Polub nas na Facebooku
Czytasz: Biegunka u niemowlaka. Jak wygląda? Jak pomóc dziecku?
menu
Polub nas na Facebooku

Biegunka u niemowlaka. Jak wygląda? Jak pomóc dziecku?

NAN

Fot: Kletr / stock.adobe.com

Biegunka u dziecka to najczęściej objaw mający głębsze przyczyny. Mogą to być infekcje, pasożyty lub alergie. Dlatego zawsze, kiedy konsystencja kupki niemowlaka przypomina biegunkę, należy udać się do lekarza. Zwłaszcza wtedy, gdy towarzyszą jej inne objawy.

O tym, co podać dziecku na biegunkę, powinien zadecydować specjalista. Leki na biegunkę dla dzieci są co prawda łatwo dostępne w aptekach, jednak bez znajomości przyczyny lepiej nie ryzykować. Przede wszystkim należy podawać dużą ilość płynów, zapobiegającą odwodnieniu. Trzeba też pamiętać, że ryzyko wystąpienia można obniżyć, stosując się do kilku zasad.

Jak wygląd biegunka u niemowlaka?

Biegunka u niemowlaka karmionego piersią objawia się przede wszystkim wodnistą konsystencją stolca, spowodowaną obecnością śluzu. Zdrowy stolec powinien mieć mlecznożółty kolor. Przy rozwolnieniu może się on zmienić na lekko zielonkawy, inny bywa też jego zapach. Zdrowe niemowlę karmione piersią robi kupkę około 10 razy dziennie. Kiedy dziecko ma biegunkę, częstotliwość może być znacznie większa.

Objawy biegunki u niemowlaka karmionego mlekiem modyfikowanym wyglądają podobnie. Inna jest jedynie częstotliwość, która powinna zaalarmować rodziców. Jeżeli dziecko zrobi kilka bądź kilkanaście kupek w ciągu 12 godzin, to najprawdopodobniej mamy do czynienia z rozwolnieniem.

Przed podaniem małemu dziecku jakiegokolwiek leku należy skonsultować się z lekarzem. Poznajcie fakty i mity na na temat Enterolu:

Zobacz film: Enterol fakty i mity. Źródło: Agencja TVN

Biegunka u niemowlaka – przyczyny

Biegunka u niemowląt może być spowodowana takimi czynnikami, jak:

  • infekcja wirusowa – najczęściej są to grypa żołądkowa lub nieżyt żołądka i jelit spowodowane rotawirusami. Towarzyszą im wymioty, gorączka, brak apetytu. Podczas nich dziecko może się wypróżniać nawet 20 razy dziennie;
  • infekcja bakteryjna – na przykład zakażenie gronkowcem, bakteriami salmonelli, e. coli lub shigella. Tu również pojawiają się wymioty, gorączka, osłabienie organizmu, możliwe są silne bóle brzucha;
  • alergie na składniki diety – często występują wraz z wysypką, skłonnością do infekcji dróg oddechowych, nudnościami;
  • nieświeży pokarm;
  • niewłaściwa dieta matki (przy karmieniu piersią);
  • pasożyty;
  • niektóre leki, szczególnie antybiotyki;
  • nietolerancja na gluten.

Biegunka bardzo często występuje także przy ząbkowaniu dziecka. Podczas biegunki u niemowląt trzeba działać szybko, ponieważ może ona doprowadzić do odwodnienia. Jeżeli dziecko wygląda na osłabione, ma wysuszone wargi, nie oddaje moczu, skóra straciła swoją elastyczność, a ciemiączko pulsuje, to najprawdopodobniej już do niego doszło. W takim wypadku konieczna jest pilna konsultacja lekarska.

Co na biegunkę u niemowlaka?

Biegunka u noworodka może być jedynie objawem, dlatego należy koniecznie wybrać się do lekarza. W aptekach są co prawda leki na biegunkę u niemowląt, ale większość lekarzy odradza ich stosowanie. Jeżeli lekarz stwierdzi infekcję pasożytniczą lub bakteryjną, dziecko czeka specjalistyczne leczenie. Niemowlętom karmionym mlekiem modyfikowanym często zaleca się mieszanki mleczne o różnych właściwościach (hipoalergiczne, bezglutenowe, bezsacharozowe, bezlaktozowe).

