się u osób aktywnych fizycznie, zarówno tych ćwiczących na świeżym powietrzu, jak i w halach sportowych. Powinna być tak dobrana, aby spełniała specyficzne potrzeby użytkownika - zachowanie odpowiedniej termiki, właściwa wentylacja skóry, odprowadzanie wilgoci na zewnątrz ciała. Bielizna termoaktywna może być zakładana podczas jazdy na motorze, na nartach, rowerze. Jest idealna do biegania, czy podczas grania w piłkę, zwłaszcza w niesprzyjających warunkach. Bez względu na rodzaj uprawianego sportu, stanowi podstawową warstwę odzieży ochronnej. Jej właściwości sprawiają, że nawet jesienno-zimowy spacer np. nordic walking, stanie się przyjemniejszy.

Dlaczego warto stosować bieliznę termoaktywną?

Bielizna termoaktywna zapewnia utrzymanie ciepła, które organizm sam produkuje. Natomiast nie izoluje zupełnie skóry, dzięki czemu gwarantuje ciągły dostęp powietrza i odprowadzenie wilgoci na zewnątrz. Zapobiega bardzo niebezpiecznym, zwłaszcza w trakcie aktywności fizycznej, zaburzeniom właściwej termiki ciała.

Wiele osób zastanawia się, po co bielizna termoaktywna na lato? Otóż ten specyficzny rodzaj tzw. odzieży technicznej pozwala na utrzymanie odpowiedniej temperatury ciała, zmniejszając ryzyko zarówno przegrzania, jak i wychłodzenia organizmu. W związku z tym bielizna termoaktywna powinna być stosowana przez dzieci, jak i dorosłych zarówno tych uprawiających sport, jak i spędzających aktywnie czas na świeżym powietrzu.

Polecamy: Korzyści z uprawiania sportów zimowych

Jaką bieliznę termoaktywną wybrać?

Bielizna termoaktywna dzieli się oczywiście na męską, damską i dziecięcą. Ponieważ jest to warstwa bezpośrednio przylegająca do ciała, musi uwzględniać specyfikę np. kobiecych kształtów. Dlatego też należy dokładnie dobrać rozmiar ubrania - zbyt obcisła odzież powoduje dyskomfort i będzie niepotrzebnie krępować ruchy, z kolei zbyt obszerna nie spełni swoich podstawowych funkcji.

Uniwersalna bielizna termoaktywna o średniej grubości doskonale nadaje się do umiarkowanej aktywności fizycznej. Jednak w przypadku sportów zimowych najlepiej zdecydować się na bieliznę o dwuwarstwowej konstrukcji. Intensywność sportu ma ogromny wpływ na wybór odzieży technicznej, gdyż np. przy bardzo intensywnym wysiłku, uniwersalna bielizna będzie niewystarczająca. Na zimę konieczne jest zastosowanie grubej bielizny (lub dwóch jej warstw - cieńszej pod spód i grubszej na wierzch). Należy zawsze dobrać ją indywidualnie do przeznaczenia i własnych potrzeb.

Polecamy: Ubierz się na stok – poradnik początkującego narciarza

Czym jest bielizna termoaktywna dwuwarstwowa?

Bielizna termoaktywna dwuwarstwowa to odzież najnowszej generacji, która posiada dodatkowo np. jony srebra. Dzięki nim ubranie nie przesiąka nieprzyjemnym zapachem potu. Jej struktura pozwala na aktywne usuwanie wilgoci na zewnątrz, przez co skóra pozostaje sucha. Materiał składa się z dwóch warstw – wewnętrznej i zewnętrznej. Warstwa wewnętrzna ma za zadanie odprowadzać pot od skóry i przekazywać całą wilgoć do warstwy drugiej - hydrofobowej. W ten sposób bielizna zapewnia odpowiedni komfort termiczny, nawet podczas bardzo intensywnych treningów. 

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
389
40
Polecamy
Termoaktywne skarpetki, czyli bielizna nie tylko dla sportowców – gdzie tkwi sekret ich działania i czym kierować się przy wyborze?
Termoaktywne skarpetki, czyli bielizna nie tylko dla sportowców – gdzie tkwi sekret ich działania i czym kierować się przy wyborze? TVN zdrowie
Elementy odzieży termoaktywnej i jej właściwości
Elementy odzieży termoaktywnej i jej właściwości TVN zdrowie
Koszulki termoaktywne – rodzaje.
Jakie wybrać?
Koszulki termoaktywne – rodzaje. Jakie wybrać? Dzień Dobry TVN
Jak wybrać bokserki chłopięce?
Bielizna dla dzieci i nastolatków
Jak wybrać bokserki chłopięce? Bielizna dla dzieci i nastolatków Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?