Lekarz może również zalecić terapię domową, dzięki czemu możliwe jest leczenie w domu. Przede wszystkim trzeba pamiętać o podawaniu odpowiedniej ilości płynów. Najlepsza będzie przegotowana woda niskozmineralizowana. Dieta podczas biegunki u dzieci również jest bardzo istotna. Nie należy przerywać karmienia piersią ani podawania mleka zmodyfikowanego. Po 4. miesiącu życia niemowlęcia można mu podawać marchwiankę, czyli zupkę z przegotowanej i utartej marchwi doprawioną szczyptą soli. Nada się też kleik ryżowy, marchwiowo-ryżowy lub kaszka. Tak samo reagujemy na biegunkę u rocznego dziecka czy u dwulatka.

Niezależnie od wieku dziecka, należy bezzwłocznie udać się do lekarza, jeżeli w stolcu znajdują się śluz, ropa lub krew. Tak samo postępujemy, jeżeli biegunka przebiega przy wysokiej gorączce, wymiotach lub podejrzewamy odwodnienie dziecka.

Biegunka u dziecka – jak jej zapobiec?

Przede wszystkim należy pamiętać o podstawowych zasadach higieny. Starannie myjemy i często wyparzamy butelki, smoczki, kubeczki, miseczki i łyżeczki. Mleka modyfikowanego nie powinno się robić na zapas, tylko przygotowywać tuż przed podaniem. Jeżeli niemowlę pije wodę, to musi ona być najpierw przegotowana, a potem przestudzona. Gdy wybieramy się na wczasy do krajów Europy Południowej, Azji, Afryki lub na Karaiby, dziecku należy dawać do picia tylko wodę butelkowaną po wcześniejszym przegotowaniu.

Jeżeli maluch z jakichś powodów musiał zażywać antybiotyki, nie wolno zapominać o podawaniu probiotyków, przywracających odpowiedni skład mikroflory bakteryjnej jelit. By ustrzec dziecko przed powodującymi biegunkę rotawirusami, warto je zaszczepić. Pierwszą dawkę szczepionki należy podać dziecku przed ukończeniem 3 miesiąca życia.

Dlaczego dzieci mają problem nietrzymania moczu? Zobaczcie sami:

Zobacz film: Moczenie nocne u dzieci - najczęstsze przyczyny. Źródło: Dzień Dobry TVN

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
3
2
Polecamy
Jak wygląda biegunka u niemowlaka?
Co podać, jakie są objawy i przyczyny?
Jak wygląda biegunka u niemowlaka? Co podać, jakie są objawy i przyczyny? Dzień Dobry TVN
Zapalenie ucha u niemowlaka - objawy, przyczyny i leczenie
Zapalenie ucha u niemowlaka - objawy, przyczyny i leczenie Dzień Dobry TVN
Rozwolnienie – przyczyny biegunki, rodzaje i sposoby jej zatrzymania
Rozwolnienie – przyczyny biegunki, rodzaje i sposoby jej zatrzymania TVN zdrowie
Zaparcie u niemowląt – jakie są przyczyny?
Jak pomóc dziecku?
Zaparcie u niemowląt – jakie są przyczyny? Jak pomóc dziecku? TVN zdrowie
Komentarze (1)
dagamara
niewłaściwa dieta matki przy rozwolnieniu u dziecka to mit, nieładnie, że go powtarzacie - nie ma czegoś takiego jak dieta matki karmiącej. jedyna opcja kiedy nalezy coś wykluczyć to np dieta eliminacyjna przy uczuleniach, my dlatego przeszliśmy na dietę i nan bezlaktozowe przy karmieniu mieszanym.
Czytaj całość
Nie przegap
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Podgrzybek zajączek - jak wygląda? Czy ten grzyb jest trujący?
Podgrzybek zajączek - jak wygląda? Czy ten grzyb jest trujący?
Gnida, czyli jajo wszy – jak wygląda i jak się jej skutecznie pozbyć?
Gnida, czyli jajo wszy – jak wygląda i jak się jej skutecznie pozbyć?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Goryczak żółciowy – co to za grzyb? Jak go rozpoznać? Czy jest jadalny?
Goryczak żółciowy – co to za grzyb? Jak go rozpoznać? Czy jest jadalny?